Oliy ta’lim tizimida korrupsiyaning oldini olishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
25-iyul kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida oliy ta’lim tashkilotlari rahbarlari, ichki nazorat bo‘limlari va hududiy bo‘linmalar ishtirokida korrupsiyaning oldini olishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Vazir Qo‘ng‘irotboy Sharipov tizimda shaffoflikni kuchaytirish, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va ichki nazoratni mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxonov va Senat qo‘mitasi raisi Abdulhakim Eshmurodov tizimdagi xatarlar, ularni bartaraf etish va qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan fikr bildirdi.
Yig‘ilishda korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi va ularning ijrosi qat’iy nazoratga olinishi qayd etildi.

On July 25, a meeting dedicated to the prevention of corruption was held at the Ministry of Higher Education, Science and Innovation with the participation of heads of higher education institutions, internal control departments and territorial divisions.
Minister Kungirotboy Sharipov stressed the need to increase transparency in the system, prevent conflicts of interest, and strengthen internal control.
Director of the Anti-Corruption Agency Akmal Burkhonov and Chairman of the Senate Committee Abdulhakim Eshmurodov expressed their views on the risks in the system, their elimination, and improvement of legislation.
At the meeting, priority tasks for the prevention of corruption were identified and it was noted that their implementation will be strictly monitored.