Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining 2025-yil 19-fevraldagi 2/15-sonli buyrug‘i asosida Toshkent kimyo-texnologiya instituti Akademik faoliyat bo‘yicha prorektori T.T.Safarov va Korxonalar va sanoat tarmoqlari departamenti boshlig‘i A.N.Shernayev 2025-yilning 24-25-fevral kunlari Tojikiston Respublikasi So‘g‘d viloyatidagi So‘g‘d EIZda tashkil etilgan Tojikiston Ishlab chiqarish va servis xususiy institutida xizmat safarida bo‘ldilar.
Xizmat safaridan asosiy ko‘zlangan maqsad Toshkent kimyo-texnologiya instituti Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakultetining filialini Tojikiston Ishlab chiqarish va servis instituti bilan hamkorlikda tashkil etish.
So‘g‘d viloyatining Xo‘jand va Asht tumanilarida asosan o‘zbek millatiga mansub aholi yashashini inobatgan olgan holda ushbu ikki tumanda TKTI Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti filialini tashkil etish maqsadga muvofiqdir. Chunki ushbu hududda erkin iqtisodiy zonada 10 dan ortiq ishlab chiqarish korxonalari faoliyat yuritmoqda, ularga esa zamonaviy bilimga ega bo‘lgan yoshlar juda zarur. Safarning birinchi kuni hamkor institut o‘quv ilmiy laboratoriyalari bilan tanishildi va fakulteti filialini tashkil etish bo‘yicha me’yoriy xujjatlar tayyorlandi va ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklarini tanlab olish bo‘yicha muhokama qilindi.
⏩ Biotexnologiya;
⏩ Oziq-ovqat xavfsizligi;
⏩Oziq-ovqat texnologiyasi;
⏩ Metrologiya, standartlashtirish va mahsulot sifati menejmenti;
⏩ Kimyo;
⏩ Biologiya bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari.
Magistratura bo‘yicha esa:
⏩ Korxonalar marketingi;
⏩ Oziq-ovqat xavfsizligi mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlashga kelishib olindi.
Safarning 2-kuni Asht viloyatiga borildi va Asht tumani hokimlik vakillari hamda maktab direktorlari kengashida qatnashildi. Insititutimiz salohiyati, o‘quv-ilmiy imkoniyati va ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimot qilindi hamda fakultet filialini tashkil etish bo‘yicha kerakli bo‘lgan ishlab chiqarish korxonalari talabnomasi, yo‘nalishlar o‘quv rejalari, shartnoma, bino ajratish va jihozlash, moddiy texnik bazani shakllantirish va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga murojaat xati jo‘natish kabi tashkiliy masalalar muhokama qilindi.

Based on the order of the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology No. 2/15 dated February 19, 2025, the Vice-Rector for Academic Affairs of the Tashkent Institute of Chemical Technology T.T. Safarov and the Head of the Department of Enterprises and Industrial Sectors A.N. Shernayev paid a business trip to the Tajik Private Institute of Production and Service, established in the Sogd FEZ in the Sogd region of the Republic of Tajikistan, on February 24-25, 2025.
The main purpose of the business trip is to establish a branch of the Faculty of Food and Wine Technology of the Tashkent Institute of Chemical Technology in cooperation with the Tajik Production and Service Institute.
Taking into account the fact that the population of the Khujand and Asht districts of the Sogd region is mainly of Uzbek origin, it is advisable to establish a branch of the Faculty of Food and Wine Technology of the TKTI in these two districts. Because more than 10 manufacturing enterprises operate in the free economic zone in this region, and they are in dire need of young people with modern knowledge. On the first day of the trip, they got acquainted with the educational and scientific laboratories of the partner institute, prepared regulatory documents on the organization of a branch of the faculty, and discussed the selection of educational areas and master's degrees.
⏩ Biotechnology;
⏩ Food safety;
⏩ Food technology;
⏩ Metrology, standardization and product quality management;
⏩ Chemistry;
⏩ Biology undergraduate education areas.
For the master's degree:
⏩ Enterprise marketing;
⏩ Food safety It was agreed to train personnel in the following specialties.
On the 2nd day of the trip, we went to Asht region and participated in the council of Asht district khokimiyat representatives and school directors. A presentation was made on the potential, educational and scientific opportunities and areas of education of our institute, and organizational issues such as the application for the necessary production enterprises for the establishment of a faculty branch, curriculum, contract, allocation and equipment of the building, formation of the material and technical base and sending a letter of appeal to the Ministry of Higher Education, Science and Innovation were discussed.