2025-yil 28-aprel kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida Institut Kengashining navbatdagi yig’ilishi bo’lib o’tdi
Unda institut rektori-Kengash raisi Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida soha prorektorlari, fakultet dekanlari hamda kengash a’zolari ishtirok etishdi.
Yig'ilish avvalida Toshkent kimyo-texnologiya institutining ilmiy kengashida “O‘zbekiston va Rossiya” olimlariga “Faxriy professor” diplomlari topshirildi.
Ilmiy kengash raisi, B.Sh. Usmonov tomonidan ikki davlat oliygohlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash, halqaro akademik hamkorlikni kengaytirish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish, ta’lim va fan sohasida ilg‘or tajriba almashinish maqsadida Sankt-Peterburg Davlat sanoat va dizayn universiteti rektori Lukanin Pavel Vladimirovichga Toshkent kimyo-texnologiya institutning kengash qarori asosida “Faxriy professor” diplomini topshirdi.
Kengash davomida Rossiya Federatsiyasining “SPDSDU” rektori P.V.Lukanin so‘zga chiqib ko‘p yillardan buyon hamkorlikda ishlab kelayotgan “Sellyuloza va yog‘ochsozlik texnologiya” kafedrasining professori Raxmonberdiyev Gʻaffor Raxmonberdiyevichga ham Sankt-Peterburg Davlat sanoat va dizayn universitetining “Faxriy professor” diplomini topshirildi.
Shuningdek Ispaniyaning Kantabriya universiteti doktorantura bitiruvchilari Kamolov Azizbek Baxtiyor o'g'li hamda To'raqulov Zafar Safarovichlarga diplomlar tantanali ravishda topshirildi.

the next meeting of the Institute Council was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology
On April 28, 2025, the next meeting of the Institute Council was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology
It was attended by the rector of the institute - chairman of the Council Usmonov Botir Shukurillaevich, vice-rectors of the departments, deans of the faculties and members of the Council.
Before the meeting, the Scientific Council of the Tashkent Institute of Chemical Technology awarded the diplomas of "Honorary Professor" to scientists from "Uzbekistan and Russia".
In order to further strengthen mutually beneficial cooperation between the universities of the two countries, expand international academic cooperation, develop scientific and research activities, and exchange advanced experience in the field of education and science, the Chairman of the Scientific Council, B.Sh. Usmonov, presented the diploma of "Honorary Professor" to the rector of the St. Petersburg State University of Industry and Design, Lukanin Pavel Vladimirovich, based on the decision of the Council of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
During the Council, the rector of the Russian Federation "SPDSDU" P.V. Lukanin spoke and awarded the diploma of "Honorary Professor" of the St. Petersburg State University of Industry and Design to Rakhmonberdiev Gafar Rakhmonberdiyevich, professor of the "Cellulose and Woodworking Technology" department, with whom he has been working together for many years.
Diplomas were also ceremoniously awarded to Kamolov Azizbek Bakhtiyor oglu and Turakulov Zafar Safarovich, doctoral graduates of the University of Cantabria in Spain.
On April 28, 2025, the next meeting of the Institute Council was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. During the meeting, the agenda items were discussed and reports from the officials were heard.