2025-yilning 30-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” mavzusida talabalar bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi bo‘lim boshlig‘i M.B.G‘ulomov, 2-sonli IIB bo‘limi boshlig‘i podpolkovnik R.S.Toshev, Shayxontohur tumani Huquqbuzarliklar bo‘limi boshlig‘i M.D.Qudratov, IIV mas’ul xodimi Sh.Sh.Suyunov, institut profilaktika katta inspektori A.N.Jumanov professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov ochib berib, shu kunlarda Toshkent shahrida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” oyligi doirasida tezkor-profilaktik tadbirlar o‘tkazilayotganligini, Oylik davomida joylarda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish borasida tadbirlar tashkil etilayotganligini ma'lum qildi.
Mutaxassislar tomonidan giyohvandlik vositalarini iste’mol qilishning salbiy oqibatlarini tushuntirishga qaratilgan ma’ruzalar tinglandi. Yoshlarning bu yo‘lga kirib qolishining oldini olish dolzarb masala ekani ta’kidlanib, bu illatga qarshi kurashish har bir ongli fuqaroning mas’uliyatli burchi ekani uqtirildi.

30 января 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте был организован открытый диалог со студентами на тему «Безопасная и здоровая столица». В нем приняли участие первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Б.Н. Бобораджабов, начальник отдела Национального центра по контролю за наркотиками при Администрации Президента Республики Узбекистан М.Б. Гуломов, начальник отдела № 111. В мероприятии приняли участие начальник 2-го ОВД подполковник полиции Р.С.Тошев, начальник Шайхантахурского РОВД М.Д.Кудратов, начальник МВД Ш.Ш.Суюнов, старший инспектор профилактики института А.Н.Джуманов, профессорско-преподавательский состав, студенты.
Открывая мероприятие, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Б.Н.Бобораджабов отметил, что в эти дни в Ташкенте проводятся оперативно-профилактические мероприятия в рамках месячника «Безопасная и здоровая столица». В течение месяца На месте будут находиться сотрудники правоохранительных органов. Он сообщил, что совместно с соответствующими органами принимаются меры по противодействию незаконному обороту наркотических средств и психотропных веществ.
Эксперты прочитали лекции, в которых рассказали о негативных последствиях употребления наркотиков. Было подчеркнуто, что предотвращение попадания молодежи на этот путь является неотложной задачей, а борьба с этим пороком — ответственный долг каждого сознательного гражданина.