Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligidagi jamoa ham “InnoWeek-2025” — “Chegarasiz g‘oyalar” shiori ostida o‘tayotgan innovatsion g‘oyalar xalqaro haftaligida faol ishtirok etmoqda.
Jumladan institutimiz professor-o’qituvchilari ham olimlarimiz tomonidan yaratilgan innovatsion ishlanmalar bilan ishtirok etmoqda.
“InnoWeek-2025” — “Chegarasiz g‘oyalar” shiori ostida o‘tayotgan innovatsion g‘oyalar xalqaro haftaligining rasmiy ochilish marosimi boshlandi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining taʼlimni isloh qilish boʻyicha oʻrinbosari Hilola Umarova, Bosh vazir o‘rinbosari Zulayho Mahkamova, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov, olimlar, xorijiy mehmonlar, oliy taʼlim muassasalari rektorlari va yosh ixtirochilar ishtirok etmoqda.
Datsavval Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining taʼlimni isloh qilish boʻyicha oʻrinbosari Hilola Umarova so’zga chiqib xalqaro haftalikni kirish so’zi bilan ochib berdi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligidagi jamoa “InnoWeek-2025” — “Chegarasiz g‘oyalar” shiori ostida o‘tayotgan innovatsion g‘oyalar xalqaro haftaligida faol ishtirok etmoqda.

The team led by the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Usmonov Botir Shukurillayevich, is also actively participating in the international week of innovative ideas, which is being held under the slogan "InnoWeek-2025" - "Ideas without Borders".
The team led by the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Usmonov Botir Shukurillayevich, is also actively participating in the international week of innovative ideas, which is being held under the slogan "InnoWeek-2025" - "Ideas without Borders". In particular, professors and teachers of our institute are also participating with innovative developments created by our scientists.
The official opening ceremony of the International Week of Innovative Ideas, held under the slogan “InnoWeek-2025” — “Ideas without Borders,” has begun.
The event is attended by Hilola Umarova, Deputy Head of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan for Education Reform, Deputy Prime Minister Zulaykho Mahkamova, Minister of Higher Education, Science and Innovation Kungirotboy Sharipov, scientists, foreign guests, rectors of higher educational institutions and young inventors.
The Deputy Head of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan for Education Reform, Hilola Umarova, opened the international week with an introductory speech.
The team led by the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Usmonov Botir Shukurillayevich, is actively participating in the international week of innovative ideas "InnoWeek-2025" - "Ideas without Borders". In particular, professors and teachers of our institute are also participating with innovative developments created by our scientists.