“ECAMPUZ” loyihasi O‘zbekistonda oziq-ovqat sanoati sohasida “Barqaror o‘sish va ish o‘rinlarini yaratish” (“Bilimlar uchburchagi, innovatsiya” kichik toifasi) bilan bog‘liq milliy ustuvorliklarni hal qilish uchun salohiyatni oshirish, barqaror vositalarni ishlab chiqish va joriy etishga qaratilgan.
ECAMPUZ loyihasining hamkor tashkilotlari:
- Toshkent kimyo-texnologiya instituti - koordinator;
- Kopengagen universiteti (Daniya);
- Ekstremadura universiteti (Ispaniya);
- Mirzo Ulug’bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti;
- Buxoro muhandislik-texnologiya instituti;
- Andijon davlat universiteti;
- Urganch davlat universiteti;
- Ilg'or texnologiyalar markazi.
Loyiha 2023-yil boshidan 2025-yil ohirigacha davom etadi.
Loyiha doirasida 2023-yil 18-30-sentabr kunlari 5 O’zbekiston OTM hamkor tashkilotlar, ya’ni - Toshkent kimyo-texnologiya instituti, Mirzo Ulug’bek nomidagi O'zbekiston Milliy Universiteti, Buxoro muhandislik-texnologiya instituti, Andijon Davlat Universiteti hamda Urganch Davlat Universitetidan 26 nafar bakalavriat, magistratura va PhD talabalari uchun loyihaning birinchi ikki haftalik trening kursi (CAMP 1) tashkil etildi.
Ushbu trening talabalarni oziq-ovqat fanlari sohasidagi keng yo'nalishlarni qamrab olgan zamonaviy usullar va ilg'or bilimlar bilan tanishtirish uchun zarur bo'lib, Yevropa Ittifoqi universitetlarida qo'llaniladigan yangi innovatsion metodologiyalardan foydalangan holda keng qamrovli o’quv va tayyorgarlik bilan ta'minlaydi.
Yuqorida ko’rsatilgan OTMlardan ishtirokchilar may oyida e’lon qilingan tanlov asosida loyiha baholash komissiyasi tomonidan saralab olingan. Tanlovda ishtirokchilarning ingliz tilidan bilim darajasi, oziq-ovqat sohasidan umumiy bilimlari va oq’ish davomida orttirgan amaliy bilimlariga kata e’tibor qaratildi.
Trening kursi ECAMPUZ loyihasini yuqori saviyada va zamonaviy dasturga asoslangan holda o’tkazish uchun Yevropa Ittifoqidagi hamkor tashkilotlar vakillari - 5 nafar professor-o‘qituvchilari taklif etilgan: Kopengagen universiteti (Daniya) – dotsent Bekzod Xakimov, assistent Tomasz Pawel Czaja (Tomash Pavel Chayya);
Ekstremadura universiteti (Ispaniya) – prof. Jorge Ruiz-Carrascal (Xorxe Ruiz-Karraskal), dots. Mario Estevez Garcia (Maryo Estevez Garsiya) va Dr. Ana Isabel Andres Nieto (Ana Izabel Andres Niyeto). Taklif qilingan professor-o’qituvchilar Yevropa OTMlari hamda oziq-ovqat sanoatida oziq-ovqatning yangi, zamonaviy va ilg’or yo’nalishlarida mutaxassis hisoblanib, O’zbekiston OTMlariga fudomika, metabolomika, molekulyar gastronomiya, oziq-ovqat mahsulotlarini tezkor tahlil qilish kabi va boshqa yangi yo’nalishlarni tanishtirishni ko’zlamoqda.
Trening mavzusi: Akademik oziq-ovqat fanini modernizatsiya qilish va birlamchi oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish.
Trening olib boriladigan til: ingliz tili
O'tiladigan fanlar: oziq-ovqat kimyosi, molekulyar gastronomiya va oziq-ovqat tahlili.
Talabalar soni: 26
Yevropalik OTM professor-o’qituvchilari O’zbekistonlik talabalarga oziq-ovqat sohasidagi zamonaviy bilimlar, innovatsion texnologiyalar va analiz usullari bo’yicha saboq bermoqda. Talabalar bilan bugungi kunda dunyodagi oziq-ovqat bilan bog’liq muammolar borasida suhbat olib borilmoqda.
Trening ochilishi va birinchi haftasi Toshkent viloyati, Bo’stonliq tumani Chimyon shaharchasida joylashgan “Yoshlar oromgohi” da o’tkazildi. Hafta davomida talabalar oziq-ovqat kimyosi, molekulyar gastronomiya va oziq-ovqat tahliliga doir ma’ruzalar tingladilar; molekulyar gastronomiya hamda oziq-ovqat kimyosiga taalluqli bir qator laborator mashg’ulotlar bilan tanishdilar. Shuningdek, 26 nafar talablar guruhlarga ajratilib, oziq-ovqat bilan bog’liq muammolarga innovatsion yechim topish uchun topshiriqlar bilan tanishib chiqdilar. Trening dasturidan tashqari bo’sh vaqtlarda talabalar Yevropalik professor-o’qituvchilar bilan sport mashg’ulotlari, turli o’yinlar va tog’ga piyoda turizm bilan mashg’ul bo’ldilar.
