2025-yilning 26-fevral sanasida Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakultetida «Tarmoq-korxona-oliygoh» zanjiri Korxona rahbarlari forumi va mahsulotlar(brend) yarmarkasi bo'lib o'tdi.
Yarmarkada korxonalar o'zlarining mahsulotlari bilan, fakultet kafedralari esa ilmiy ishlanmalar hamda kompozitlar bilan ishtirok etdilar.
Ushbu forumda 20 dan ortiq kompaniya va korxonalarning vakillari ishtirok etib Ilmiy-tadqiqot ishlarida hamkorlik masalalari muhokamasi, professor-o‘qituvchilari stajirovkalari va talabalar amaliyotlarini tashkil etish masalalari, Ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda Dual ta’lim tizimida kadrlar tayyorlash istiqbollari muhokamasi, professor-o‘qituvchilari, yosh olimlari innovasion ishlanmalarini tijoratlashtirishda hamkorlik, xo‘jalik shartnomalari tuzish hamda yangi hamkorlik shartnomalari va memorandum imzolash ko'zda tutilgan.
Forumni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich kirish so'zi bilan ochib berdi.
"Talabalar nazariy bilimlarni olish bilan bir qatorda, korxona va tashkilotlarda amaliy ko'nikmalarga ega bo'lishlari qo'liga diplom olib, oliygohni tamomlaguniga qadar tayyor mutaxassis kadr bo'lib yetishishlariga xizmat qiladi. Bu borada korxonalar bilan hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirishimiz, «Tarmoq-korxona-oliygoh» zanjiri tamoyili asosida talabalar uchun oliygoh va korxona o'rtasida ko'prik barpo etishimiz kerak dedi rektor B.Sh.Usmonov.
Ta'kidlash joizki «Tarmoq-korxona-oliygoh» zanjiri korxona rahbarlari forumini o‘tkazishdan maqsad O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 20-oktyabrdagi 841-sonli «2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasida milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq barqaror rivojlanishning maqsad va vazifalarini izchil amalga oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.09.2023 yildagi PF-158-son «O‘zbekiston-2030» strategiyasi to‘g‘risidagi farmoni ijrosini ta’minlash, O‘zbekiston Respublikasi prezidentining 2024 yil 20-iyundagi videoselektr yig‘ilishining 32-sonli bayonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash yuzasidan Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Tarmoq – korxona – oliygoh” zanjiri asosida kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, Respublikamizda 2025 yil – 2025 yilni O‘zbekistonda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” ga bag‘ishlangan tadbirlarni keng nishonlash, ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlik aloqalarni rivojlantirish hamda kimyo, biologiya va kimyoviy texnologiya sohasidagi tadqiqotlarda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan iboratdir.
Shundan so'ng Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti dekani Baltabayev Ulug‘bek Norboyevich fakultet haqida mavjud kafedra mudirlari esa, o‘quv, ilmiy, ma’naviy, xalqaro aloqalar faoliyat haqidama'lumotlar berib o'tdi.
Jumladan Enologiya va bijg‘ish mahsulotlari texnologiyasi kafedrasi mudiri A.Boboyev, Biotexnologiya kafedrasi mudiri A.Normatov, Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi kafedrasi mudiri E.Sanayev, Oziq-ovqat va parfyumeriya-kosmetika mahsulotlari texnologiyasi kafedrasi mudiri A.Ro’ziboyevlar, o‘quv, ilmiy, ma’naviy, xalqaro aloqalar faoliyat haqidama'lumotlar berib o'tdi.
Forum davomida tashrif buyurgan korxona rahbarlari hamda vakillari o'zlarining taqdimotlari bilan ishtirok etib, talab va takliflarini bayon etdilar.
Bugungi forumda “O‘zbekiston oziq-ovqat sanoat uyushmasi”; «Toshkentvino kombinati» AJ; «O‘zbekiston Shampani» AJ; «Yangiyul Biokimyo» AJ; «Inter Roxat» QK; «International beverages Tashkent»» MChJ; ZUMA-PHARMA MChJ; «RADIKS» МЧЖ; «Jurabek LTD korxonasi; «Dentafell plyus» AJ; Nobel farm MChJ; PROMEAT GROUP MCHJ; OOO”BEST TESTES TEXNOLOGY”; “Vetrinariya dori vositalati,ozuqabop qo’shimchalar sifati va muomalasi nazorati bo’yicha davlat ulmiy markasi”sinov labaratoriyasi; Ruzmetov MChJ; N’MEDOV MChJ; “O‘zyog‘moysanoat” uyushmasi; “Yangiyo‘l yog‘-moy” AJ; “Sardoba oil group” MChJ; “Mill Max Group” MChJ; “Safiya qandolat” MChJ; “Vazira Biznes”MCHJHK; “Leys” MChJ; O'zbekiston Standartlar instituti rahbarlari hamda vakillari ishtirok etishdi
Forum davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamda "Zuma Pharma" MCHJ korxonasi o'rtasida kadrlarni tayyorlash sohasida hamkorlik to'g'risida anglashuv memorandumi imzolandi
Tashrif buyurgan korxona rahbarlari hamda vakillari Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakultetida mavjud kafedralarning o'quv, ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari, "Mo'tabar" un ishlab chiqarish korxonasi ko'magida tashkil etilgan texnoparki hamda institut Registrator ofisi faoliyati bilan yaqindan tanishib, o'zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javob oldilar.

