Joriy yilning 8-fevral sanasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati va Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti rektori Kiturko Irina Fedorovna bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Babaxanova Zebo Abdullaevna, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori Shernaev Anvar Normamatovich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Pulatov Xayrulla Lutpullayevich va institutning bir qator xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti kafedralari hamkorligida Menejment va kasbiy ta'lim yo'nalishlarida ilmiy xalqaro ilmiy loyihalarni amalga oshirish masalalari va hamkorlikning boshqa yo'nalishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, ikki oliy ta'lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti oʻrtasida ilmiy va akademik tadqiqotlar boʻyicha hamkorlikni yanada rivojlantirish, magistratura va doktorantlarni birgalikda tayyorlash hamda qishki va yozgi oromgohlarni birgalikda tashkil etish masalalari kelishib olinib, bajarish masalasi rejalashtirildi.
Uchrashuvning ikkinchi qismida Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti rektori Kiturko Irina Fedorovna hamda Menejment va professional ta'lim fakulteti professor-o'qituvchilari o'rtasida ilmiy hamkorlikni yo'lga qo'yish bo'yicha uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida Sanoat iqtisodiyoti va menejment kafedrasi professori Fotima Kasimova tomonidan fakultet hamda kafedra haqida batafsil ma'lumot berildi. Ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari haqida gapirib berdi qo'shma ta'lim dasturi asosida tahsil olayotgan talabalar bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Grodno davlat universiteti hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti o'rtasida tuzilgan xalqaro qo'shma ta'lim dasturlari asosida tahsil olayotgan talabalar bilan Grodno davlat universiteti rektori Kiturko Irina Fedorovna o'zaro suhbatlashdilar.

8 февраля текущего года состоялась встреча с руководством Ташкентского химико-технологического института и ректором Гродненского государственного университета имени Янки Купалы Китурко Ириной Федоровной. На встрече выступили ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, проректор по международному сотрудничеству Бабаханова Зебо Абдуллаевна, проректор по работе с предприятиями и учебными заведениями Шернаев Анвар Нормаматович, проректор по научной работе и инновациям Пулатов Хайрулла. Лутпуллаевич и ряд сотрудников института приняли участие.
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации научных международных научных проектов и другие направления сотрудничества во взаимодействии с кафедрами Ташкентского химико-технологического института и Гродненского государственного университета имени Янки Купалы.
Также налаживание сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями, дальнейшее развитие сотрудничества в научных и академических исследованиях между Ташкентским химико-технологическим институтом и Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы, совместная подготовка магистрантов и докторантов, а также зимние и летние вопросы совместной организации лагеря были согласованы, и их реализация была запланирована.
Во второй части встречи состоялась встреча Гродненского государственного университета имени Янки Купалы Китурко Ирины Федоровны с профессорами и преподавателями факультета менеджмента и профессионального образования по вопросам налаживания научного сотрудничества.
В ходе встречи профессор кафедры экономики и управления промышленностью Фатима Касимова дала подробную информацию о факультете и кафедре. Он рассказал о перспективах двустороннего сотрудничества.Состоялась встреча со студентами, обучающимися по совместной образовательной программе. Ректор Гродненского государственного университета Китурко Ирина Федоровна провела беседу со студентами, обучающимися на основе международных совместных образовательных программ, созданных между Гродненским государственным университетом и Ташкентским химико-технологическим институтом.