2024-yilning 24-25-26-iyun kunlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Nomli davlat stipendiyalarining I bosqich imtihonlari bo'lib o'tdi. Ushbu imtihonlarni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Pulatov Xarulla Lutpullayevich ochib berdilar.
Imtihon jarayonlarini Korrupsiyaga qarshi kurashish "Kompleans nazorat" bo'limi bosh mutaxassisi S.T.Fayziqulov kuzatib bordi. Imtihonlar “Informatika va kompyuter savodxonligi”, "Chet tili" hamda O'zbekiston tarixi fanlaridan bo'lib o'tdi. Imtihonlar avvalida ishchi guruh a'zolari tomonidan imtihon tartibi haqida batafsil ma'lumot berildi.

The 1st stage exams of the President of the Republic of Uzbekistan and Named State Scholarships have started at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On June 24-25-26, 2024, the 1st stage exams of the President of the Republic of Uzbekistan and Named state scholarships were held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. These exams were opened by Pulatov Harulla Lutpullayevich, vice-rector for scientific affairs and innovations.
The examination process was monitored by S.T. Fayzikulov, the chief specialist of the "Compliance Control" Department for Combating Corruption. Exams were held in the subjects "Informatics and computer literacy", "Foreign language" and the history of Uzbekistan. Before the exams, members of the working group gave detailed information about the exam procedure.