Toshkent kimyo-texnologiya institutiga ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul qilish tartibi
1.Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga o‘qishga kirish uchun abituriyentlar 10-iyuldan 10-avgustga qadar (shu kuni ham) O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan maxsus elektron https://my.edu.uz/  tizim orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
2.Abituriyentlar ro‘yxatdan o‘tishda maxsus elektron tizimga o‘zining shaxsiy ma’lumotlarini kiritadi va quyidagi hujjatlarni yuklaydi:
- oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjatning nusxasi (yoki diplomdan ko‘chirma - O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalarini davlat granti asosida o‘qib tugatganlar uchun);
- oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjatning ilova nusxasi;
Bunda, xorijiy davlatlar ta’lim muassasalarining 1992-yil 1-yanvardan keyin berilgan diplomlari belgilangan tartibda nostrifikatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lishi lozim.
3. Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul qilish umumiy maksimal 100 ballgacha baholanadigan test sinovi shaklida, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga mos test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasiga muvofiq (Matematika, fizika, kimyo, biologiya, ingliz tili va h.k) joriy yilning 15-avgustidan 25-avgust kuniga qadar OTMda o‘tkaziladi.
4. Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul abituriyentlar orasidan test natijalari bo‘yicha ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya qilingan holda tasdiqlangan ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim bo‘yicha qabul parametrlar doirasida amalga oshiriladi.
5.Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul qilish natijalari joriy yilning 30-avgustiga qadar e’lon qilinadi.
6. Ikkinchi va undan keyingi ta’limda o‘qish uchun talabalikka tavsiya etilgan shaxslar oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjatning asl nusxasini (yoki diplomdan ko‘chirma (asl nusxasi) — O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalarini davlat granti asosida o‘qib tugatganlar uchun) hamda oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjatning ilovasini OTMga taqdim etadi.
7.Ikkinchi va undan keyingi ta’limda o‘qish uchun talabalikka tavsiya etilgan shaxslar bilan OTM o‘rtasida shartnoma rasmiylashtiriladi.
8. Talabalarni o‘qishga qabul qilish shartnomada belgilangan to‘lov amalga oshirilgandan so‘ng, oliy ta’lim muassasasi rektorining buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.
9.Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limda o‘qish o‘quv rejalaridagi fanlar farqidan qat’iy nazar, 2-kursdan boshlanadi.
ASOS: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 24.09.2021 yildagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni olish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida” gi 606-son Qarori https://lex.uz/uz/docs/5657199.
2024-2025 o‘quv yili uchun Toshkent kimyo-texnologiya institutiga ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limning sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha test o‘tkaziladigan fanlar ro‘yxati va test savollari
60411200-Menejment (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) Matematika va Ingiliz tili
60412500-Marketing (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) Matematika va Ingiliz tili
60710100-Kimyoviy texnologiya (ishlab chiqarish turlari bo‘yicha) Kimyo va Matematika
60711300-Metrologiya, standartlashtirish va mahsulot sifati menejmenti (tarmoqlar bo‘yicha) Fizika va Matematika
60720100-Oziq-ovqat texnologiyasi (mahsulot turlari bo‘yicha) Kimyo va Biologiya
60720700-Texnologik mashinalar va jihozlar (tarmoqlar bo‘yicha) Matematika va Fizika
60721100-Neft va neft-gazni qayta ishlash texnologiyasi Kimyo va Matematika
2024-2025 o‘quv yilidan Toshkent kimyo-texnologiya institutida ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limning sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha ta’lim olish istagini bildirgan abiturientlarga kirish test sinovlari
2024-yilning 21-avgust kuni bo‘lib o‘tadi.
• Manzil: Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Navoiy ko‘chasi, 32-uy.
• Mo‘ljal: O'zbek Milliy akademik drama teatri.
• Ro‘yxatga olishni boshlanish vaqti: soat 9-00.
• Test boshlanish vaqti: soat 10-00.
• Test o‘tkaziladigan joy: Toshkent kimyo-texnologiya instituti bosh binosi, katta kompyuter zali.
Izoh: Abiturientlar kirish test sinovlariga kechikmasdan, belgilangan vaqtda kelishlari, o'zlari bilan shaxsini tasdiqlovchi hujjatni (fuqarolik pasporti yoki ID karta) olib kelishlari shart.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limning sirtqi ta’lim shaklida o‘qish uchun tavsiya etilgan shaxslar ta’lim muassasasining qabul komissiyasiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
• ta’lim muassasasi rektori nomiga ariza;
• oliy ma’lumot to‘g‘risida davlat namunasidagi diplom (asl nusxasi) ilovasi bilan (xorijiy davlatlar ta’lim muassasalarining 1992 yil 1 yanvardan keyin berilgan diplomlari o‘rnatilgan tartibda nostrifikatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lishi lozim);
• o‘rta, o‘rta maxsus ma’lumot to‘g‘risida diplom (ilovasi bilan birga) yoki attestat nusxasi;
• 3,5 x 4,5 sm hajmdagi 8 dona fotosurat;
• fuqarolik pasporti yoki ID karta nusxasi 3 ta.
