“ECAMPUZ” loyihasi O‘zbekistonda oziq-ovqat sanoati sohasida “Barqaror o‘sish va ish o‘rinlarini yaratish” (“Bilimlar uchburchagi, innovatsiya” kichik toifasi) bilan bog‘liq milliy ustuvorliklarni hal qilish uchun salohiyatni oshirish, barqaror vositalarni ishlab chiqish va joriy etishga qaratilgan.
ECAMPUZ loyihasining hamkor tashkilotlari:
- Toshkent kimyo-texnologiya instituti - koordinator;
- Kopengagen universiteti (Daniya);
- Ekstremadura universiteti (Ispaniya);
- Mirzo Ulug’bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti;
- Buxoro muhandislik-texnologiya instituti;
- Andijon davlat universiteti;
- Urganch davlat universiteti;
- Ilg'or texnologiyalar markazi.
Loyiha 2023-yil boshidan 2025-yil ohirigacha davom etadi.
Loyiha doirasida 2023-yil 18-30-sentabr kunlari 5 O’zbekiston OTM hamkor tashkilotlar, ya’ni - Toshkent kimyo-texnologiya instituti, Mirzo Ulug’bek nomidagi O'zbekiston Milliy Universiteti, Buxoro muhandislik-texnologiya instituti, Andijon Davlat Universiteti hamda Urganch Davlat Universitetidan 26 nafar bakalavriat, magistratura va PhD talabalari uchun loyihaning birinchi ikki haftalik trening kursi (CAMP 1) tashkil etildi.
Ushbu trening talabalarni oziq-ovqat fanlari sohasidagi keng yo'nalishlarni qamrab olgan zamonaviy usullar va ilg'or bilimlar bilan tanishtirish uchun zarur bo'lib, Yevropa Ittifoqi universitetlarida qo'llaniladigan yangi innovatsion metodologiyalardan foydalangan holda keng qamrovli o’quv va tayyorgarlik bilan ta'minlaydi.
Yuqorida ko’rsatilgan OTMlardan ishtirokchilar may oyida e’lon qilingan tanlov asosida loyiha baholash komissiyasi tomonidan saralab olingan. Tanlovda ishtirokchilarning ingliz tilidan bilim darajasi, oziq-ovqat sohasidan umumiy bilimlari va oq’ish davomida orttirgan amaliy bilimlariga kata e’tibor qaratildi.
Trening kursi ECAMPUZ loyihasini yuqori saviyada va zamonaviy dasturga asoslangan holda o’tkazish uchun Yevropa Ittifoqidagi hamkor tashkilotlar vakillari - 5 nafar professor-o‘qituvchilari taklif etilgan: Kopengagen universiteti (Daniya) – dotsent Bekzod Xakimov, assistent Tomasz Pawel Czaja (Tomash Pavel Chayya);
Ekstremadura universiteti (Ispaniya) – prof. Jorge Ruiz-Carrascal (Xorxe Ruiz-Karraskal), dots. Mario Estevez Garcia (Maryo Estevez Garsiya) va Dr. Ana Isabel Andres Nieto (Ana Izabel Andres Niyeto). Taklif qilingan professor-o’qituvchilar Yevropa OTMlari hamda oziq-ovqat sanoatida oziq-ovqatning yangi, zamonaviy va ilg’or yo’nalishlarida mutaxassis hisoblanib, O’zbekiston OTMlariga fudomika, metabolomika, molekulyar gastronomiya, oziq-ovqat mahsulotlarini tezkor tahlil qilish kabi va boshqa yangi yo’nalishlarni tanishtirishni ko’zlamoqda.
Trening mavzusi: Akademik oziq-ovqat fanini modernizatsiya qilish va birlamchi oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish.
Trening olib boriladigan til: ingliz tili
O'tiladigan fanlar: oziq-ovqat kimyosi, molekulyar gastronomiya va oziq-ovqat tahlili.
Talabalar soni: 26
Yevropalik OTM professor-o’qituvchilari O’zbekistonlik talabalarga oziq-ovqat sohasidagi zamonaviy bilimlar, innovatsion texnologiyalar va analiz usullari bo’yicha saboq bermoqda. Talabalar bilan bugungi kunda dunyodagi oziq-ovqat bilan bog’liq muammolar borasida suhbat olib borilmoqda.
Trening ochilishi va birinchi haftasi Toshkent viloyati, Bo’stonliq tumani Chimyon shaharchasida joylashgan “Yoshlar oromgohi” da o’tkazildi. Hafta davomida talabalar oziq-ovqat kimyosi, molekulyar gastronomiya va oziq-ovqat tahliliga doir ma’ruzalar tingladilar; molekulyar gastronomiya hamda oziq-ovqat kimyosiga taalluqli bir qator laborator mashg’ulotlar bilan tanishdilar. Shuningdek, 26 nafar talablar guruhlarga ajratilib, oziq-ovqat bilan bog’liq muammolarga innovatsion yechim topish uchun topshiriqlar bilan tanishib chiqdilar. Trening dasturidan tashqari bo’sh vaqtlarda talabalar Yevropalik professor-o’qituvchilar bilan sport mashg’ulotlari, turli o’yinlar va tog’ga piyoda turizm bilan mashg’ul bo’ldilar.
