Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining 2025-yil 19-fevraldagi 2/15-sonli buyrug‘i asosida Toshkent kimyo-texnologiya instituti Akademik faoliyat bo‘yicha prorektori T.T.Safarov va Korxonalar va sanoat tarmoqlari departamenti boshlig‘i A.N.Shernayev 2025-yilning 24-25-fevral kunlari Tojikiston Respublikasi So‘g‘d viloyatidagi So‘g‘d EIZda tashkil etilgan Tojikiston Ishlab chiqarish va servis xususiy institutida xizmat safarida bo‘ldilar.
Xizmat safaridan asosiy ko‘zlangan maqsad Toshkent kimyo-texnologiya instituti Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakultetining filialini Tojikiston Ishlab chiqarish va servis instituti bilan hamkorlikda tashkil etish.
So‘g‘d viloyatining Xo‘jand va Asht tumanilarida asosan o‘zbek millatiga mansub aholi yashashini inobatgan olgan holda ushbu ikki tumanda TKTI Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyasi fakulteti filialini tashkil etish maqsadga muvofiqdir. Chunki ushbu hududda erkin iqtisodiy zonada 10 dan ortiq ishlab chiqarish korxonalari faoliyat yuritmoqda, ularga esa zamonaviy bilimga ega bo‘lgan yoshlar juda zarur. Safarning birinchi kuni hamkor institut o‘quv ilmiy laboratoriyalari bilan tanishildi va fakulteti filialini tashkil etish bo‘yicha me’yoriy xujjatlar tayyorlandi va ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklarini tanlab olish bo‘yicha muhokama qilindi.
⏩ Biotexnologiya;
⏩ Oziq-ovqat xavfsizligi;
⏩Oziq-ovqat texnologiyasi;
⏩ Metrologiya, standartlashtirish va mahsulot sifati menejmenti;
⏩ Kimyo;
⏩ Biologiya bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari.
Magistratura bo‘yicha esa:
⏩ Korxonalar marketingi;
⏩ Oziq-ovqat xavfsizligi mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlashga kelishib olindi.
Safarning 2-kuni Asht viloyatiga borildi va Asht tumani hokimlik vakillari hamda maktab direktorlari kengashida qatnashildi. Insititutimiz salohiyati, o‘quv-ilmiy imkoniyati va ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimot qilindi hamda fakultet filialini tashkil etish bo‘yicha kerakli bo‘lgan ishlab chiqarish korxonalari talabnomasi, yo‘nalishlar o‘quv rejalari, shartnoma, bino ajratish va jihozlash, moddiy texnik bazani shakllantirish va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga murojaat xati jo‘natish kabi tashkiliy masalalar muhokama qilindi.

На основании приказа ректора Ташкентского химико-технологического института № 2/15 от 19 февраля 2025 года проректор по учебной работе Ташкентского химико-технологического института Т.Т.Сафаров и заведующий кафедрой предприятий и отраслей промышленности А.Н.Шернаев 24-25 февраля 2025 года посетили с рабочей поездкой Таджикский частный институт производства и сервиса, созданный в СЭЗ «Сугд» Согдийской области Республики Таджикистан.
Основной целью командировки является создание филиала факультета технологии пищевых и винодельческих продуктов Ташкентского химико-технологического института совместно с Таджикским институтом производства и сервиса.
Учитывая, что в Худжандском и Аштском районах Согдийской области преимущественно проживают узбеки, целесообразно создать в этих двух районах филиал факультета технологии пищевых и винодельческих продуктов Ташкентского государственного технического университета. Потому что в этом регионе на территории свободной экономической зоны действует более 10 производственных предприятий, которые остро нуждаются в молодых кадрах с современными знаниями. В первый день поездки состоялось знакомство с учебными и научными лабораториями института-партнера, подготовка нормативных документов по созданию филиала факультета, обсуждение выбора направлений подготовки и специальностей магистратуры.
⏩ Биотехнологии;
⏩ Безопасность пищевых продуктов;
⏩Пищевые технологии;
⏩ Метрология, стандартизация и управление качеством продукции;
⏩ Химия;
⏩ Программы бакалавриата по биологии.
Для получения степени магистра:
⏩ Бизнес-маркетинг;
⏩ Достигнута договоренность о проведении обучения персонала по специальностям, связанным с безопасностью пищевых продуктов.
Во второй день поездки они посетили Аштский район и встретились с представителями администрации Аштского района и директорами школ. Была представлена презентация потенциала, образовательных и научных возможностей, направлений обучения нашего института, а также рассмотрены организационные вопросы, такие как форма заявки производственных предприятий, необходимая для создания филиала факультета, учебный план, договор, выделение и оснащение зданий, формирование материально-технической базы, направление письма-обращения в Министерство высшего образования, науки и инноваций.