Toshkent kimyo-texnologiya institutining Qo'shma ta'lim dasturi asosida ta'lim olayotgan talabalari o'qishni davom ettirish uchun Belorusga jo'nab ketishdi
Joriy yilning 21 avgust kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida qo'shma ta'lim dasturlari asosida 2+2 ta'lim shakli bo'yicha bakalavriat bosqichida 2 kursni hamda 1+1 ta'lim shakli bo'yicha magistraturaning 1 kursini tamomlagan talabalar qo'shma ta'lim dasturlari bo'yicha o'qishni davom ettirish uchun Belorussiyaning Minsk va Mogilev shaharlariga jo'nab ketishdi. Institutning talabalariga Korxonalar va ta'lim muassasalari bo'yicha prorektor Anvar Normamativich Shernayev, Xorijiy oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikdagi qo'shma ta'lim dasturlarini muvofiqlashtiruvchi bo'lim boshligi o'rinbosari Laylo Sayfiyevna Razakova hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filiali umumtexnik fanlar kafedrasi mudiri Muhammadjon Samadkulovlar hamrohlikda jo'nab ketishdi. Ushbu yo'nalishda hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Yanka Kupala nomidagi Grodo Davlat universiteti, Polosk Davlat universiteti, Belorussiya Davlat Texnologiya universiteti hamda Belorussiya davlat universitetining Xalqaro Ekologiya universiteti bilan 2023 yilning 22-28 avgust kunlari uchrashuvlar bo'lib o'tadi. Uchrashuvlarda O'zbekiston respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 iyuldagi 309 sonli "Nef va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi qarorida belgilangan hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy, taʼlim fan va innovatsiyalar vaziri rahbarligida 2023-yil 18-fevral kuni o‘tkazilgan yig‘ilish 6-son Bayoni hamda O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 9-martdagi “Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida raqamlashtirish jarayonlarini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 49-son bo‘yrug‘i, O‘zbekiston Respublikasi Oliy, taʼlim fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 10-apreldagi 85-son buyrug’ida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida kelishuvlar olib boriladi va shartnoma loyihalari tayyorlanadi.

Студенты Ташкентского химико-технологического института, обучающиеся по совместной образовательной программе, выехали в Белоруссию для продолжения учебы
21 августа текущего года студенты, окончившие 2 курса бакалавриата по форме обучения 2+2 и 1 курс магистратуры по форме обучения 1+1 на основе совместных образовательных программ в Ташкентском химическом институте Технологии они отправились в Минск и Могилев, чтобы продолжить обучение по совместным образовательным программам. Студентов института посетили проректор по предприятиям и образовательным учреждениям Шернаев Анвар Нормаматович, заместитель начальника отдела координации совместных образовательных программ по сотрудничеству с зарубежными высшими учебными заведениями Лайла Сайфиевна Разакова и Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института. Вместе с ними ушел Самадкулов, заведующий кафедрой общетехнических наук. В целях дальнейшего развития сотрудничества в этом направлении 22-28 августа 2023 года состоятся встречи с Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы, Полоским государственным университетом, Белорусским государственным технологическим университетом и Международным экологическим университетом Белорусского государственного университета. На встречах было принято решение Президента Республики Узбекистан от 8 июля 2022 года № 309 «О мерах по созданию учебно-производственного кластера в нефтегазовой сфере» и Министра образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Республика Узбекистан Протокол № 6 совещания, состоявшегося 18 февраля 2023 года под руководством Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 9 марта 2023 года «Совершенствование процессов цифровизации в сфере высшего образования, науки и инноваций» Заключены договоры и подготовлены проекты договоров в целях обеспечения выполнения задач, указанных в приказе №49 Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 10 апреля 2023 года №85.