2025-yilning 10-noyabr sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'rifat ulashib" nomli adabiy-ma'rifiy uchrashuvning 4-davrasi tashkil etildi. Uchrashuvga O’zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi adabiyotshunos, sharqshunos, navoiyshunos Olimjon Davlatov , O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, "Mehnat shuhrati" ordeni sohibasi, shoira Sharifa Salimova va O'zbekiston yozuvchilar uyushmasi a'zosi, yozuvchi, shoir Vafo Fayzulloh tashrif buyurdi.
Maʼnaviyat – har bir yoshning hayot yo‘lini yorituvchi chiroq.
Bugungi kunda yoshlarning maʼnaviy dunyosini boyitish, ularni Vatanga sadoqat, xalqparvarlik va ezgulikka chorlovchi tadbirlar dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
“Maʼrifat ulashib” loyihasi doirasidagi navbatdagi uchrashuv ijodiy ruhda, iliq muloqotlar, hayotiy tajribalar va samimiy sheʼrlar bilan boyitildi. Shoir va yozuvchilar yoshlar bilan suhbatlashib, o‘z hayot yo‘llaridan, ijod jarayonlaridan, ilhom manbalaridan so‘zlab berdilar.
Tadbir nafaqat maʼnaviy ozuqa, balki yoshlar uchun ilhom, motivatsiya manbai bo‘ldi. Uchrashuv davomida har bir ishtirokchi o‘z qalbida “men ham Vatanim uchun foydali inson bo‘lishim kerak” degan tuyg‘uni his etdi.
Tadbir davomida institutimizning iqtidorli talabalari o‘z ijod namunalarini, jumladan, o‘zlarining qalb dardini, orzu-intilishlarini aks ettirgan she’rlarini yig‘ilganlarga taqdim etdilar. Ularning chiqishlari tadbirga yanada ko‘tarinki ruh, iliq muhit bag‘ishladi.
Shu bilan birga, “Rennesans” telekanali Toshkent kimyo-texnologiya institutida o‘tkazilgan “Maʼrifat ulashib” loyihasining 4-davrasi haqida maxsus reportaj tayyorlab, keng jamoatchilik e’tiboriga havola etdi.
Uchrashuv yakunida ezgu an’anaga aylangan “Yashil makon” loyihasi doirasida institut hovlisida manzarali hamda mevali daraxt ko‘chatlari ekildi. Talabalar va adiblar birgalikda ekkan har bir ko‘chat — bu kelajak avlodga bag‘ishlangan yashil sovg‘a, mehr va e’tibor ramzidir.
"Ma'rifat ulashib" nomli adabiy-ma'rifiy uchrashuvining 4-davrasida institut rahbariyati, adiblar hamda talaba-yoshlar uchun kofe-break, tushlik va kechki ovqatlar tashkil etildi.

В Ташкентском институте химической технологии состоялся 4-й тур литературно-просветительской встречи «Марифат улашиб».
10 ноября 2025 года в Ташкентском институте химической технологии прошел 4-й тур литературно-просветительской встречи «Марифат улашиб». В мероприятии приняли участие член Союза писателей Узбекистана, литературный критик, востоковед, навоийский ученый Олимджон Давлатов, заслуженный работник культуры Узбекистана, кавалер ордена «Мехнат Шухрати», поэтесса Шарифа Салимова, а также член Союза писателей Узбекистана, писатель, поэт Вафо Файзуллох.
С речью на встрече выступил первый проректор по делам молодежи и духовно-воспитательным вопросам Ташкентского института химической технологии Бобораджабов Баходир Насриддинович, который представил участников встречи приглашенным писателям.
Духовность — это светильник, освещающий жизненный путь каждого молодого человека.
Сегодня все большее значение приобретают мероприятия, обогащающие духовный мир молодежи, побуждающие ее к верности Родине, патриотизму и доброте.
Следующая встреча в рамках проекта «Обмен просвещением» была наполнена творческим духом, теплыми беседами, жизненным опытом и искренними стихами. Поэты и писатели общались с молодежью, рассказывая о своих жизненных путях, творческих процессах и источниках вдохновения.
Мероприятие стало не только духовной пищей, но и источником вдохновения и мотивации для молодежи. Во время встречи каждый участник ощущал в сердце чувство: «Я тоже должен быть полезным человеком для своей Родины».
В ходе мероприятия талантливые студенты нашего института представили публике свои творческие работы, в том числе стихи, отражающие их душевные переживания и стремления. Их выступления придали мероприятию еще более радостную и теплую атмосферу. Одновременно телеканал «Реннесанс» подготовил специальный репортаж о 4-м туре проекта «Марифат улашиб», проходившем в Ташкентском институте химической технологии, и привлек к нему внимание широкой общественности.
В завершение встречи, в рамках ставшего уже благородной традиции проекта «Зеленое пространство», во дворе института были высажены саженцы декоративных и плодовых деревьев. Каждый саженец, посаженный студентами и писателями, — это зеленый подарок, символ любви и заботы, посвященный будущему поколению.
Четвертый раунд литературно-образовательной встречи «Обмен знаниями» включал в себя кофе-брейки, обеды и ужины для руководства института, писателей и студентов.