Hozirda ECAMPUZ loyihasi treningi (CAMP 1)ning 2 haftasi ketmoqda. 25-26 sentabr kunlari talabalar Toshkent kimyo-texnologiya instituti (Toshkent sh., Navoiy koʻchasi, 32-uy) ning oziq-ovqat mahsulotlari texnologiyaysi fakultetida hamda 27-28-29 sentabr kunlari Ilgʻor texnologiyalar markazi (Toshkent sh., Talabalar shaharchasi, 3A)da olib boriladi. Yakunlovchi haftada talabalar treningning birinchi haftasida orrtirgan bilimlarini laboratoriya sinovlari va amaliy mashg’ulotlarda qo’llaydi. Treningning so’nngi kuni guruhlarning berilgan topshiriqlar bo’yicha taqdimot himoyasi va tadbir bilan yakunlanadi.

В рамках программы Европейского Союза ERASMUS-EDU-2022-CBHE в январе текущего года начал свою деятельность проект «Европейский всемирный лагерь талантов ECAMPUZ для ученых Узбекистана в области пищевых наук и технологий». Проект софинансируется Европейским Союзом.
Проект «ECAMPUZ» по развитию потенциала, устойчивых инструментов для решения национальных приоритетов, связанных с «Устойчивым ростом и созданием рабочих мест» (подкатегория «Треугольник знаний, Инновации») в сфере пищевой промышленности в Узбекистане и направлен на реализацию.
Партнерские организации проекта ECAMPUZ:
1.Ташкентский химико-технологический институт – координатор;
2.Копенгагенский университет (Дания);
3.Университет Эстремадуры (Испания);
4.Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека;
5.Бухарский инженерно-технологический институт;
6.Андижанский государственный университет;
7.Ургенчский государственный университет;
8.Центр передовых технологий.
Проект продлится с начала 2023 года до конца 2025 года.
В рамках проекта 18-30 сентября 2023 года 5 партнерских организаций вузов Узбекистана, а именно - Ташкентский химико-технологический институт, Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Бухарский инженерно-технологический институт, Андижанский государственный университет. Первый двухнедельный курс обучения (CAMP 1) проекта был организован для 26 студентов, аспирантов и аспирантов Ургенчского государственного университета.
Это обучение необходимо для ознакомления студентов с современными методами и передовыми знаниями, охватывающими широкий спектр областей в области пищевой науки, с комплексной подготовкой и обучением с использованием новых инновационных методологий, используемых в университетах ЕС.
Участников из вышеназванных вузов отобрала комиссия по оценке проекта на основе конкурса, объявленного в мае. В конкурсе большое внимание уделялось уровню знания английского языка, общим знаниям пищевой промышленности, а также практическим знаниям, полученным в ходе курса.
Для проведения учебного курса проекта ECAMPUZ на высоком уровне и на основе современной программы были приглашены представители партнерских организаций Евросоюза – 5 профессоров: Университет Копенгагена (Дания) – доцент Бекзод Хакимов, ассистент Томаш Павел Чая (Tomasz Павел Чайя) ;
Университет Эстремадура (Испания) – проф. Хорхе Руис-Карраскаль (Jorge Ruiz-Carrascal), доц. Марио Эстевес Гарсия и Др. Ана Исабель Андрес Ньето (Ana Isabel Andres Nieto). Приглашенные профессора и преподаватели являются экспертами в новых, современных и передовых областях питания в европейских вузах и пищевой промышленности.
Тема тренинга: Модернизация академической пищевой науки и производства основных пищевых продуктов.
Язык обучения: английский
Охватываемые предметы: химия пищевых продуктов, молекулярная гастрономия и анализ пищевых продуктов.
Количество студентов: 26
Профессора и преподаватели европейских высших учебных заведений обучают узбекских студентов современным знаниям, инновационным технологиям и аналитическим методам в сфере продуктов питания. Со студентами проводится беседа о проблемах, связанных с питанием в современном мире.
Открытие и первая неделя тренинга прошли на базе «Ёшлар оромгохи», расположенного в городе Чимён Бостанлыкского района Ташкентской области. В течение недели студенты слушали лекции по пищевой химии, молекулярной гастрономии и анализу пищевых продуктов; они ознакомились с рядом лабораторных работ, связанных с молекулярной гастрономией и пищевой химией. Также 26 претендентов были разделены на группы и ознакомлены с задачами по поиску инновационных решений продовольственных проблем. Помимо программы обучения, в свободное время студенты занимались спортивными тренировками, различными играми и горными походами с европейскими профессорами.
В настоящее время проходят 2 недели обучения по проекту ECAMPUZ (CAMP 1). 25-26 сентября студенты факультета пищевых технологий Ташкентского химико-технологического института (Ташкентский район, улица Навои, 32) и 27-28-29 сентября Центра передовых технологий (Ташкентский район, Кампус, 3А) ) ) выполняется. На заключительной неделе студенты применяют знания, полученные на первой неделе обучения, в лабораторных тестах и практических занятиях. Последний день тренинга завершится презентационной защитой групп и мероприятия.