Kimyo va farmasevtika sanoati xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi tomonidan joriy yilning 1 mart kuni “8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni” munosabati bilan “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari himoyasi” mavzusida seminar tashkil etildi. Ushbu seminarda tarmoq tizimidagi boshlang‘ich kasaba uyushma tashkilotlarining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha mas’ullar ishtirok etdilar. Seminardan maqsad Boshlang‘ich kasaba uyushma tashkilotlarining Xotin-qizlar komissisi faoliyatini kuchaytirish hamda O‘zbekiston Respublikasida qabul qilingan yangi Mehnat kodeksi hamda Xotin-qizlar uchun jamoa shartnomalarida belgilangan imtiyozlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, seminarda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Xotin-qizlar kengashi raisi G.Aripova hamda institut kasaba uyushmasi xodimi R.Daniyarova ishtirok etib, Toshkent kimyo texnologiya institutida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash va xomilador, yosh bolali talaba-qizlarga yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berdi.

1 марта текущего года Республиканский совет профсоюза работников химической и фармацевтической промышленности организовал семинар на тему «Защита трудовых прав женщин» в связи с «8 марта – Международным женским днем». В данном семинаре приняли участие руководители женских вопросов первичных профсоюзных организаций сетевой системы. Целью семинара было усиление деятельности женской комиссии первичных профсоюзных организаций, а также информирование о новом Трудовом кодексе, принятом в Республике Узбекистан, и льготах, установленных для женщин в коллективных договорах.
Также в семинаре приняли участие председатель женского совета Ташкентского химико-технологического института Г.Арипова и сотрудник профсоюза института Р.Даниярова, которые рассказали о поддержке женщин в Ташкентском химико-технологическом институте. Технологии и возможности, созданные для беременных женщин и студентов с маленькими детьми.