“UzGTL Stipendiya” dasturining navbatdagi bosqichi uchun imtihon bo'lib o'tdi
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, 2024-2025 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalari iqtidorli talabalari o‘rtasida “Uzbekistan GTL” MChJ tomonidan stipendiyalar tanlovi va ishlab chiqarish amaliyotiga saralash dasturi e’lon qilingan edi.
Shu munosabat bilan, 2024-yil 25-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida mazkur tanlovning navbatdagi bosqichi uchun imtihon o‘tkazildi. Ushbu imtihonda tanlovning birinchi bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan institutning 3-4 bosqich talabalari ishtirok etdi.
Tadbir avvalida “Uzbekistan GTL” MChJ mutaxassislari tomonidan yig‘ilganlarga tanlovning maqsadi, ahamiyati va istiqboldagi imkoniyatlari haqida batafsil xaborot berildi.
Ta’kidlanganidek, ushbu dastur neft va gaz sanoatida malakali kadrlarni yetishtirish hamda talabalarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng, ishtirokchilarga savol varaqalari topshirildi va imtihon jarayoni boshlandi. Har bir bosqich qatnashchilarning bilim darajasini haqqoniy va xolisona baholash uchun kompaniya mutaxassislari tomonidan sinchkovlik bilan kuzatib borildi.
“UzGTL Stipendiya” dasturi iqtidorli talabalar uchun katta imkoniyatlar eshigini ochadi.
Mazkur dastur doirasida muvaffaqiyat qozongan talabalar nafaqat stipendiya yutib olishadi, balki “Uzbekistan GTL” kompaniyasida ishlab chiqarish amaliyotida ishtirok etish imkoniyatiga ham ega bo‘ladilar. Bu esa ularning professional rivojlanishi va kelgusida yuqori malakali mutaxassis sifatida shakllanishiga zamin yaratadi.

Состоялся экзамен на следующий этап программы «Стипендия УзГТЛ»
Как известно, в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию образовательно-производственного кластера в сфере нефти и газа» вводится высшее образование на 2024-2025 учебный год». ООО «Uzbekistan GTL» объявляет конкурс на стипендию и программу отбора на производственную практику среди талантливых студентов образовательных учреждений.
В связи с этим 25 ноября 2024 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялся экзамен на следующий этап данного конкурса. В этом экзамене приняли участие студенты 3-4 классов института, успешно прошедшие первый этап конкурса.
В начале мероприятия специалисты ООО «Узбекистан GTL» предоставили собравшимся подробную информацию о цели, значении и перспективах конкурса.
Как отмечается, данная программа служит для подготовки квалифицированных кадров в нефтегазовой отрасли и закрепления теоретических знаний студентов практическими навыками.
После этого участникам были розданы вопросы и начался экзаменационный процесс. Каждый этап тщательно контролировался экспертами компании, чтобы честно и объективно оценить уровень знаний участников.
Программа «Стипендия UzGTL» открывает двери больших возможностей для талантливых студентов.
Успешные студенты в рамках данной программы не только выиграют стипендию, но и получат возможность пройти производственную практику в компании «Uzbekistan GTL». Это создает основу для их профессионального развития и формирования в будущем как высококвалифицированных специалистов.