Toshkent kimyo-texnologiya institutida Texnik jihatdan tartibga solish agentligi vakillari ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.
2024-yilning 15-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Texnik jihatdan tartibga solish agentligi Bosh direktori Jumanazarov Akmal Ruzikulovich agentlik vakillari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Unda Texnik jihatdan tartibga solish agentligi Bosh direktori Jumanazarov Akmal Ruzikulovich, Direktorning ilmiy tadqiqot va innovatsiyalar bo‘yicha maslahatchisi Mamadaliyeva Naibaxon Saydaminovna, O‘zbekiston Milliy metrologiya instituti direktori Saidoripov Lazizbek Furqatjonovich, O‘zbekiston ilmiy sinov va sifat nazorati UzTEST markazi direktori Kattaxodjayev Javlon Yuldashxodjayevich, O‘zbekiston standartlar instituti direktori Qodirov Doniyor Baxtiyarovichlar ishtirok etishdi.
Toshkent kimyo-texnologiya institutidan, rektor Usmonov Botir shukurillayevich, Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor Safarov Toyir Tursunovich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Pulatov Xayrulla Lutpullayevich, Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti dekani Baltabayev Ulug‘bek Norboyevich, Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi kafedrasi mudiri Sanayev Ermat Shermatovich va boshqa mas'ullar ishtirok etishdi.
Uchrashuv texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohalarida kadrlar tayyorlash masalalariga bag'ishlandi. Mazkur uchrashuv O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ushbu sohada berilgan muhim topshiriqlarga muvofiq tashkil etildi. 2024-yil 26-fevralda Prezidentimiz texnik jihatdan tartibga solish tizimini isloh qilish, sohaga xorijiy konsultantlarni jalb qilish va xalqaro standartlarga mos mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab bergan edi. Shuningdek, 2024-yil 20-iyun kuni muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim tizimini takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda oliygohlarda hamkor korxonalarda kafedralar ochish va dual ta’lim tizimini joriy etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Uchrashuvda Agentlik vakillari va universitet rahbariyati Prezident belgilab bergan ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirish bo‘yicha fikr almashdilar. Xususan: texnik ta’limni xalqaro standartlarga moslashtirish, talabalarning amaliy ko‘nikmalarini oshirish uchun dual ta’lim tizimini rivojlantirish, “Texnik tartibga solish” yagona elektron axborot tizimini kadrlar tayyorlash jarayoniga integratsiya qilish, hamkor korxonalarda yangi kafedralar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida tashrif buyuruvchilar Toshkent kimyo-texnologiya institutida tashkil etilgan Spin-OFF laboratoriyasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Mazkur uchrashuv Prezident topshiriqlarini amalga oshirishda, texnik ta’limni yangi bosqichga olib chiqishda muhim qadam bo‘ldi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti bu yo‘nalishda o‘z hissasini qo‘shishda davom etadi.

On January 15, 2024, the Tashkent Institute of Chemical Technology was visited by the Director General of the Agency for Technical Regulation under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, Jumanazarov Akmal Ruzikulovich, representatives of the agency. As part of the visit, a meeting was held with the leadership of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
It was attended by the Director General of the Agency for Technical Regulation, Jumanazarov Akmal Ruzikulovich, Advisor to the Director on Scientific Research and Innovations Mamadaliyeva Naibakhon Saydaminovna, Director of the National Institute of Metrology of Uzbekistan Saidoripov Lazizbek Furqatjonovich, Director of the UzTEST Center for Scientific Testing and Quality Control of Uzbekistan Kattakhodjayev Javlon Yuldashkhodjayev, Director of the Institute of Standards of Uzbekistan Qodirov Doniyor Bakhtiyarovich.
The Tashkent Institute of Chemical Technology was attended by Rector Usmonov Botir Shukurillayevich, Vice-Rector for Academic Affairs Safarov Toyir Tursunovich, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations Pulatov Khairulla Lutpullayevich, Dean of the Faculty of Food and Wine Technology Baltabayev Ulugbek Norboyevich, Head of the Department of Food Quality and Safety Sanayev Ermat Shermatovich, and other officials.
The meeting was devoted to the issues of training personnel in the fields of technical regulation, standardization, metrology and certification. This meeting was organized in accordance with the important instructions given by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in this area. On February 26, 2024, our President set specific tasks for reforming the technical regulation system, attracting foreign consultants to the sector, and training specialists in accordance with international standards. Also, on June 20, 2024, at a meeting dedicated to the issues of training personnel in engineering and improving the higher education system, instructions were given on opening departments at partner enterprises in universities and introducing a dual education system. At the meeting, representatives of the Agency and the university leadership exchanged views on the implementation of the priority areas set by the President. In particular, the following issues were discussed: adapting technical education to international standards, developing a dual education system to improve students' practical skills, integrating the unified electronic information system "Technical Regulation" into the personnel training process, and establishing new departments at partner enterprises.
During the meeting, the visitors got acquainted with the activities of the Spin-OFF laboratory established at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
This meeting was an important step in implementing the President's instructions and bringing technical education to a new level. The Tashkent Institute of Chemical Technology will continue to make its contribution in this direction.