Ushbu musobaqada Xitoy Xalq Respublikasining O’zbekistondagi elchisi janob Yuy Dzyun, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Sh.Usmonov, Xalqaro aloqalar bo'lim boshlig’i S.S.Saidaxmadov va boshqa OTM rektorlari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida institutimiz rektori B.Sh.Usmonov Oliy talim, fan va innovatsialar vazirligi nomidan musobaqa ishtirokchilariga va tashkilotchilariga muvoffaqiyat tilab so’ngi yillarda Xitoy Xalq Respublikasi hamda O'zbekiston Respublikasi o'rtasida ta'lim, iqtisodiyot yo’nalishlarda olib borilayotgan hamkorlik aloqalariga urg’u berib o’tdi.
Xususan, Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamda Xitoyning yetakchi ta'lim va ilmiy tadqiqot muassalari bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik aloqalariga alohida urg’u berib o’tdi. Shandun fanlar akademiyasi bilan so’ngi yillarda amalga oshirib kelyotgan hamkorlik ishlari, professor-o’qituvchilarning almashinuvi va stajirovka haqida tadbir ishtirokchilariga ma’lumot berdi.
Shuningdek, hamkorlik aloqalarida yaqindan ko’mak ko’rsatib kelayotgan Xitoyning O'zbekistondagi elchixonasi vakillariga va elchi janoblariga chuqur minnatdorchilik bildirib hamkorlikni yanada mustahkamlashga va rivojlantirishga kelishib olindi.

В конкурсе приняли участие Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане г-н Юй Цзюнь, ректор Ташкентского химико-технологического института Б.Ш. Усманов, заведующий отделом международных связей С.С. Саидахмадов и другие ректоры вуза.
В начале мероприятия от имени Министерства высшего образования, науки и инноваций подчеркнул ректор нашего института Б.Ш.
В частности, он подчеркнул сотрудничество с Ташкентским химико-технологическим институтом и ведущими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями Китая. Он проинформировал участников мероприятия о сотрудничестве с Шаньдунской академией наук, обмене профессорами и стажировке.
Кроме того, было решено и дальше укреплять и развивать сотрудничество, выразив глубокую признательность представителям посольства Китая в Узбекистане и послам, оказывающим тесное содействие в отношениях сотрудничества.