2025-yilning 30-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” mavzusida talabalar bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi bo‘lim boshlig‘i M.B.G‘ulomov, 2-sonli IIB bo‘limi boshlig‘i podpolkovnik R.S.Toshev, Shayxontohur tumani Huquqbuzarliklar bo‘limi boshlig‘i M.D.Qudratov, IIV mas’ul xodimi Sh.Sh.Suyunov, institut profilaktika katta inspektori A.N.Jumanov professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov ochib berib, shu kunlarda Toshkent shahrida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” oyligi doirasida tezkor-profilaktik tadbirlar o‘tkazilayotganligini, Oylik davomida joylarda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish borasida tadbirlar tashkil etilayotganligini ma'lum qildi.
Mutaxassislar tomonidan giyohvandlik vositalarini iste’mol qilishning salbiy oqibatlarini tushuntirishga qaratilgan ma’ruzalar tinglandi. Yoshlarning bu yo‘lga kirib qolishining oldini olish dolzarb masala ekani ta’kidlanib, bu illatga qarshi kurashish har bir ongli fuqaroning mas’uliyatli burchi ekani uqtirildi.

An open dialogue with students on the topic "Safe and Healthy Capital" was organized at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On January 30, 2025, an open dialogue with students on the topic “Safe and Healthy Capital” was organized at the Tashkent Institute of Chemical Technology. It was attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs B.N. Boborajabov, Head of the Department of the National Center for Drug Control under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan M.B. Gulomov, Head of Department No. 2 of the Internal Affairs Department Lieutenant Colonel R.S. Toshev, Head of the Department of Crimes of the Shaykhontohur District M.D. Kudratov, Responsible Officer of the Internal Affairs Department Sh.Sh. Suyunov, Senior Inspector of Prevention of the Institute A.N. Jumanov, professors, tutors and students.
Opening the event, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs B.N. Boborajabov reported that these days in Tashkent, as part of the “Safe and Healthy Capital” month, operational and preventive measures are being carried out, and during the month, local events are being organized in cooperation with law enforcement agencies to combat the illegal trafficking of narcotic drugs and psychotropic substances.
Experts gave lectures explaining the negative consequences of drug use. It was emphasized that preventing young people from getting involved in this path is an urgent issue, and it was emphasized that combating this vice is the responsible duty of every conscious citizen.