O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 20-iyun kuni kengaytirilgan tarzda o'tkazilgan “Muhandislik sohasida kadrlar tayyorlash va oliy ta'lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi videoselektor yig'ilishning 32-sonli bayoni 6-bandida belgilangan Muhandislik oliy ta'lim muassasalari rektorlari mazkur bayonning 1-ilovasiga muvofiq tegishli OTMlarga biriktirilgan yirik ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlariga bir oyda kamida ikki marta tashrif buyurishi belgilangan.
Shu munosabat bilan 2024-yil 26-sentabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori boshchiligidagi institut mutaxassislari Toshkent viloyati Аngren shahridagi “Angren kaolin MChJ” va Olmaliq shahridagi “AMMOFOS-MAXAM”AJ ishlab chiqarish korxonalariga tashrif buyurishdi.
Ushbu uchrashuvda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Sh.Usmonov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori X.L.Po‘latov, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektori A.N.Shernayev, Kimyoviy Injiniring fakulteti dekani Sh.B.Buxorov, Silikat materiallar va nodir, kamyob metallar texnologiyasi kafedrasi M.X.Aripova va Marketing, amaliyot va professional ta’lim bo‘limi yetakchi mutaxassisi U.Mavlonovlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda “Kaolinni boyitish texnologiyasini ishlab chiqish” yo‘nalishida ilmiy xodimlarni jalb etish va loyihani amalga oshirish, Qurilish materialari va chinni-fayans sanoati uchun imoport o‘rnini bosuvchi, mahsulot olish imkoniyatini beruvchi, kaolinni boyitishning milliy modeli ishlab chiqish masalasi, Noorganik moddalar va mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish texnologiyasi sohasida kadrlar tayyorlash va ilg‘or muhandislik maktabini tashkil etish bo‘yicha masalalar, Noorganik moddalar va mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish texnologiyasi sohasida ilg‘or muhandislik maktabida kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘quv-me’yoriy hujjatlar tayyorlash, kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha masalalari muhokama qilindi.

Under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, the video selector meeting "On measures to further improve the activities of personnel training and higher education institutions in the field of engineering" was held on June 20, 2024. The rectors of engineering higher education institutions specified in paragraph 6 of the statement No. 32 of this statement shall visit the large production enterprises and organizations attached to the relevant HEIs in accordance with the appendix 1 of this statement at least twice a month.
In this regard, on September 26, 2024, specialists of the institute headed by the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology visited the production enterprises of "Angren kaolin LLC" in Angren, Tashkent region, and "AMMOFOS-MAXAM" JSC in Olmaliq.
At this meeting, rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology B. Sh. Bukharov, M.Kh. Aripova of the Department of Technology of Silicate Materials and Rare, Rare Metals and U. Mavlonov, the leading expert of the Department of Marketing, Practice and Professional Education took part.
At the meeting, the issue of attracting scientific staff and implementing the project in the direction of "Development of kaolin enrichment technology", developing a national model of kaolin enrichment that replaces imports for the building materials and porcelain industry, and provides an opportunity to obtain products, inorganic substances and issues of personnel training and establishment of an advanced engineering school in the field of mineral fertilizer production technology, training of personnel in an advanced engineering school in the field of inorganic substances and mineral fertilizer production technology the issues of preparation of discipline-regulatory documents, improvement of personnel qualification were discussed.