Zo‘ravonlikka yo‘l yo‘q! – Biz birgamiz, biz kuchmiz!
Toshkent kimyo-texnologiya institutida Xotin-qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi Gulnora Aripova, dekan maslahatchilari hamda “Qizlarjon” klubi koordinatori ishtirokida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni institutning Shayxontohur tumani hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Ziyoda Tohirova ochib berib, mavzuning dolzarbligi va yoshlar uchun ahamiyatini ta’kidladi.
Shundan so‘ng, Shayxontohur tuman 1-sonli FHDYO bo‘limi mutaxassisi Gulbaxor Kulmatova so‘zga chiqib, oilaviy munosabatlarda uchraydigan muammolar, zo‘ravonlikning turlari va ularga qarshi kurashish bo‘yicha qonunchilikdagi imkoniyatlar haqida batafsil tushuntirish berdi.
Shu munosabat bilan, “Zo‘ravonlikka qarshi 16 kun” xalqaro aksiyasi doirasida tashkil etilgan ushbu tadbirda ayollarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish, huquqiy savodxonlikni oshirish masalalari yoritildi.
Tadbirda, shuningdek, Toshkent Kimyo-Texnologiya institutida xotin-qizlar rektor maslahatchisi Aripova Gulnora so’zga chiqib, mavzuga oid o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuv davomida talaba-qizlar bilan ochiq muloqot o‘tkazilib, raqamli zo‘ravonlik, ijtimoiy tarmoqlardagi xavfsizlik qoidalari va muammoli vaziyatlarda murojaat qilish mumkin bo‘lgan tashkilotlar haqida amaliy ma’lumotlar berildi.

There is no way to violence! - We are together, we are strong!
A spiritual and educational meeting was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology with the participation of Gulnara Aripova, Advisor to the Rector on Women's Issues, Dean's Advisors, and the Coordinator of the "Kizlarjon" Club.
The event was opened by Ziyoda Tohirova, Deputy Khokim of the Shaykhontohur District of the Institute for Women's Issues, emphasizing the relevance of the topic and its importance for young people.
After that, Gulbahor Kulmatova, a specialist from the Shaykhontohur District Civil Registry Office No. 1, spoke and gave a detailed explanation of the problems encountered in family relationships, types of violence, and legislative opportunities to combat them.
In this regard, the event, organized as part of the international campaign "16 Days of Activism against Violence", highlighted the issues of preventing harassment and violence against women, as well as increasing legal literacy.
Gulnara Aripova, Rector's Advisor for Women at the Tashkent Institute of Chemical Technology, also spoke at the event and shared her thoughts on the topic.
During the meeting, an open dialogue was held with female students, providing practical information about digital violence, safety rules on social networks, and organizations to contact in problematic situations.