Yoshlar akademiyasi a’zosi Boʻlajak olim tanlovida gʻolib boʻlganligi uchun rahbarligidagi loyihasi 600 000 000soʻm bilan moliyalashtirildi 2022/2023o’quv yilida Akademik Karim Ahmedov stipendiyasi sohibi “Cherkez va qandim o‘simliklarining transgen navini yaratish hamda o‘simliklar tarkibidagi flavonoidlarning xususiyatlari“ mavzusidagi ilmiy maqolasi uchun "ILM-FAN IFTIXORI" koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan.
2022/2023 o’quv yilidaBeruniy nomidagi davlat stipendiyasi sohibasi Institut Start-up loyixalar tanlovi g’olibi
Institutda o’tkazilgan Start-Up loyihalar tanlovi g’olibi
2022/2023 o’quv yilidaAkademik Karim Ahmedov stipendiyasi sohibi O'zbekiston GTL stipendiya dasturi g'olibi .Student fest 2022-tanlovida Kimyo fanida 3-o'rin sohibi.

Member of the Youth Academy The project under his leadership was funded by 600,000,000 soms to win the competition for future scientists. In the 2022/2023 academic year, he is a scholarship holder of academician Karim Akhmedov. He was awarded the medal "ILM-FAN IFTIHORI" for a scientific article on the topic "Creation of a transgenic variety of Circassian and sugar cane plants and the properties of flavonoids contained in plants."
In the 2022/2023 academic year, she is the owner of the state scholarship named after Beruni.The Institute is the winner of the Start-up projects competition
Winner of the competition Start-Up projects held at the institute
In the 2022/2023 academic year, he is a scholarship holder of academician Karim Akhmedov.GTL Scholarship Program Winner in Uzbekistan2. 3rd place winner in the nomination "The most knowledgeable student of the year" (according to specialty) at the institute stage of the "Student of the Year 2022" competition.3. Winner of 3rd place in Chemistry at the Student Fest 2022 competition