Ma'lumki, 2024-yil 16-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kasbiy ta’limda malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish va xalqaro ta’lim dasturlarini joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-158-sonli Farmoni qabul qilingan edi. Ushbu Farmon ijrosini ta’minlash va Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining 2024-yil 8-noyabrdagi buyrug‘ida belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida 2024-yil 2-dekabr kuni institutga biriktirilgan texnikumlar rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Akademik faoliyat bo‘yicha prorektori T. T.Safarov, fakultet dekanlari, jumladan, U. N.Baltabayev, Sh.Q.Jalilov, L.A.Yusupova, Sh.B.Buxorov hamda AFTEB boshlig‘i F. I. Xudoyberdiyev va institutga biriktirilgan texnikum rahbarlari qatnashdi.
Xusuan, Yangiyo‘l agrotexnologiyalar texnikumi direktori M. R. Fazilova, Quyi Chirchiq tumani 2-son politexnikumi, Angren texnologiyalar texnikumi va Yangiyo‘l shahar 1-son politexnikumi o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari ham ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida quyidagi asosiy masalalar ko‘rib chiqildi:
1. Kasbiy ta’limda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan islohotlar tushuntirildi.
2. Ta’lim sifatini oshirish va yo‘l xaritalarini ishlab chiqish masalalari belgilandi.
3. Talabalarni mehnat bozoriga tayyorlashda ish beruvchilar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Muloqot davomida texnikumlarning o‘quv jarayonlarini takomillashtirish, kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga qaratilgan qator taklif va tashabbuslar muhokama qilindi.
- TKTI professor-o‘qituvchilarini texnikumlarga jalb etish.
- Texnikumlarda “ochiq eshiklar” tadbirlari va “master-klass”lar tashkil etish.
- 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab 4 va 5-darajali yo‘nalishlarni joriy qilish.
- Texnikumlarni zamonaviy jihozlar bilan ta’minlash va elektron kutubxona imkoniyatlarini kengaytirish.
- Metodik qo‘llanmalar ishlab chiqish.
Uchrashuvda texnikumlar faoliyatini takomillashtirish maqsadida bir qator topshiriqlar berildi.
Shunga ko'ra, TKTIga biriktirilgan texnikumlar tegishli fakultetlarga taqsimlandi. Xususan,
- Angren texnologiyalar texnikumi – Kimyoviy injiniring fakultetiga.
- Yangiyo‘l agrotexnologiyalar texnikumi – Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakultetiga.
- Quyi Chirchiq tuman 2-son politexnikumi – Neft va gaz texnologiyalari fakultetiga.
- Yangiyo‘l shahar 1-son politexnikumi – Sanoat muhandisligi va menejmenti fakultetiga biriktirilishi belgilandi.
Bundan tashqari, har bir texnikum faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha yo‘l xaritalari ishlab chiqish hamda chora-tadbirlarning ijro muddatlari, mas’ul ijrochilar va moliyalashtirish manbalari aniq belgilanishi ta'kidlandi.

Известно, что 16 октября 2024 года Президентом Республики Узбекистан № ПФ-158 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки квалифицированных кадров профессионального образования и внедрению международных образовательных программ» был принят Указ. 2 декабря 2024 года проведено совещание с руководством техникумов, прикрепленных к институту, в целях обеспечения реализации настоящего Указа и выполнения задач, определенных в приказе ректора Ташкентского химико-технологического института от ноября 2024 года. 8, 2024.
Т.Т.Сафаров, проректор по учебной работе Ташкентского химико-технологического института, деканы факультета, в том числе У.Н.Балтабаев, Ш.Г.Джалилов, Л.А.Юсупова, Ш.Б.Бухаров и руководитель АФТЕБ Ф.И.Худойбердиев и В мероприятии приняли участие руководители техникумов при институте.
Также приняли участие директор Янгиёлского агротехнологического колледжа Хусуан, Фазилова М.Р., заместители директора по воспитательной работе Куйи-Чирчикского районного политехникума №2, Ангренского технологического технического колледжа и Янгиёлского городского политехника №1.
В ходе встречи были обсуждены следующие основные вопросы:
1. Были разъяснены реформы, которые необходимо осуществить в сфере профессионального образования.
2. Определены вопросы повышения качества образования и разработки дорожных карт.
3. Достигнута договоренность об усилении сотрудничества с работодателями в подготовке студентов к рынку труда.
В ходе диалога был обсужден ряд предложений и инициатив, направленных на совершенствование образовательного процесса техникумов, повышение качества подготовки кадров, укрепление их материально-технической базы.
- Привлечение профессоров и преподавателей ТКТИ в техникумы.
- Организация мероприятий «открытых дверей» и «мастер-классов» в техникумах.
- Введение курсов 4 и 5 уровней с 2025/2026 учебного года.
- Обеспечить техникумы современным оборудованием и расширить возможности электронной библиотеки.
- Разработка методических пособий.
На совещании был дан ряд задач по совершенствованию деятельности техникумов.
Соответственно, техникумы, прикрепленные к ТКТИ, были распределены по соответствующим факультетам. В частности,
- Ангренский технологический техникум – химико-технологический факультет.
- Янгиёлский технический агротехнологический колледж – факультет пищевых технологий и технологий виноделия.
- Нижне-Чирчикский районный политехнический институт №2 - Факультет технологий нефти и газа.
- Принято решение прикрепить к Янгиёлскому городскому политехнику №1 факультет промышленной инженерии и менеджмента.
Кроме того, было отмечено, что должны быть разработаны дорожные карты развития деятельности каждого техникума, а также сроки реализации мероприятий, ответственные субъекты и источники финансирования.
Эти инициативы служат преобразованию техникумов в инновационные центры, отвечающие требованиям современного образования.