2024-yilning 10-iyun kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutiga M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti rektori taklifiga binoan Biotexnologiya yo‘nalishida tahsil olayotgan 2-bosqich talabalarini akademik almashinuv amaliyotiga jalb qilish maqsadida tashrif buyurdi.
Amaliyotning dastlabgi kunida institut rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori Shernayev Anvar Normamatovich, Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i S.Saidaxmadov, Biotexnologiya kafedrasi mudiri A.M.Normatov, kafedra professor-o‘qituvchilari N.O‘.Yusupov va A.Sh.Otajonovlar ishtirok etishdi.
Amaliyotlar rejaga muvofiq tashkil etilgan bo‘lib dastavval "Oziq-ovqat va parfyumeriya-kosmetika mahsulotlari texnologiyasi" kafedrasi va "Oziq-ovqat xavfsizligi va funksional mahsulotlar ishlab chiqarish texnologiyasi" kafedrasiga tashrif amalga oshirildi.
Tashrif vaqtida kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan laboratoriya xonalaridagi uskuna-jixozlar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berilib, ishlash prinsiplari tushuntirildi.
Kunning ikkinchi yarmida Kimyoviy moddalar texnologiyasi fakultetining "Silikat materiallar va nodir, kamyob metallar texnologiyasi" kafedralariga tashrif amalga oshirilib, fakultet o‘quv ishlari bo‘yicha dekan o'rinbosari J.S.Qayumov tomonidan u yerdagi barcha zamonaviy laboratoriya uskuna va jixozlari bilan tanishtirib, kafedralar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi.

10 июня 2024 года он посетил Ташкентский химико-технологический институт по приглашению ректора Южно-Казахстанского университета имени М.Ауэзова с целью привлечения к практике академического обмена студентов 2-го курса, изучающих биотехнологию.
В первый день практики была организована встреча с руководством института. В мероприятии приняли участие проректор по работе с предприятиями и учебными заведениями Шернаев Анвар Нормаматович, заведующий отделом международных связей С. Саидахмадов, заведующий кафедрой Биотехнологии А.М. Норматов, профессора кафедры Н.О.Юсупов и А.Ш.
Мероприятия были организованы согласно плану, и сначала было совершено посещение кафедры «Технология пищевой и парфюмерно-косметической продукции» и кафедры «Безопасность пищевых продуктов и технология производства функциональной продукции».
В ходе визита профессора и преподаватели кафедры дали подробную информацию об оборудовании лабораторных помещений и объяснили принципы работы.
Во второй половине дня состоялась поездка на кафедру «Силикатные материалы и технология редких, редких металлов» факультета «Химическая технология материалов», где заместитель декана по учебной работе факультета Ж.С. Каюмов представил всех присутствующих. имеется современное лабораторное оборудование и приборы, дана подробная информация о кафедрах.