Hozirda ECAMPUZ loyihasi treningi (CAMP 1)ning 2 haftasi ketmoqda. 25-26 sentabr kunlari talabalar Toshkent kimyo-texnologiya instituti (Toshkent sh., Navoiy koʻchasi, 32-uy) ning oziq-ovqat mahsulotlari texnologiyaysi fakultetida hamda 27-28-29 sentabr kunlari Ilgʻor texnologiyalar markazi (Toshkent sh., Talabalar shaharchasi, 3A)da olib boriladi. Yakunlovchi haftada talabalar treningning birinchi haftasida orrtirgan bilimlarini laboratoriya sinovlari va amaliy mashg’ulotlarda qo’llaydi. Treningning so’nngi kuni guruhlarning berilgan topshiriqlar bo’yicha taqdimot himoyasi va tadbir bilan yakunlanadi.

In the framework program of the European Union ERASMUS-EDU-2022-CBHE, the project "European universal talent camp ECAMPUZ for the students of Uzbekistan and the field of culinary science and technology" was launched in January. The project is financed by the European Union.
The project "ECAMPUZ" has the potential to develop and implement sustainable instruments for the solution of national priorities, connected with the "Ustoychivym rostom i sozdaniem rabochikh mest" (subcategory "Triangular knowledge, innovations") and the sphere of culinary industry in Uzbekistan.
Partnerskie organizatsii proekta ECAMPUZ:
1. Tashkent chemical and technological institute - coordinator;
2. University of Copenhagen (Denmark);
3. University of Estremadury (Spain);
4. Mirzo Ulugbeka of the National University of Uzbekistan;
5. Bukharsk engineering and technological institute;
6. Andijansky Gosudarstvennyy University;
7.Urgenchsky gosudarstvennyy university;
8. The center of transmission technology.
The project will be completed in 2023 and will end in 2025.
Within the framework of the project, on September 18-30, 2023, 5 partner organizations of HEIs of Uzbekistan, namely - Tashkent Institute of Chemical Technology, National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, Bukhara Institute of Engineering and Technology, Andijan State University and The first two-week training course (CAMP 1) of the project was organized for 26 undergraduate, graduate and PhD students from Urganch State University.
This training is necessary to introduce students to modern methods and advanced knowledge covering a wide range of areas in the field of food science, with comprehensive training and training using new innovative methodologies used in EU universities. provides
The participants from the above-mentioned HEIs were selected by the project evaluation commission based on the competition announced in May. In the competition, great attention was paid to the level of knowledge of the English language, general knowledge of the food industry, and the practical knowledge gained during the course.
To conduct the training course ECAMPUZ project at a high level and based on a modern program, representatives of partner organizations in the European Union - 5 professors were invited: University of Copenhagen (Denmark) - associate professor Bekzod Khakimov, assistant Tomasz Pawel Czaja (Tomasz Pavel Chayya) ;
University of Extremadura (Spain) - prof. Jorge Ruiz-Carrascal (Jorge Ruiz-Carrascal), Assoc. Mario Estevez Garcia and Dr. Ana Isabel Andres Nieto (Ana Isabel Andres Nieto). The invited professors and teachers are experts in new, modern and advanced areas of food in the European HEIs and the food industry. is looking to introduce other new directions.
Training topic: Modernization of academic food science and production of primary food products.
Language of training: English
Subjects covered: food chemistry, molecular gastronomy and food analysis.
Number of students: 26
Professors and teachers of European higher education institutions teach Uzbek students modern knowledge in the field of food, innovative technologies and methods of analysis. A conversation is being held with the students about the problems related to food in the world today.
The opening and the first week of the training were held at the "Yoshlar oromgohi" located in Chimyon town, Bostanliq district, Tashkent region. During the week, students listened to lectures on food chemistry, molecular gastronomy and food analysis; they got acquainted with a number of laboratory activities related to molecular gastronomy and food chemistry. Also, 26 applicants were divided into groups and familiarized with tasks to find innovative solutions to food-related problems. In addition to the training program, in their spare time, students were engaged in sports training, various games and mountain hiking with European professors.
Currently, 2 weeks of ECAMPUZ project training (CAMP 1) are underway. On September 25-26, students at the Faculty of Food Technology of the Tashkent Institute of Chemical Technology (Tashkent district, Navoi street, 32) and on September 27-28-29, the Center for Advanced Technologies (Tashkent district, Campus, 3A) ) is carried out. In the final week, students apply the knowledge gained in the first week of training in laboratory tests and practical exercises. The last day of the training will end with the presentation defense of the groups and the event.