2024-yil 18-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutiga Ozarbayjon Respublikasidan bir guruh ta’lim muassasalari rahbarlari va tadbirkorlar tashrif buyurdi. Tashrif davomida mehmonlarga institutning o‘quv va ilmiy salohiyati, xalqaro hamkorlik faoliyati hamda qo‘shma loyihalari haqida batafsil axborot berildi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Xalqaro hamkorlik va protokol bo‘limi boshlig‘i Saidumarxon Saidahmadov delegatsiya a’zolariga institutning xalqaro maydondagi faoliyati va muvaffaqiyatli loyihalari haqida taqdimot o‘tkazdi. Shuningdek, institutning Korxona va sanoat tarmoqlari departamenti boshlig‘i A.N.Shernaev ishlab chiqarish korxonalari bilan olib borilayotgan hamkorlik ishlari xususida batafsil ma’lumot berdi, shuningdek tashrif buyuruvchilarga kelgusida rejalashtirilayotgan xalqaro kongress va konferensiyalarda faol ishtirok etishlarini taklif qildi.
Tashrif davomida institut qoshidagi “Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish” tarmoq markazi direktori X. Mirzaqulov malaka oshirish kurslari to‘g‘risida batafsil axborot berdi. Mehmonlar ushbu kurslar doirasida taqdim etilayotgan zamonaviy ta’lim yondashuvlari va ilg‘or pedagogik uslublar bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, tadbirlar doirasida “O‘zbekistonda ta’limning innovatsion usullari va ta’lim muassasalarida boshqaruv tizimlari” mavzusida maxsus malaka oshirish darslari tashkil etildi. Darslarda ishtirok etgan delegatsiya vakillariga tegishli sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi.
Mazkur tashrif ikki davlat ta’lim tizimlari o‘rtasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda muhim qadam bo‘ldi.

Визит азербайджанской делегации в Ташкентский химико-технологический институт: международное сотрудничество и обмен опытом
18 ноября 2024 года группа руководителей учебных заведений и предпринимателей из Азербайджанской Республики посетила Ташкентский химико-технологический институт. В ходе визита гостям была предоставлена ​​подробная информация об образовательном и научном потенциале института, деятельности международного сотрудничества и совместных проектах.
Саидумархан Саидахмедов, заведующий отделом международного сотрудничества и протокола Ташкентского химико-технологического института, представил членам делегации презентацию о деятельности института на международной арене и успешных проектах. Также заведующий кафедрой предпринимательства и промышленной сферы института А.Н. Шернаев дал подробную информацию о сотрудничестве с производственными предприятиями, а также пригласил гостей принять активное участие в планируемых в будущем международных конгрессах и конференциях.
В ходе визита директор сетевого центра «Переподготовка и повышение квалификации учителей» Х.Мирзакулов дал подробную информацию о курсах повышения квалификации. Гости ознакомились с современными образовательными подходами и передовыми педагогическими методами, предлагаемыми в рамках данных курсов.
Кроме того, в рамках мероприятий были организованы специальные обучающие занятия по теме «Инновационные методы образования в Узбекистане и системы управления в образовательных учреждениях». Представителям делегации, принявшим участие в занятиях, торжественно были вручены соответствующие сертификаты.
Этот визит стал важным шагом в укреплении международного сотрудничества между системами образования двух стран, обмене опытом и реализации новых совместных проектов.