O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 20-iyun kuni kengaytirilgan tarzda o'tkazilgan “Muhandislik sohasida kadrlar tayyorlash va oliy ta'lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi videoselektor yig'ilishning 32-sonli bayoni 6-bandida belgilangan Muhandislik oliy ta'lim muassasalari rektorlari mazkur bayonning 1-ilovasiga muvofiq tegishli OTMlarga biriktirilgan yirik ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlariga bir oyda kamida ikki marta tashrif buyurishi belgilangan.
Shu munosabat bilan 2024-yil 26-sentabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori boshchiligidagi institut mutaxassislari Toshkent viloyati Аngren shahridagi “Angren kaolin MChJ” va Olmaliq shahridagi “AMMOFOS-MAXAM”AJ ishlab chiqarish korxonalariga tashrif buyurishdi.
Ushbu uchrashuvda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Sh.Usmonov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori X.L.Po‘latov, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektori A.N.Shernayev, Kimyoviy Injiniring fakulteti dekani Sh.B.Buxorov, Silikat materiallar va nodir, kamyob metallar texnologiyasi kafedrasi M.X.Aripova va Marketing, amaliyot va professional ta’lim bo‘limi yetakchi mutaxassisi U.Mavlonovlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda “Kaolinni boyitish texnologiyasini ishlab chiqish” yo‘nalishida ilmiy xodimlarni jalb etish va loyihani amalga oshirish, Qurilish materialari va chinni-fayans sanoati uchun imoport o‘rnini bosuvchi, mahsulot olish imkoniyatini beruvchi, kaolinni boyitishning milliy modeli ishlab chiqish masalasi, Noorganik moddalar va mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish texnologiyasi sohasida kadrlar tayyorlash va ilg‘or muhandislik maktabini tashkil etish bo‘yicha masalalar, Noorganik moddalar va mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish texnologiyasi sohasida ilg‘or muhandislik maktabida kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘quv-me’yoriy hujjatlar tayyorlash, kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha masalalari muhokama qilindi.

20 июня 2024 года под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева состоялось видеоотборочное совещание «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений подготовки кадров и высших учебных заведений в области машиностроения». Ректоры инженерных высших учебных заведений, указанных в пункте 6 положения № 32 настоящего положения, обязаны посещать крупные производственные предприятия и организации, прикрепленные к соответствующим вузам согласно приложению 1 к настоящему положению не реже двух раз в месяц.
В связи с этим 26 сентября 2024 года специалисты института во главе с ректором Ташкентского химико-технологического института посетили производственные предприятия ООО «Ангренский каолин» в г. Ангрене Ташкентской области и АО «АММОФОС-МАКСАМ» в г. Алмалыке. .
На этой встрече ректор Ташкентского химико-технологического института Б.Ш.Бухаров, М.Х.Арипова кафедры технологии силикатных материалов и редких, редких металлов и ведущий специалист кафедры маркетинга У.Мавлонов, Принимала участие практика и профессиональное образование.
На совещании рассмотрен вопрос привлечения научных кадров и реализации проекта по направлению «Развитие технологии обогащения каолина», разработки национальной модели обогащения каолина, замещающей импорт для промышленности строительных материалов и фарфора, и дающей возможность получить продукты, неорганические вещества и вопросы подготовки кадров и создания передовой инженерной школы в области технологии производства минеральных удобрений, подготовка кадров в передовой инженерной школе в области технологии производства неорганических веществ и минеральных удобрений, вопросы подготовки дисциплины -обсуждены нормативные документы, повышение квалификации персонала.