Kimyo va farmasevtika sanoati xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi tomonidan joriy yilning 1 mart kuni “8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni” munosabati bilan “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari himoyasi” mavzusida seminar tashkil etildi. Ushbu seminarda tarmoq tizimidagi boshlang‘ich kasaba uyushma tashkilotlarining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha mas’ullar ishtirok etdilar. Seminardan maqsad Boshlang‘ich kasaba uyushma tashkilotlarining Xotin-qizlar komissisi faoliyatini kuchaytirish hamda O‘zbekiston Respublikasida qabul qilingan yangi Mehnat kodeksi hamda Xotin-qizlar uchun jamoa shartnomalarida belgilangan imtiyozlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, seminarda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Xotin-qizlar kengashi raisi G.Aripova hamda institut kasaba uyushmasi xodimi R.Daniyarova ishtirok etib, Toshkent kimyo texnologiya institutida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash va xomilador, yosh bolali talaba-qizlarga yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berdi.

On March 1 of this year, the Republican Council of Chemical and Pharmaceutical Industry Employees Trade Union organized a seminar on "Protection of labor rights of women" in connection with "March 8 - International Women's Day". This seminar was attended by the heads of women's issues of primary trade union organizations in the network system. The purpose of the seminar was to strengthen the activities of the Women's Commission of primary trade union organizations, as well as inform about the new Labor Code adopted in the Republic of Uzbekistan and the benefits set for women in the collective agreements.
Also, the head of Women's Council of Tashkent Institute of Chemical Technology, G.Aripova, and the employee of the trade union of the institute, R.Daniyarova, participated in the seminar and talked about the support of women at the Tashkent Institute of Chemical Technology and the opportunities created for pregnant women and students with young children. gave information.