Toshkent kimyo-texnologiya institutida Ma’naviyat va ma’rifat kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Ushbu yig‘ilishda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov, Talabalarda ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo‘yicha rektor maslahatchisi A.R.Erkayev, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, institut psixologlari, Profilaktika inspektori, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut bosqichidagi yetakchisi, barcha fakultetlarning Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchilari hamda tyutorlar ishtirok etdilar.
Yig‘ilish davomida sentabr oyida amalga oshirilgan ma’naviy-ma’rifiy, tarbiyaviy va ijtimoiy yo‘nalishdagi ishlar yuzasidan hisobotlar tinglandi. Shuningdek, talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, ularni yot g‘oyalardan asrash, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, ijtimoiy tarmoqlardagi faollikni oshirish hamda muammoli holatlarning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Shuningdek, oktyabr oyi uchun ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi. “Yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni rivojlantirish haftaligi” hamda “Giyohvandlikka qarshi kurash” mavzularidagi profilaktik uchrashuvlarga tayyorgarlik masalalari yuzasidan mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunida Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, har bir fakultetda mas’ullar mas’uliyatini oshirish, talabalarda vatanparvarlik ruhini mustahkamlash va ularning bo‘sh vaqtini samarali tashkil etish bo‘yicha yangicha yondashuvlar joriy etish zarurligini ta’kidladi.

В Ташкентском химико-технологическом институте состоялось очередное заседание Совета по духовности и просветительству.
В заседании приняли участие первый проректор по работе с молодёжью и духовно-просветительской работе Б.Н. Бобораджабов, советник ректора по обеспечению стабильности социально-духовной среды студентов А.Р. Эркаев, советник ректора по работе с женщинами, психологи института, инспектор по профилактике, лидер Союза молодёжи Узбекистана в институте, заместители деканов по работе с молодёжью всех факультетов, советники деканов по работе с женщинами и преподаватели.
На заседании были заслушаны отчёты о проведённой духовно-просветительской, воспитательной и социальной работе в сентябре. Обсуждалась также работа по содержательной организации свободного времени студентов, защите от чуждых идей, пропаганде здорового образа жизни, повышению активности в социальных сетях и профилактике проблемных ситуаций.
Также был рассмотрен план духовно-просветительских мероприятий на октябрь. Были даны соответствующие поручения ответственным за подготовку профилактических встреч по темам «Неделя развития чтения среди молодёжи» и «Борьба с наркоманией».
В завершение встречи первый проректор по работе с молодёжью и духовно-просветительской работе Б.Н. Бобораджабов подчеркнул необходимость повышения эффективности духовно-просветительской работы, повышения ответственности ответственных лиц на каждом факультете, укрепления патриотического духа студентов, внедрения новых подходов к эффективной организации их свободного времени.