На факультете пищевых и винодельческих технологий Ташкентского химико-технологического института прошли Форум лидеров предприятий и Ярмарка продукции (брендов) цепочки «Промышленность-Предприятие-Вуз».
26 февраля 2025 года на факультете пищевых и винодельческих технологий прошли Форум лидеров бизнеса сети «Отрасль-Предприятие-Вуз» и Ярмарка продукции (брендов).
Предприятия приняли участие в ярмарке со своей продукцией, а кафедры факультета — с научными разработками и композитами.
В работе форума примут участие представители более 20 компаний и предприятий, будут обсуждаться вопросы сотрудничества в области научных исследований, вопросы организации стажировок профессорско-преподавательского состава и студенческих практик, перспективы подготовки кадров в системе дуального образования совместно с промышленными предприятиями, сотрудничество в коммерциализации инновационных разработок профессорско-преподавательского состава, молодых ученых, заключение деловых соглашений, подписание новых соглашений и меморандумов о сотрудничестве.
Форум открыл вступительным словом ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич.
«Помимо получения теоретических знаний, студенты должны также получить практические навыки работы на предприятиях и в организациях, что поможет им к моменту окончания вуза, получения диплома стать готовыми специалистами. В этой связи нам необходимо и дальше расширять сотрудничество с предприятиями и выстраивать для студентов мост между вузом и предприятием по принципу цепочки «Отрасль-Предприятие-Вуз»», - отметил ректор Б.Ш. Усманов.
Стоит отметить, что целью проведения форума руководителей предприятий цепочки «Промышленность-Предприятие-Вуз» является организация системной работы по последовательной реализации целей и задач устойчивого развития в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2018 года № 841 «О мерах по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года», обеспечение реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № ПФ-158 о Стратегии «Узбекистан-2030», налаживание подготовки кадров в Ташкентском химико-технологическом институте на базе цепочки «Промышленность-Предприятие-Вуз» в целях обеспечения реализации задач, обозначенных в Протоколе видеоконференц-совещания Президента Республики Узбекистан № 32 от 20 июня 2024 года, создание Центра подготовки кадров в нашей Республике. 2025 год - Цель - широко отметить в Узбекистане 2025 год как «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики», развивать партнерские отношения с производственными предприятиями, развивать международное сотрудничество в области исследований в области химии, биологии и химических технологий.
После этого декан факультета пищевых и винодельческих технологий Балтабаев Улугбек Норбоевич предоставил информацию о факультете, действующих заведующих кафедрами, образовательной, научной, духовной деятельности и международных связях.
В частности, заведующий кафедрой энологии и технологии винодельческой продукции А. Бобоев, заведующий кафедрой биотехнологии А. Норматов, заведующий кафедрой качества и безопасности пищевых продуктов Э. Санаев, заведующий кафедрой технологии пищевых и парфюмерно-косметических средств А. Розибоев представили информацию об образовательной, научной, духовной деятельности, международных связях.
В работе форума приняли участие руководители и представители приезжих предприятий, выступившие с презентациями и высказавшие свои требования и предложения.
Сегодня в форуме примут участие: «Ассоциация пищевой промышленности Узбекистана»; ОАО «Ташкентвинский комбинат»; АО «Шампанское Узбекистана»; АО «Янгиюльская биохимия»; СП «Интер Рохат»; ООО «Интернешнл Бьютиридж Ташкент»; ООО «ЗУМА-ФАРМА»; ООО «РАДИКС»; Предприятие «Джурабек ЛТД»; АО «Дентафелл Плюс»; ООО «Нобель Фарм»; ООО «ПРОМИТ ГРУПП»; ООО «БЕСТ ТЕСТ ТЕХНОЛОДЖИ»; Испытательная лаборатория «Государственного научного знака контроля качества и обращения ветеринарных препаратов, пищевых добавок»; ООО «Рузметов»; ООО «Н'МЕДОВ»; Ассоциация «Узёгмойсаноат»; АО «Янгиёл Яг-Мой»; ООО «Сардоба Ойл Групп»; ООО «Милл Макс Групп»; ООО «Кондитерская фабрика «Сафия»; ООО «Вазира Бизнес»; ООО «Лейс»; В мероприятии приняли участие руководители и представители Института стандартов Узбекистана.
В ходе форума был подписан меморандум о взаимопонимании между Ташкентским химико-технологическим институтом и ООО «Zuma Pharma» о сотрудничестве в сфере подготовки кадров.
Руководители и представители предприятий, прибывших с визитом, ознакомились с учебными и научно-исследовательскими лабораториями кафедр факультета пищевых и винодельческих технологий, технопарком, созданным при поддержке мукомольного предприятия «Мутабар», деятельностью регистратуры института, получили подробные ответы на интересующие их вопросы.