Izoh:  Fuqarolik pasporti yoki ID karta shaxsan ko‘rsatiladi.
2023-2024 o‘quv yilida Toshkent kimyo-texnologiya institutiga ikkinchi va undan keyingi oliy ta'limga o‘qishga kirish uchun hujjat topshirgan abituriyentlarning test sinovlari natijalari
2024/2025-o'quv yili uchun ikkinchi va undan keyingi ta'lim uchun qabul parametrlari
2024/2025-o'quv yili uchun Ikkinchi va undan keyingi ta'lim imtihon natijalari
2023-2024 o‘quv yilida Toshkent kimyo-texnologiya institutiga ikkinchi va undan keyingi oliy ta'limga o‘qishga kirish uchun hujjat topshirgan abituriyentlarning test sinovlari natijalari Ko'rish

Порядок поступления на второе и последующее высшее образование в Ташкентский химико-технологический институт
1. Абитуриентам для поступления во второе и последующее высшее образование с 10 июля по 10 августа (также в этот день) необходимо использовать специальное электронное приложение, разработанное Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан https:// регистрируется через систему my.edu.uz/.
2. При регистрации заявители вносят свои персональные данные в специальную электронную систему и загружают следующие документы:
- копия документа о высшем образовании (или выписка из диплома - для окончивших высшие учебные заведения Республики Узбекистан на основе государственного гранта);
- приложенная копия документа о высшем образовании;
При этом дипломы учебных заведений иностранных государств, выданные после 1 января 1992 года, должны быть нострифицированы в установленном порядке.
3. Прием на второе и последующее высшее образование осуществляется в форме тестирования с суммой баллов не более 100 баллов, в соответствии с набором предметов, по которым проводится тестирование в соответствии с курсами обучения бакалавриата (Математика, физика, химия, биология, английский язык и др.) Он пройдет в ОТМ с 15 по 25 августа.
5. Прием на второе и последующее высшее образование осуществляется в пределах параметров утверждаемого второго и последующего высшего образования со строгим соблюдением последовательности начисления баллов по результатам тестирования.
4. Результаты приема в среднее и последующее высшее образование будут объявлены до 30 августа текущего года.
5. Лица, рекомендованные в качестве обучающихся для обучения на втором и дальнейшем образовании, должны представить оригинал документа о высшем образовании (или выписку из диплома (оригинал)) - в высшие учебные заведения Республики Узбекистан для лиц, окончил на основе гранта) и подает в ОТМ приложение документа о высшем образовании.
6. Между лицами, рекомендованными к зачислению в среднее и дополнительное образование, и вузом заключается договор.
7. Прием студентов оформляется приказом ректора высшего учебного заведения после внесения оплаты, указанной в договоре.
8. Обучение в системе среднего и последующего высшего образования начинается со 2-го курса независимо от разницы предметов в учебной программе.
ОСНОВАНИЕ: Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24.09.2021 № 606 «Об утверждении положения о порядке получения второго и последующего высшего образования в высших учебных заведениях Республики Узбекистан» https://lex.uz/uz/docs/5657199.
Перечень предметов и контрольных вопросов, по которым будет проводиться тестирование Ташкентского химико-технологического института по заочной форме второго и последующего высшего образования на 2024-2025 учебный год
60411200-Менеджмент (по отраслям ) Математика и Английский язык
60412500- Маркетинг (по отраслям) Математика и Английский язык
60710100- Химическая технология (по видам производства) Химия и Математика
60711300- Метрология, стандартизация и управление качеством продукции (по отраслям) Физика и Математика
60720100-Пищевая технология (по видам продукции) Химия и Биология
60720700- Технологические машины и оборудование (по отраслям) Математика и Физика
60721100-Технология нефтепереработки и нефтегазопереработки Химия и Математика
С 2024-2025 учебного года в Ташкентском химико-технологическом институте по заочной форме второго и последующего высшего образования вступительные испытания для абитуриентов, изъявивших желание учиться состоится 21 августа 2024 года.
Адрес: г. Ташкент, Шайхантахурский район, ул. Навои, д. 32.
Ориентир: Узбекский национальный академический драматический театр.
Время начала регистрации: 9-00.
Время начала теста: 10-00.
Место проведения испытаний: главное здание Ташкентского химико-технологического института, большой компьютерный зал.
Примечание: абитуриенты обязаны явиться на вступительные испытания не позднее, чем в установленное время, принести с собой документы, удостоверяющий личность (гражданский паспорт или идентификационная карта).
Лица, рекомендованные к обучению по заочной форме второго и последующего высшего образования, представляют в приемную комиссию образовательного учреждения следующие документы:
- заявление на имя ректора учебного заведения;
-диплома государственного образца (оригинал) о высшем образовании (дипломы образовательных учреждений иностранных государств, выданные после 1 января 1992 года, подлежат нострификации в установленном порядке);
-копия диплома среднем специальном образовании (вместе с приложением) или аттестата о среднем образовании;