Toshkent kimyo-texnologiya institutida Texnik jihatdan tartibga solish agentligi vakillari ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.
2024-yilning 15-yanvar sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Texnik jihatdan tartibga solish agentligi Bosh direktori Jumanazarov Akmal Ruzikulovich agentlik vakillari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Unda Texnik jihatdan tartibga solish agentligi Bosh direktori Jumanazarov Akmal Ruzikulovich, Direktorning ilmiy tadqiqot va innovatsiyalar bo‘yicha maslahatchisi Mamadaliyeva Naibaxon Saydaminovna, O‘zbekiston Milliy metrologiya instituti direktori Saidoripov Lazizbek Furqatjonovich, O‘zbekiston ilmiy sinov va sifat nazorati UzTEST markazi direktori Kattaxodjayev Javlon Yuldashxodjayevich, O‘zbekiston standartlar instituti direktori Qodirov Doniyor Baxtiyarovichlar ishtirok etishdi.
Toshkent kimyo-texnologiya institutidan, rektor Usmonov Botir shukurillayevich, Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor Safarov Toyir Tursunovich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Pulatov Xayrulla Lutpullayevich, Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti dekani Baltabayev Ulug‘bek Norboyevich, Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi kafedrasi mudiri Sanayev Ermat Shermatovich va boshqa mas'ullar ishtirok etishdi.
Uchrashuv texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish sohalarida kadrlar tayyorlash masalalariga bag'ishlandi. Mazkur uchrashuv O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ushbu sohada berilgan muhim topshiriqlarga muvofiq tashkil etildi. 2024-yil 26-fevralda Prezidentimiz texnik jihatdan tartibga solish tizimini isloh qilish, sohaga xorijiy konsultantlarni jalb qilish va xalqaro standartlarga mos mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab bergan edi. Shuningdek, 2024-yil 20-iyun kuni muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim tizimini takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda oliygohlarda hamkor korxonalarda kafedralar ochish va dual ta’lim tizimini joriy etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Uchrashuvda Agentlik vakillari va universitet rahbariyati Prezident belgilab bergan ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirish bo‘yicha fikr almashdilar. Xususan: texnik ta’limni xalqaro standartlarga moslashtirish, talabalarning amaliy ko‘nikmalarini oshirish uchun dual ta’lim tizimini rivojlantirish, “Texnik tartibga solish” yagona elektron axborot tizimini kadrlar tayyorlash jarayoniga integratsiya qilish, hamkor korxonalarda yangi kafedralar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida tashrif buyuruvchilar Toshkent kimyo-texnologiya institutida tashkil etilgan Spin-OFF laboratoriyasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Mazkur uchrashuv Prezident topshiriqlarini amalga oshirishda, texnik ta’limni yangi bosqichga olib chiqishda muhim qadam bo‘ldi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti bu yo‘nalishda o‘z hissasini qo‘shishda davom etadi.

15 января 2024 года представители агентства посетили Ташкентский химико-технологический институт, Генеральный директор Агентства по техническому регулированию при Кабинете Министров Республики Узбекистан Джуманазаров Акмал Рузикулович. В рамках визита состоялась встреча с руководством Ташкентского химико-технологического института.
В нем приняли участие Генеральный директор Агентства по техническому регулированию Джуманазаров Акмал Рузикулович, Советник директора по научным исследованиям и инновациям Мамадалиева Найбахон Сайдаминовна, Директор Национального института метрологии Узбекистана Сайдорипов Лазизбек Фуркатжонович, Директор Центра научно-технического регулирования «UzTEST» В мероприятии приняли участие от Министерства испытаний и контроля качества Республики Узбекистан Каттаходжаев Жавлон Юлдашходжаевич, директор Института стандартов Республики Узбекистан Кодыров Даниёр Бахтиярович.
От Ташкентского химико-технологического института ректор Усмонов Ботир Шукуриллаевич, проректор по учебной работе Сафаров Тоир Турсунович, проректор по научной работе и инновациям Пулатов Хайрулла Лутпуллаевич, декан факультета пищевых и винодельческих технологий Балтабаев Улугбек Норбоевич, В мероприятии приняли участие начальник отдела качества и безопасности продукции Санаев Эрмат Шерматович и другие должностные лица.
Заседание было посвящено вопросам подготовки кадров в области технического регулирования, стандартизации, метрологии и сертификации. Данная встреча организована в соответствии с важными поручениями, данными в этой сфере Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. 26 февраля 2024 года Президентом поставлены конкретные задачи по реформированию системы технического регулирования, привлечению в отрасль иностранных консультантов, подготовке специалистов в соответствии с международными стандартами. Также 20 июня 2024 года на совещании, посвященном вопросам подготовки кадров по инженерным направлениям и совершенствованию системы высшего образования, даны поручения по открытию кафедр на предприятиях-партнерах в вузах и внедрению дуальной системы образования.
На встрече представители Агентства и руководство университета обменялись мнениями о ходе реализации приоритетов, обозначенных Президентом. В частности, обсуждались вопросы адаптации технического образования к международным стандартам, развития дуальной системы образования для повышения практических навыков студентов, интеграции единой электронной информационной системы «Техническое регулирование» в процесс подготовки кадров, создания новых кафедр в вузах-партнерах. предприятия.
В ходе встречи гости ознакомились с деятельностью Spin-OFF лаборатории, созданной при Ташкентском химико-технологическом институте.
Эта встреча стала важным шагом в реализации поручений Президента и выводе технического образования на новый уровень. Ташкентский химико-технологический институт продолжит вносить свой вклад в этом направлении.