2024-yilning 21-oktabr sanasida Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyida Toshkent shahar Shayxontohur tumani hokimligi, Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyit muzeyi hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamkorligida «Qadring baland boʼlsin, ona tilim!» mavzusida bayram tadbiri boʼlib oʼtdi. Unda Toshkent kimyo-texnologiya institutining Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori, Shayxontohur tumani hokimligi, Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyida direktori, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tilimizning sofligi, boyligi va borligi millatimizning bebaho milliy iftixoridir. Tarixga nazar tashlasak, tilimizda xalqimizning asrlar osha yashab kelayotgan qadriyatlari, urf-odatlari va ruhiyati oʻz ifodasini topganini koʻramiz. Yangi Oʻzbekiston qurilishida amalga oshirayotgan islohotlarimizning asosiy yoʻnalishlaridan biri ona tilimizni rivojlantirishga qaratilgan.
Talabalar ishtirokida bahri-bayt mushoiralar o‘tkazilib, bu kabi tadbirlarning ahamiyati haqida gapirildi. Diltorlar kuy va qo‘shiqlar, she’riyatxonliklar, raqslar ijro etildi.

21 октября 2024 года в Государственном литературном музее имени Алишера Навои совместно с акиматом Шейхонтохурского района, Государственным литературным музеем имени Алишера Навои и Ташкентским химико-технологическим институтом пройдет акция «Поднимите мой родной язык!» по этой теме состоялось праздничное мероприятие. В нем приняли участие первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Ташкентского химико-технологического института, администрация Шейхонтохурского района, директор государственного литературного музея имени Алишера Навои, преподаватели и студенты.
Чистота, богатство и существование нашего языка – бесценная национальная гордость нашего народа. Если мы посмотрим на историю, то увидим, что ценности, традиции и дух нашего народа, живущие веками, нашли свое выражение в нашем языке. Одно из основных направлений реформ, которые мы реализуем в строительстве нового Узбекистана, направлено на развитие нашего родного языка.
При участии студентов участники рассказали о важности подобных мероприятий. Были исполнены песни и песни «Дилтар», поэтические вечера, танцы.