Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Burundi respublikasi o’rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
Samarqand shahrida o‘tayotgan Yunesko Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori, texnika fanlari doktori, pedagogika fanlari doktori, professor Usmonov Botir Shukurillayevich Burundi Respublikasi Milliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vaziri Fransua Xamyarimana bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Olib borilgan muzokaralar natijasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Burundi Respublikasi Milliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vazirligi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Mazkur shartnomaga asosan tomonlar:
ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida akademik almashinuv dasturlarini tashkil rush;
ikki davlat o‘qituvchilari va talabalarining malaka oshirish imkoniyatlarini kengaytirish
masalalarida kelishuvga erishdilar;
qo’shma ilmiy loyihalarni oshirish.
Bu hamkorlik O‘zbekiston va Burundi o‘rtasidagi ilmiy-ta’limiy aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida ilgari surilgan barqaror ta’lim, ilmiy innovatsiyalar va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish g‘oyalariga uyg‘un tarzda amalga oshirildi.

A cooperation agreement was signed between the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Republic of Burundi
Within the framework of the 43rd session of the UNESCO General Conference held in Samarkand, the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Doctor of Technical Sciences, Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Usmonov Botir Shukurillayevich held a meeting with the Minister of National Education and Scientific Research of the Republic of Burundi, Francois Khamyarimana.
As a result of the negotiations, a cooperation agreement was signed between the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Ministry of National Education and Scientific Research of the Republic of Burundi.
According to this agreement, the parties agreed to:
establish cooperation in the field of education and scientific research;
organize academic exchange programs between higher education institutions;
expand opportunities for teachers and students of the two countries to improve their skills
and
increase joint scientific projects.
This cooperation was implemented in line with the goals of strengthening scientific and educational ties between Uzbekistan and Burundi, as well as the ideas of sustainable education, scientific innovation, and the development of international cooperation put forward within the framework of the 43rd session of the UNESCO General Conference.