2025-yil 28-aprel kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida Institut Kengashining navbatdagi yig’ilishi bo’lib o’tdi
Unda institut rektori-Kengash raisi Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida soha prorektorlari, fakultet dekanlari hamda kengash a’zolari ishtirok etishdi.
Yig'ilish avvalida Toshkent kimyo-texnologiya institutining ilmiy kengashida “O‘zbekiston va Rossiya” olimlariga “Faxriy professor” diplomlari topshirildi.
Ilmiy kengash raisi, B.Sh. Usmonov tomonidan ikki davlat oliygohlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash, halqaro akademik hamkorlikni kengaytirish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish, ta’lim va fan sohasida ilg‘or tajriba almashinish maqsadida Sankt-Peterburg Davlat sanoat va dizayn universiteti rektori Lukanin Pavel Vladimirovichga Toshkent kimyo-texnologiya institutning kengash qarori asosida “Faxriy professor” diplomini topshirdi.
Kengash davomida Rossiya Federatsiyasining “SPDSDU” rektori P.V.Lukanin so‘zga chiqib ko‘p yillardan buyon hamkorlikda ishlab kelayotgan “Sellyuloza va yog‘ochsozlik texnologiya” kafedrasining professori Raxmonberdiyev Gʻaffor Raxmonberdiyevichga ham Sankt-Peterburg Davlat sanoat va dizayn universitetining “Faxriy professor” diplomini topshirildi.
Shuningdek Ispaniyaning Kantabriya universiteti doktorantura bitiruvchilari Kamolov Azizbek Baxtiyor o'g'li hamda To'raqulov Zafar Safarovichlarga diplomlar tantanali ravishda topshirildi.

Ташкентском химико-технологическом институте состоялось очередное заседание Совета института
28 апреля 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялось очередное заседание Совета института
В нем приняли участие ректор института - председатель Совета Усмонов Ботир Шукуриллаевич, проректоры кафедр, деканы факультетов и члены Совета.
Перед началом заседания Ученый совет Ташкентского химико-технологического института вручил дипломы «Почетного профессора» ученым из «Узбекистана и России».
В целях дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества между вузами двух стран, расширения международного академического сотрудничества, развития научно-исследовательской деятельности, обмена передовым опытом в сфере образования и науки председатель Ученого совета Б.Ш. Усмонов на основании решения Совета Ташкентского химико-технологического института вручил диплом «Почетного профессора» ректору Санкт-Петербургского государственного университета промышленности и дизайна Луканину Павлу Владимировичу.
В ходе Совета выступил ректор РФ «СПДСДУ» П.В. Луканин, который вручил диплом «Почетного профессора» Санкт-Петербургского государственного университета промышленности и дизайна Рахмонбердиеву Гафару Рахмонбердиевичу, профессору кафедры «Технология целлюлозы и деревообработки», с которым он сотрудничает на протяжении многих лет. Дипломы также были торжественно вручены выпускникам докторской программы Университета Кантабрии в Испании Камолову Азизбеку Бахтиер оглы и Туракулову Зафару Сафаровичу.
28 апреля 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялось очередное заседание Совета института. В ходе заседания были рассмотрены вопросы повестки дня и заслушаны отчеты должностных лиц.