Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Rektor va yoshlar” ochiq muloqoti boʻlib oʻtdi.
2025-yilning 21-yanvar kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Rektor va yoshlar” uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Unda institut rektori professor Usmonov Botir Shukurillayevich, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlari boʻyicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich, Talabalar orasida ijtimoiy-maʼnaviy muhit barqarorligini taʼminlash boʻyicha rektor maslahatchisi Akramov Olimxon Axrorovich, fakultet dekanlari, dekan oʻrinbosarlari, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Ochiq muloqot shaklida tashkil etilgan uchrashuvda institut rektori yoshlarga “2019 — 2030-yillar davrida Oʻzbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʻtish strategiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori hamda yangi 2025-yil “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili”da talaba-yoshlar uchun yaratilgan keng imkoniyatlar toʻgʻrisida maʼlumot berdi.
Shundan soʻng institutning xalqaro hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan ishlari, talabalar uchun yaratilgan imkoniyatlar, shu jumladan, akademik almashinuv asosida xorijda taʼlim olish imkoniyatlari xususida maʼlumotlar berildi.
Uchrashuvda avvalo mamlakatimizda yangi Oʻzbekistonni barpo etishdek, ulugʻ maqsadga erishish yoʻlida asosiy tayanchimiz boʻlgan shijoatli yoshlarga eʼtibor va gʻamxoʻrlik koʻrsatishdir. Ularga barcha sohalarda oʻz iqtidori va salohiyatini toʻliq namoyon etishi uchun zarur sharoit va imkoniyatlar yaratib berish, davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishi ekanligi taʼkidlandi.
Talaba-yoshlarni institutda amalga oshirilayotgan islohotlar, mazkur institutning oʻz anʼanalari, bu yerda kamol topgan mashhur ustozlar toʻgʻrisida, oldingi oʻquv sharoitlari bilan hozirgi oʻquv sharoitlari oʻrtasidagi keskin farqlar, hozirda institut rahbariyatining talabalarga ilm olishlari uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlar toʻgʻrisida gapirib oʻtildi.
Bugungi uchrashuvda talabalar institutdagi oʻqitish tizimi, darslarning sifati, professor-oʻqituvchilarning ilmiy salohiyati, maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, axborot-resurs markazi, talabalar turar joyida talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida ochiq va erkin fikrlar bildirish kerakligini taʼkidlab soʻzni talaba-yoshlarga berdi.
Uchrashuv yakunida, yuqorida talabalar tomonidan berilgan takliflar va muammolarni bartaraf etish boʻyicha institutning chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilishi yuzasidan masʻul rahbar va xodimlarga koʻrsatma berildi va yoshlar tomonidan berilgan savollari muammolarini ijobiy hal etish va amaliy yordam berilishi belgilandi.

21 января 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялась встреча «Ректор и молодежь». В нем приняли участие ректор института, профессор Усмонов Ботир Шукуриллаевич, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Бобораджабов Баходир Насриддинович, советник ректора по обеспечению стабильности социально-духовной среды в студенческой среде Акрамов. Олимхон Ахрорович, деканы факультетов, заместители деканов, преподаватели и студенты.
На встрече, организованной в форме открытого диалога, ректор института проинформировал молодежь о Постановлении Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии перехода Республики Узбекистан к «зеленой экономике». «Экономика на период 2019-2030 гг.» и новый 2025 год как «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики». предоставили информацию о широком спектре возможностей, созданных для молодых студентов.
Далее была представлена информация о работе института в рамках международного сотрудничества и возможностях, созданных для студентов, в том числе о возможностях обучения за рубежом на основе академического обмена.
Основное внимание на встрече будет уделено проявлению внимания и заботы к амбициозной молодежи, которая является нашей главной опорой в достижении великой цели построения нового Узбекистана в нашей стране. Подчеркнуто, что создание необходимых условий и возможностей для того, чтобы они могли в полной мере проявить свои таланты и потенциал во всех сферах, является приоритетом государственной политики.
Студентам рассказали о реформах, проводимых в институте, традициях института, известных преподавателях, выросших здесь, о резких различиях между прежними и нынешними условиями обучения, а также о возможностях, которые руководство института в настоящее время создает для обучения студентов. .
На сегодняшнем собрании студентам было предоставлено слово, подчеркнув необходимость открыто и свободно высказывать свое мнение о системе образования в институте, качестве занятий, научном потенциале профессорско-преподавательского состава, духовно-просветительской деятельности, информационно-просветительской деятельности. и ресурсный центр, а также условия, созданные для студентов в студенческом общежитии.
В конце встречи ответственным руководителям и сотрудникам было поручено разработать план действий института по рассмотрению предложений и проблем, поднятых студентами, а также было принято решение о положительном решении вопросов и проблем, поднятых молодежью и оказывать практическую помощь.