2025-yilning 24-fevral sanasida Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasining qo‘shma qaroriga binoan Respublika Oliy ta'lim muassasalari o'rtasida “Yurtim qadriyatlari” ko‘rik-tanlovining hududiy bosqichi bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Fan va texnologiyalar universiteti, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti jamoalari 3 ta asosiy shart bo‘yicha bellashib, milliy qadriyatlarimiz, urf-odatlarimiz va an’analarimiz, shuningdek, jadidlarimizning xalq ma’naviyati yo‘lida ko‘rsatgan fidokorliklari aks etgan sahnalar namoyish etildi.
1-shart bo'yicha Milliy an’ana, qadriyat va urf odatlar - O‘zbek millatiga xos bo'lgan milliy qadriyatlarimizga mansub qadimgi urf-odatlarga asoslangan teatralni kompozitsiyalar namoyish etildi.
Ushbu shartda Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Kimyogar" jamoasi "Yo'l bo'lsin" nomli badiiy kompozitsiyani namoyish etib, hakamlar ha'ati tomonidan yuqori baholandi.
2-shart bo'yicha “Kompozitsion musiqiy chiqishlar” - ishtirok etayotgan jamoaning o‘z hududiga mos bir nechta milliy raqs va kuy qo‘shiq, musiqiy bezaklarga ega bo'lgan kompozitsion jamoaviy sahna chiqishlari namoyish etildi.
Ushbu shartda Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Kimyogar" jamoasi turli milliy kuy qo'shiqlar, xalq qo'shiqlari va laparlarni namoyish etib, maksimal 50 ballni qo'lga kiritdi.
3-shart — “Jadidlar jasorati - millatimiz faxri” - Ushbu shart savol-javob sharti bo‘lib Jadidlar hayoti va ijodidan jamoalarga bir vaqtning o‘zida 10 ta savol berildi.
Ushbu shartda ham Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Kimyogar" jamoasi ko'plab savollarga to'g'ri javoblar berib, qolgan jamolarga nisbatan ko'proq ballni qo'lga kiritdi.
“Yurtim qadriyatlari” ko‘rik-tanlovining hududiy bosqich yakuniy natijalariga ko'ra Toshkent kimyo-texnologiya institutining "Kimyogar" jamoasi 3ta shart bo'yicha 4ta oliygoh bilan bellashib umumiy hisobda 99 ball bilan birinchi o'rinni qo'lga kiritdi hamda tanlovning mintaqaviy bosqichiga ya'ni yarim finalga yo'l oldi.
"Kimyogar" jamoasini g'alaba bilan muborakbod etib, mintaqa hamda respublika bosqichida ham birinchi o'rinni qo'lga kiritishlarini tilab qolamiz.

The regional stage of the "National Values" competition has passed.
On February 24, 2025, at the Nizami Tashkent State Pedagogical University, in accordance with the joint decision of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan and the Writers' Union of Uzbekistan, the regional stage of the "National Values" competition among higher educational institutions of the Republic was held.
In it, teams from the Tashkent State University of Economics, the Uzbekistan State University of World Languages, the University of Science and Technology, the Law Enforcement Academy and the Tashkent Institute of Chemical Technology competed in 3 main categories and presented scenes reflecting our national values, customs and traditions, as well as the selfless efforts of our youth for the sake of national spirituality.
Under the 1st condition, National traditions, values ​​and customs - theatrical compositions based on ancient traditions belonging to our national values, characteristic of the Uzbek nation, were performed.
In this condition, the "Kimyogar" team of the Tashkent Institute of Chemical Technology performed the artistic composition "Let there be a way" and was highly appreciated by the jury.
Under condition 2, “Compositional musical performances” - the participating team performed a compositional collective stage performance with several national dances and melodies, musical decorations, suitable for their region.
In this condition, the “Kimyogar” team of the Tashkent Institute of Chemical Technology performed various national melodies, folk songs and lapars, achieving a maximum score of 50 points.
Condition 3 — “The Courage of the Young Men is the Pride of Our Nation” - This condition was a question-and-answer condition, and the teams were asked 10 questions at the same time about the life and work of the Young Men.
In this condition, the “Kimyogar” team of the Tashkent Institute of Chemical Technology also answered many questions correctly and scored more points than the other teams.
According to the final results of the regional stage of the “National Values” competition, the “Chemist” team of the Tashkent Institute of Chemical Technology, competing with 4 universities in 3 conditions, won first place with a total score of 99 points and advanced to the regional stage of the competition, that is, to the semi-finals.
We congratulate the “Chemist” team on their victory and wish them to win first place in the regional and republican stages.