2025-yilning 11-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutining Akademik faoliyat bo'yicha prorektori Safarov Toyir Tursunovich, Korxona va sanoat tarmoqlari deportamenti boshlig'i Shernayev Anvar Normamatovich hamda bo'lim xodimi Mavlonov Uchqunbek Ravshanbekovichlar Shirin energetika texnikumiga tashrif buyurdilar.
Texnikumning yoshlar bilan ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari Z.Nishonov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 16-oktabrdagi PF-158-sonli Farmonida belgilangan vazifalardan kelib chiqib Shirin energetika texnikumi haqida to'liq ma’lumotlar berib o'tdi. 1985-yildan buyon faoliyat yuritayotgan muassasaning 40 yillik tarixidan lavhalar namoyish etildi. Texnikum ayni paytda Saudiya Arabistonining ACWA POWER kompaniyasi bilan xalqaro hamkorligi, Belorussiyaning Mogilyov davlat elektrotexnika kolleji bilan aloqalari haqida hamda joriy o’quv yilida texnikumda tahsil olayotgan 595 nafar o‘quvchining 10 dan ortiq yo‘nalishda tahsil olayotganligi haqida so‘z yuritildi.
Shundan so'ng T.T.Safarov Toshkent kimyo-texnologiya instituti Shirin energetika texnikumiga o‘quv-uslubiy yordam ko‘rsatish, ta’lim sifatini oshirish, texnikumning moddiy-texnik bazasini yaxshilash uchun amaliy yordam berishga tayyorligi, kelgusida texnikum ma’muriyati bilan maslahatlashgan holda jahon andazalariga javob beradigan kadrlar tayyorlashda hamda hamkorlik qilishga tayyorliklarini ta’kidlab o‘tdi.
Mavlonov Uchqunbek kelajakda texnikum talabalarining ishlab chiqarish amaliyotlarini tashkil qilishda, jumladan, avtotransport yo’nalishida amaliy yordam va hamkorlik bo’yicha institut imkoniyatlariga to'xtaldi. Kollej o‘qituvchilaridan M.Pirimqulov, G’.Xolnazarov, S.Sultonova va boshqalar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar bo‘yicha savollar berishdi. Shundan so‘ng mehmonlar texnikumning moddiy-texnik bazasi bilan yaqindan tanishishlari uchun o‘quv binosi, ustaxona, talabalar turar joyi bo‘ylab ekskursiya uyushtirildi.
Tashrif so‘ngida texnikum kelajagida muhim rol o‘ynashi kerak bo‘lgan masalalar bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tayyorlash va uni amalda bajarishga kelishib olindi.

11 января 2025 года проректор по учебной работе Ташкентского химико-технологического института Сафаров Тоир Турсунович, заведующий кафедрой предприятий и отраслей промышленности Шернаев Анвар Нормаматович и сотрудник кафедры Мавлонов Учкунбек Равшанбекович посетили компанию «Ширин Энерджи». Техническое училище.
Заместитель директора техникума по работе с молодежью З.Нишонов дал исчерпывающую информацию о Ширинском энергетическом техникуме, исходя из задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 16 октября №ПФ-158. 2024. Были показаны фильмы из 40-летней истории учреждения, которое работает с 1985 года. В техникуме также рассказали о международном сотрудничестве с саудовской компанией ACWA POWER, связях с Белорусским государственным электротехническим колледжем «Могилев», а также о том, что в текущем учебном году в техникуме обучаются 595 студентов более чем по 10 направлениям.
После этого Т.Т.Сафаров выразил готовность оказать учебно-методическую помощь Ширинскому энергетическому техникуму Ташкентского химико-технологического института, повысить качество образования, а также оказать практическую помощь по улучшению материально-технической базы техникума. школы, а в дальнейшем, по согласованию с администрацией техникума, подчеркнул их готовность к сотрудничеству и подготовке кадров, соответствующих мировым стандартам.
Мавлонов Учкунбек затронул потенциал института по практической помощи и сотрудничеству в организации будущих производственных практик учащихся техникумов, в том числе в сфере автомобильного транспорта. Преподаватели колледжа М. Пиримкулов, Г. Холназаров, С. Султанова и другие задавали вопросы по интересующим их проблемам. После этого для гостей была организована экскурсия по учебному корпусу, мастерской и студенческому общежитию с целью ознакомления с материально-технической базой техникума.
По итогам визита было решено подготовить и реализовать план действий по вопросам, которые должны сыграть важную роль в будущем техникума.