Hurmatli hamkasblar, aziz talabalar va qadrli vatandoshlar!
Jonajon diyorimizga yangi — 2025-yil kirib kelmoqda. Yangi yilni barchamiz sog‘lik-salomatlik, baxt, omad va yangi yutuqlar bilan qarshi olaylik! Ushbu qutlug‘ damlarda institutimiz jamoasini va barcha vatandoshlarimizni bayram bilan samimiy tabriklayman.
O‘tgan 2024-yil institutimiz uchun yutuqlarga boy yil bo‘ldi. (Jumladan, talaba va o‘qituvchilarimizning fidokorona mehnati tufayli ko‘plab ilmiy loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirildi, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etildi va xalqaro hamkorlik aloqalari yanada kengaytirildi. Talabalarimizning innovatsion g‘oyalari va ilmiy izlanishlari xalqaro miqyosda e’tirof etilib, barchamizga faxr-iftixor bag‘ishladi.)
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2025-yil O‘zbekistonda “Atrof-muhitni asrash va „yashil“ iqtisodiyot” yili deb e’lon qilindi. Bu tashabbus ekologik barqarorlikni ta’minlash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish orqali mamlakatimiz rivojiga yangi sur’at bag‘ishlashga xizmat qiladi. Ushbu yilning mazmuni institutimiz faoliyatida ham muhim o‘rin egallaydi. Biz ilm-fan va ta’lim sifatini oshirish bilan birga, ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan tadqiqotlarni rivojlantirish, “yashil” texnologiyalarni joriy etish va talabalarimizni ekologik xabardorlik ruhida tarbiyalashda davom etamiz.
Yangi yilda bizning asosiy maqsadimiz — lm-fan va ta’lim sifatini yangi bosqichga ko‘tarish, iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishda davom etishdir. Ekologik innovatsiyalarni joriy etish va raqamli texnologiyalarni keng qo‘llash orqali nafaqat ta’lim jarayonlarini, balki ilmiy faoliyatni ham tubdan yaxshilashga harakat qilamiz.
Hurmatli hamkasblar!
Institutimiz erishgan barcha yutuqlarning asosi sizning fidokorona mehnatingizdir. Yangi yilda ham birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli yanada ulkan marralarni zabt etamiz. Sizlarga chin dildan minnatdorlik bildiraman va yangi yilni yangi g‘oyalar va muvaffaqiyatlar yili bo‘lishini tilayman.
Aziz talabalar!
Sizlarning ilm olish yo'lidagi intilishingiz va mehnatingiz institutimizning yuksak nufuzini yanada oshiradi. Yangi yilda ham sizlarning ilmiy va ijodiy yutuqlaringizni qo‘llab-quvvatlash, imkoniyatlaringizni kengaytirish uchun barcha sharoitlarni yaratishda davom etamiz. Sizlarning atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot g‘oyalarini amalga oshirish yo‘lidagi sa’y-harakatlaringiz mamlakatimiz rivojiga ulkan hissa qo‘shadi.
Yangi yil barchamizga tinchlik, farovonlik va rivojlanish olib kelsin! Institutimiz va butun mamlakatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shishda davom etamiz.

Праздничное поздравление ректора Ташкентского химико-технологического института с Новым годом
На нашу любимую землю приходит новый, 2025 год. Давайте встретим Новый год здоровьем, счастьем, удачей и новыми достижениями! Искренне поздравляю коллектив нашего института и всех наших соотечественников с этим знаменательным событием.
Прошлый 2024 год стал для нашего института годом достижений. (В частности, благодаря самоотверженному труду наших студентов и преподавателей были успешно реализованы многие научные проекты, созданы современные лаборатории и дальнейшее расширение связей международного сотрудничества. Инновационные идеи и научные исследования наших студентов получили признание на международном уровне, и мы все гордимся своей преданностью.)
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева 2025 год объявлен в Узбекистане Годом «Охраны окружающей среды и «зеленой» экономики». Данная инициатива призвана придать новый импульс развитию нашей страны путем обеспечения экологической стабильности, рационального использования природных ресурсов и внедрения современных технологий. Содержание этого года занимает важное место в деятельности нашего института. Повышая качество науки и образования, мы продолжим развивать исследования, направленные на решение экологических проблем, внедрять «зеленые» технологии и воспитывать наших студентов в духе экологического сознания.
В новом году наша главная цель – поднять качество науки и образования на новый уровень, поддержать талантливую молодежь и продолжить внедрение современных технологий. Мы постараемся кардинально улучшить не только образовательные процессы, но и научную деятельность за счет внедрения экологических инноваций и широкого использования цифровых технологий.
Уважаемые коллеги!
Основа всех достижений нашего института – ваш самоотверженный труд. Благодаря нашим совместным усилиям в новом году мы достигнем еще больших успехов. Я искренне благодарю вас и желаю в новом году году новых идей и успехов.
Дорогие студенты!
Ваше желание и трудолюбие на пути обучения еще больше повысят высокую репутацию нашего института. В новом году мы продолжим создавать все условия для поддержки ваших научных и творческих достижений и расширения ваших возможностей. Ваши усилия по защите окружающей среды и реализации идей «зеленой» экономики внесут большой вклад в развитие нашей страны.
Пусть Новый год принесет всем нам мир, благополучие и развитие! Мы и дальше будем вносить достойный вклад в развитие нашего института и всей страны.