2024-yil 18-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutiga Ozarbayjon Respublikasidan bir guruh ta’lim muassasalari rahbarlari va tadbirkorlar tashrif buyurdi. Tashrif davomida mehmonlarga institutning o‘quv va ilmiy salohiyati, xalqaro hamkorlik faoliyati hamda qo‘shma loyihalari haqida batafsil axborot berildi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Xalqaro hamkorlik va protokol bo‘limi boshlig‘i Saidumarxon Saidahmadov delegatsiya a’zolariga institutning xalqaro maydondagi faoliyati va muvaffaqiyatli loyihalari haqida taqdimot o‘tkazdi. Shuningdek, institutning Korxona va sanoat tarmoqlari departamenti boshlig‘i A.N.Shernaev ishlab chiqarish korxonalari bilan olib borilayotgan hamkorlik ishlari xususida batafsil ma’lumot berdi, shuningdek tashrif buyuruvchilarga kelgusida rejalashtirilayotgan xalqaro kongress va konferensiyalarda faol ishtirok etishlarini taklif qildi.
Tashrif davomida institut qoshidagi “Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish” tarmoq markazi direktori X. Mirzaqulov malaka oshirish kurslari to‘g‘risida batafsil axborot berdi. Mehmonlar ushbu kurslar doirasida taqdim etilayotgan zamonaviy ta’lim yondashuvlari va ilg‘or pedagogik uslublar bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, tadbirlar doirasida “O‘zbekistonda ta’limning innovatsion usullari va ta’lim muassasalarida boshqaruv tizimlari” mavzusida maxsus malaka oshirish darslari tashkil etildi. Darslarda ishtirok etgan delegatsiya vakillariga tegishli sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi.
Mazkur tashrif ikki davlat ta’lim tizimlari o‘rtasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda muhim qadam bo‘ldi.

Visit of the Azerbaijani delegation to the Tashkent Institute of Chemical Technology: international cooperation and exchange of experience
On November 18, 2024, a group of heads of educational institutions and entrepreneurs from the Republic of Azerbaijan visited the Tashkent Institute of Chemical Technology. During the visit, the guests were provided with detailed information about the educational and scientific potential of the institute, international cooperation activities and joint projects.
Saidumarkhon Saidahmadov, Head of the International Cooperation and Protocol Department of the Tashkent Institute of Chemical Technology, made a presentation to the delegation members about the institute's activities in the international arena and successful projects. Also, the Head of the Department of Enterprises and Industrial Sectors of the institute, A.N. Shernaev, provided detailed information about the ongoing cooperation with manufacturing enterprises, and also invited the visitors to actively participate in the international congresses and conferences planned in the future.
During the visit, the director of the branch center “Retraining and Advanced Training of Pedagogical Personnel” at the institute, Kh. Mirzakulov, provided detailed information about the advanced training courses. The guests got acquainted with the modern educational approaches and advanced pedagogical methods offered within the framework of these courses.
In addition, as part of the events, special advanced training courses were organized on the topic “Innovative methods of education and management systems in educational institutions in Uzbekistan”. Representatives of the delegation who participated in the courses were ceremoniously awarded with appropriate certificates.
This visit was an important step in strengthening international cooperation between the education systems of the two countries, exchanging experience and implementing new joint projects.