Joriy yilning 20-dekabr kunlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida Kimyoviy injiniring fakultetining Silikat materiallar va nodir, Kamyob metallar texnologiyasi, Kimyo, Texnologik jarayonlar va qurilmalarni loyixalash, Yuqori molekulali birikmalar va plastmassalar hamda Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi kafedralari faoliyatini har tomonlama baholash va yanada takomillashtirish maqsadida hisobot-taqdimoti qilindi hamda savolnoma asosida kompleks o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘rganish jarayonida quyidagi asosiy yo‘nalishlar qamrab olindi:
kafedralar nizomi, yillik ish rejalari va ularning 2025–2030-yillarga mo‘ljallangan institutni rivojlantirish strategiyasiga muvofiqligi;
ta’lim sifatini oshirish, xalqaro hamkorlik, akademik almashinuv va TOP-300 OTMlar tajribasi asosida fan dasturlarini takomillashtirish;
professor-o‘qituvchilar shtati, o‘quv yuklamalari, shaxsiy ish rejalarining shakllantirilishi va monitoringi; o‘quv-uslubiy majmualar, sillabuslar va o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik holati;
ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyat, yoshlarni ilmga jalb etish, grantlar, startaplar, patentlar, xo'jalik shartnomalari hamda tijoratlashtirish ishlari;
nashriy faollik, Scopus va Web of Science bazalaridagi ilmiy maqolalar;
HEMIS tizimini to‘g‘ri yuritish, mustaqil ta’limni raqamlashtirish va baholashda shaffoflik;
dual ta’lim, amaliyotlar, bitiruvchilar monitoringi va ularning ishga joylashuvi;
moddiy-texnik baza, zamonaviy laboratoriyalar bilan ta’minlanganlik;
ustoz-shogirt ananalarining yo'lga qo'yilganligi;
mustaqil ta'lim yo'nalishida amalga oshirilayotgan ishlar;
korrupsion holatlarning oldini olishga qaratilgan choralar.
Ushbu tahlillar kafedralar faoliyatini zamonaviy talablar asosida rivojlantirish, ta’lim va ilm-fan integratsiyasini kuchaytirish hamda raqobatbardosh kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi.

Анализ деятельности кафедр Ташкентского института химической технологии
20 декабря текущего года в Ташкентском институте химической технологии был представлен доклад, посвященный всесторонней оценке и дальнейшему совершенствованию деятельности кафедр силикатных материалов и редкоземельных элементов, технологии редкоземельных металлов, химии, проектирования технологических процессов и устройств, высокомолекулярных соединений и пластмасс, а также химической технологии неорганических веществ факультета химической инженерии. Для этого было проведено комплексное исследование на основе анкетирования.
В ходе исследования были охвачены следующие основные направления:
устав кафедр, годовые планы работы и их соответствие стратегии развития института на 2025–2030 годы;
повышение качества образования, международного сотрудничества, академического обмена и совершенствование научных программ на основе опыта университетов из ТОП-300;
формирование и контроль профессорско-преподавательского состава, учебных планов, индивидуальных планов работы; состояние обеспечения учебно-методическими комплексами, учебными программами и учебной литературой;
Научно-исследовательская и инновационная деятельность, привлечение молодежи к науке, гранты, стартапы, патенты, коммерческие контракты и коммерциализация;
издательская деятельность, научные статьи в базах данных Scopus и Web of Science;
надлежащее функционирование системы HEMIS, прозрачность в цифровизации и оценке самостоятельного образования;
дуальное образование, стажировки, мониторинг выпускников и их трудоустройства;
материально-техническая база, оснащение современными лабораториями;
формирование традиции наставничества;
работа, проводимая в направлении самостоятельного образования;
меры, направленные на предотвращение коррупции.
Эти анализы служат развитию деятельности кафедр в соответствии с современными требованиями, укреплению интеграции образования и науки, а также подготовке конкурентоспособных кадров.
Проводимая в институте работа направлена ​​на выведение качества образования, научного потенциала и практического сотрудничества на новый уровень.