Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024-yilning 20-25-may kunlari “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi bo'lib o'tmoqda. Bugun, 21-may kuni ilmiy haftalik ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Unda Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida institut rahbariyati, xorijiy hamkorlar, professor-o'qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Ilmiy haftalikni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich kirish so'zi bilan ochib berdi, shuningdek Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov so'zga chiqib ishtirokchilariga tabrik yo'llab, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi.
“Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligini o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2015-yil sentabrdagi Barqaror rivojlanish sammitining 70-sonli rezolyutsiyasining qator muhim vazifalari ijrosini ta’minlash, bu boradagi ishlarni izchillik bilan ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etishdan iborat. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 20-oktabrdagi “2030-yilgacha barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 841-son qaroriga muvofiq barqaror rivojlanish maqsad va vazifalarini amalga oshirish”. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgustdagi PQ-4805-son Farmoni vazifalarini amalga oshirish maqsadida “Yoshlar va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashning 2024-yilligi” tadbirlarini respublikada keng nishonlash. “Kimyo va biologiya yo‘nalishida uzluksiz ta’lim va fan sifatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori, shuningdek, talabalarning texnik yo‘nalishlarga qiziqishini oshirish, fundamental fanlarni ommalashtirish va ilmiy sohalarda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan xalqaro tadbirlarni tashkil etish – ilmiy-tadqiqot ishlarini kimyo, biologiya va kimyoviy texnologiya sohasi rivojlantirishdir.
Marosim davomida Toshkent kimyo-texnologiya institutining hamkor oliygohlari va tashkilot rahbarlari hamda xalqaro tashkilot vakillari konferensiya ishtirokchilariga o'z tabriklarini yo'llab, xalqaro ilmiy haftalik faoliyatiga muvaffaqiyat tiladilar.
Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Fizik-kimyoviy tahlil va nanomateriallar laboratoriyasi"ni tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining nanotexnologiyaga doir qarorlari ijrosini ta'minlash maqsadida Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi hamda Innovatison rivojlanish agentligi ko'magida qiymati 1.2 million yevro bo'lgan AQSHning Thermo Fisher Scientific kompaniyasi transmission elektron mikroskopi Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Fizik-kimyoviy tahlil va nanomateriallar laboratoriyasi"ga olib kelindi.
Bugun “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi doirasida Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Fizik-kimyoviy tahlil va nanomateriallar laboratoriyasi" ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Yangi laboratoriyani Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov tantanali ravishda ochib berdi.
Ushbu uskuna materialshunoslik hamda nanotexnologiyalar yo'nalishidagi eng zamonaviy uskuna bo'lib, u quyidagi vazifalarni bajaradi:
— nanozarralar morfologiyasini o'rganish, tadqiq etish;
— Elementar tarkibini aniqlash;
— Kristal tuzilishi-diffraktsiyasini aniqlash;
— atomlar joylashuvi hamda ularning tarkibini aniqlash;
— bu xossalarga bog'liq bo'lgan materialning qattiqligi, karroziyaga bardoshliligi, temperaturaga chidamliligi va boshqa xossalarni yaxshilash uchun izlanishlar olib borishga imkon beradi.
Ushbu transmission elektron mikroskopni olib kelishdan maqsad, nanotexnologiyalar sohasida yosh mutaxassislarni yetishtirib chiqarish hamda materialshunoslik va nanotexnologiyalar sohasida yangi materiallarni yaratishdir.
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Toshkent kimyo-texnologiya institutining ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari va ilmiy ishlanmalar bilan tanishdi.
Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024-yilning 20-25-may kunlari “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi bo'lib o'tmoqda. Ushbu haftalik ochilish marosimiga Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida Qoʻngʻirotboy Sharipov Toshkent kimyo-texnologiya institutining ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari, ilmiy xodimlar va doktorantlarning ilmiy ishlanmalari bilan yaqindan tanishdilar.
“Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi ochilish marosimi o'z nixoyasiga yetib, ishtirokchilar uchun kofe-brek tashkil etildi.
Kunning ikkinchi qismida “Barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot” xalqaro ilmiy haftaligi ishtirokchilari "Shisha keramika va bog'lovchi materiallar ishlab chiqarishning innovatsion texnologiyalari" mavzusi doirasidagi ilmiy ma'ruzalari bilan konferensiyani davom ettirdilar.

On May 20-25, 2024, the international scientific week "Sustainable development and green economy" will be held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. Today, May 21, the opening ceremony of the scientific week was held. It was attended by the Minister of Higher Education, Science and Innovations Kungirotboy Sharipov, Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology Usmanov Botir Shukurillaevich, the leadership of the institute, foreign partners, professors, teachers and students.
The scientific week was opened by the Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Usmanov Botir Shukurillaevich, and the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongirotboy Sharipov, congratulated the participants and wished success to the conference.
The purpose of holding the International Scientific Week "Sustainable Development and Green Economy" is to ensure the implementation of a number of important tasks of the United Nations General Assembly Resolution No. 70 of the Sustainable Development Summit of September 2015, to ensure consistency of work in this regard. is to organize systematic work on Implementation of the goals and objectives of sustainable development in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 841 of October 20, 2018 "On measures for the implementation of national goals and objectives in the field of sustainable development until 2030". In order to implement the tasks of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-4805 dated August 12, 2020, to widely celebrate the events "2024 Year of Supporting Youth and Entrepreneurship" in the republic. The decision "On measures to improve the quality of continuing education and science in chemistry and biology", as well as organizing international events aimed at increasing the interest of students in technical fields, popularizing fundamental sciences and developing international cooperation in scientific fields development is the development of scientific research works in the field of chemistry, biology and chemical technology.
During the ceremony, partner universities and heads of organizations of the Tashkent Institute of Chemical Technology and representatives of international organizations congratulated the participants of the conference and wished them success in the activities of the international scientific week.
The opening ceremony of the "Physico-chemical analysis and nanomaterials laboratory" of the Tashkent Institute of Chemical Technology was held.
In order to ensure the implementation of the decisions of the President of the Republic of Uzbekistan on nanotechnology, with the support of the Science Financing and Innovation Support Fund and the Innovation Development Agency, the transmission electron microscope of the US company Thermo Fisher Scientific, worth 1.2 million euros, was purchased from the Tashkent Institute of Chemical Technology. It was brought to the "Physico-chemical analysis and nanomaterials laboratory".
Today, within the international scientific week "Sustainable development and green economy", the opening ceremony of the "Physico-chemical analysis and nanomaterials laboratory" of the Tashkent Institute of Chemical Technology was held. The new laboratory was ceremonially opened by the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kungirotboy Sharipov.
This equipment is the most modern equipment in the field of materials science and nanotechnology, and it performs the following tasks:
— studying and researching the morphology of nanoparticles;
— Determination of elemental composition;
— Determination of crystal structure-diffraction;
— determining the location of atoms and their composition;
— enables research to improve hardness, corrosion resistance, temperature resistance and other properties of the material depending on these properties.
The purpose of bringing this transmission electron microscope is to train young professionals in the field of nanotechnology and create new materials in the field of materials science and nanotechnology.
The Minister of Higher Education, Science and Innovation got acquainted with research laboratories and scientific developments of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On May 20-25, 2024, the international scientific week "Sustainable development and green economy" will be held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. This week's opening ceremony was attended by the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongirotboy Sharipov.
Within the framework of the visit, Kungirotboy Sharipov got acquainted with the scientific research laboratories, scientific staff and doctoral students of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
The opening ceremony of the International Scientific Week "Sustainable Development and Green Economy" came to an end, and a coffee break was organized for the participants.
In the second part of the day, the participants of the international scientific week "Sustainable development and green economy" continued the conference with their scientific lectures on the topic "Innovative technologies of production of glass ceramics and bonding materials".