2024-yilning 10-iyun kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutiga M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti rektori taklifiga binoan Biotexnologiya yo‘nalishida tahsil olayotgan 2-bosqich talabalarini akademik almashinuv amaliyotiga jalb qilish maqsadida tashrif buyurdi.
Amaliyotning dastlabgi kunida institut rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori Shernayev Anvar Normamatovich, Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i S.Saidaxmadov, Biotexnologiya kafedrasi mudiri A.M.Normatov, kafedra professor-o‘qituvchilari N.O‘.Yusupov va A.Sh.Otajonovlar ishtirok etishdi.
Amaliyotlar rejaga muvofiq tashkil etilgan bo‘lib dastavval "Oziq-ovqat va parfyumeriya-kosmetika mahsulotlari texnologiyasi" kafedrasi va "Oziq-ovqat xavfsizligi va funksional mahsulotlar ishlab chiqarish texnologiyasi" kafedrasiga tashrif amalga oshirildi.
Tashrif vaqtida kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan laboratoriya xonalaridagi uskuna-jixozlar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berilib, ishlash prinsiplari tushuntirildi.
Kunning ikkinchi yarmida Kimyoviy moddalar texnologiyasi fakultetining "Silikat materiallar va nodir, kamyob metallar texnologiyasi" kafedralariga tashrif amalga oshirilib, fakultet o‘quv ishlari bo‘yicha dekan o'rinbosari J.S.Qayumov tomonidan u yerdagi barcha zamonaviy laboratoriya uskuna va jixozlari bilan tanishtirib, kafedralar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi.

On June 10, 2024, he visited the Tashkent Institute of Chemical Technology at the invitation of the Rector of South Kazakhstan University named after M. Auezov in order to involve the 2nd level students studying Biotechnology in the academic exchange practice.
On the first day of the practice, a meeting was organized with the management of the institute. Vice-rector for work with enterprises and educational institutions Shernayev Anvar Normamatovich, head of the international relations department S. Saidakhmadov, head of the Biotechnology department A.M. Normatov, professors of the department N.O'.Yusupov and A.Sh. Otajonovs participated.
The activities were organized according to the plan, and first, a visit was made to the department "Technology of food and perfumery-cosmetic products" and the department "Food safety and production technology of functional products".
During the visit, professors and teachers of the department gave detailed information about the equipment in the laboratory rooms and explained the principles of operation.
In the second half of the day, a visit was made to the "Silicate materials and technology of rare, rare metals" departments of the Faculty of Chemical Materials Technology, and the deputy dean for academic affairs of the faculty, J.S. Qayumov, introduced all the modern laboratory equipment and devices there, and the departments detailed information was given.