Toshkent kimyo-texnologiya institutida Xalqaro qishki maktab o‘z faoliyatini boshladi
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining investitsiyalarni jalb etish va eksport hajmini oshirishga qaratilgan topshiriqlarini ijro etish maqsadida, TKTI rektorining 2025-yil 10-dekabrdagi 449-son buyrug‘iga asosan “Toshkent: madaniyatlar uyg‘unligi, maʼrifat va taʼlim” mavzusida Xalqaro qishki maktab tashkil etildi.
Qirg‘iz Respublikasi Osh davlat universiteti bilan olib borilgan muzokaralar natijasida mazkur qishki maktab 11–18 dekabr kunlari o‘tkazilmoqda.
Loyihani tashkil etishda “Tillar” kafedrasi dotsenti G.N.Tavaldiyeva, kafedra mudiri K.D.Davlatov va dotsent R.U.Torejanovalar mas’ul etib belgilangan.
11-dekabr kuni institutga Osh davlat universitetidan tashrif buyurgan professor-o‘qituvchilar, magistrlar va talabalar kutib olinib, TKTI mehmonxonasiga joylashtirildi, mehmonlar orasida biologiya, kimyo hamda ingliz tili yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislar ishtirok etmoqda.
Ular qishki maktab tinglovchisi sifatida qatnashish bilan birga, ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida imzolangan Memorandum doirasida tajriba almashish, yangi ilmiy yo‘nalishlar, jumladan, dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi bo‘yicha ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni ham rejalashtirganlar.

В Ташкентском институте химической технологии стартовала Международная зимняя школа.
В целях выполнения задач Министерства высшего образования, науки и инноваций, направленных на привлечение инвестиций и увеличение объемов экспорта, в соответствии с распоряжением ректора Ташкентского института химической технологии № 449 от 10 декабря 2025 года была организована Международная зимняя школа на тему «Ташкент: гармония культур, просвещение и образование».
По итогам переговоров с Ошским государственным университетом Кыргызской Республики, эта зимняя школа пройдет с 11 по 18 декабря.
Организаторами проекта являются доцент кафедры «Языки» Г.Н. Тавалдиева, заведующий кафедрой К.Д. Давлатов и доцент Р.У. Тореянова.
11 декабря институт принял преподавателей, магистрантов и студентов Ошского государственного университета и разместил их в гостинице ТКТИ. Среди гостей – специалисты в области биологии, химии и английского языка. Помимо участия в зимней школе в качестве слушателей, в рамках подписанного между двумя высшими учебными заведениями меморандума планируется также обмен опытом и установление научного сотрудничества в новых областях науки, включая технологии выращивания и переработки лекарственных растений.