2025-yilning 10-noyabr sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'rifat ulashib" nomli adabiy-ma'rifiy uchrashuvning 4-davrasi tashkil etildi. Uchrashuvga O’zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi adabiyotshunos, sharqshunos, navoiyshunos Olimjon Davlatov , O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, "Mehnat shuhrati" ordeni sohibasi, shoira Sharifa Salimova va O'zbekiston yozuvchilar uyushmasi a'zosi, yozuvchi, shoir Vafo Fayzulloh tashrif buyurdi.
Maʼnaviyat – har bir yoshning hayot yo‘lini yorituvchi chiroq.
Bugungi kunda yoshlarning maʼnaviy dunyosini boyitish, ularni Vatanga sadoqat, xalqparvarlik va ezgulikka chorlovchi tadbirlar dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
“Maʼrifat ulashib” loyihasi doirasidagi navbatdagi uchrashuv ijodiy ruhda, iliq muloqotlar, hayotiy tajribalar va samimiy sheʼrlar bilan boyitildi. Shoir va yozuvchilar yoshlar bilan suhbatlashib, o‘z hayot yo‘llaridan, ijod jarayonlaridan, ilhom manbalaridan so‘zlab berdilar.
Tadbir nafaqat maʼnaviy ozuqa, balki yoshlar uchun ilhom, motivatsiya manbai bo‘ldi. Uchrashuv davomida har bir ishtirokchi o‘z qalbida “men ham Vatanim uchun foydali inson bo‘lishim kerak” degan tuyg‘uni his etdi.
Tadbir davomida institutimizning iqtidorli talabalari o‘z ijod namunalarini, jumladan, o‘zlarining qalb dardini, orzu-intilishlarini aks ettirgan she’rlarini yig‘ilganlarga taqdim etdilar. Ularning chiqishlari tadbirga yanada ko‘tarinki ruh, iliq muhit bag‘ishladi.
Shu bilan birga, “Rennesans” telekanali Toshkent kimyo-texnologiya institutida o‘tkazilgan “Maʼrifat ulashib” loyihasining 4-davrasi haqida maxsus reportaj tayyorlab, keng jamoatchilik e’tiboriga havola etdi.
Uchrashuv yakunida ezgu an’anaga aylangan “Yashil makon” loyihasi doirasida institut hovlisida manzarali hamda mevali daraxt ko‘chatlari ekildi. Talabalar va adiblar birgalikda ekkan har bir ko‘chat — bu kelajak avlodga bag‘ishlangan yashil sovg‘a, mehr va e’tibor ramzidir.
"Ma'rifat ulashib" nomli adabiy-ma'rifiy uchrashuvining 4-davrasida institut rahbariyati, adiblar hamda talaba-yoshlar uchun kofe-break, tushlik va kechki ovqatlar tashkil etildi.

The 4th round of the literary and educational meeting "Ma'rifat ulashib" was organized at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On November 10, 2025, the 4th round of the literary and educational meeting "Ma'rifat ulashib" was organized at the Tashkent Institute of Chemical Technology. The meeting was attended by a member of the Writers' Union of Uzbekistan, literary critic, orientalist, Navoi scholar Olimjon Davlatov, Honored Worker of Culture of Uzbekistan, holder of the Order of "Mehnat Shuhrati", poet Sharifa Salimova, and a member of the Writers' Union of Uzbekistan, writer, poet Vafo Fayzulloh.
The meeting was addressed by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Boborajabov Bakhodir Nasriddinovich, who introduced the visiting writers to the participants.
Spirituality is a lamp that illuminates the life path of every young person.
Today, events that enrich the spiritual world of young people, encourage them to be loyal to the Motherland, patriotic and kind are gaining in importance.
The next meeting within the framework of the “Sharing Enlightenment” project was enriched with a creative spirit, warm conversations, life experiences and sincere poems. Poets and writers talked with young people and told about their life paths, creative processes, and sources of inspiration.
The event became not only spiritual food, but also a source of inspiration and motivation for young people. During the meeting, each participant felt in his heart the feeling that “I too must be a useful person for my Motherland.”
During the event, talented students of our institute presented their creative works, including poems reflecting their heartache and aspirations, to the audience. Their performances gave the event an even more upbeat and warm atmosphere. At the same time, the “Rennesans” TV channel prepared a special report on the 4th round of the “Marifat ulashib” project held at the Tashkent Institute of Chemical Technology and brought it to the attention of the general public.
At the end of the meeting, as part of the "Green Space" project, which has become a noble tradition, ornamental and fruit tree seedlings were planted in the institute's courtyard. Each seedling planted together by students and writers is a green gift, a symbol of love and attention dedicated to the future generation.
The 4th round of the literary and educational meeting "Sharing Enlightenment" included coffee breaks, lunches, and dinners for the institute's leadership, writers, and students.