12 fevral.  “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” Forumi
“Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuq va muammolar” xalqaro ilmiy forumining yalpi majlisi.
Format: gibrid (oflayn/onlayn*)
O'tkazilish joyi: Toshkent. Toshkent kimyo-texnologiya instituti.
13 fevral. "Kelajak STEM yulduzlari " Davra suhbati va seminar-trening
“Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbati va seminar-trening.
Ishtirokchilar: TKTI qoshidagi Akademik litsey, Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi umumta’lim maktablar, kollej o‘quvchilari, o‘qituvchilar, professor-o‘qituvchilar va olimlar.
“Women in STEM” xalqaro haftaligining maqsadi
“Women in STEM” xalqaro festivalining maqsadi fan, texnologiya, muhandislik va matematika (STEM) sohasidagi ayollarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishdan iborat.
“Women in STEM” festivali doirasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti yosh olimlari va talabalari ishtirokida “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” ilmiy forumi, davra suhbatlari va o‘quv seminarlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Hamda STEM kurslarini o‘rganishga qiziqqan o‘rta va kasb-hunar maktab o‘quvchilari ishtirokida “Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbati tashkil etishdan iborat.
Forum fikr almashish, tarmoq yaratish va ayollarning STEMdagi ishtiroki bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish uchun platforma yaratishga qaratilgan. Shuningdek, u ushbu sohalarda xilma-xillik va inklyuziya muhimligini ta'kidlash, hamda STEM sohalarida ayollar duch keladigan to'siqlarni aniqlashga qaratilgan. Forum doirasida muhokama panellari, seminarlar, mahorat darslari va olima ayol tomonidan taqdim etilgan ilmiy maqolalar sho’balari bo‘lib o‘tadi. Forumning maqsadi olim va muhandis ayollarning keyingi avlodini ilhomlantirish va qo'llab-quvvatlashdir.
FORUM TASHKILOTCHILARI:
- O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi;
- Toshkent kimyo-texnologiya instituti;
- Oila va xotin-qizlar qo'mitasi;
- O‘zbekiston ixtirochi ayollar markazi
- Integral universiteti (Hindiston)
- Janubiy-G'arbiy Neofit Rilski Universiteti (Bolgariya)
“Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” xalqaro forumi sho’balari:
1-sho’ba. “Yashil gorizontlar: fanda innovatsiyalar va barqaror rivojlanish” (kimyo va kimyoviy texnologiya, oziq-ovqat texnologiyasi va xavfsizligi, biotexnologiya, neft va gazni qayta ishlash, energetika, astronomiya, geologiya, matematika, fizika, informatika, robototexnika va IT, texnika).
2-sho’ba. “Nexus Impact: mas’uliyatli dunyoqarashni shakllantirish” (tarix, sotsiologiya, siyosatshunoslik, falsafa, iqtisod, pedagogika).
3-sho’ba. “Muhandis ayollar: porloq kelajakni loyihalash” (ayollarning texnika va texnologiya, ta’lim, pedagogika, psixologiya, falsafa rivojiga qo‘shgan hissasi).
Roʻyxatdan oʻtish (shartli): festival ishtirokchilari 02.02.2025 yilgacha havola orqali roʻyxatdan oʻtishlari kerak: https://forms.gle/o3cNauJkc3q2ogJZ7
Ma’ruza matnlarini rasmiylashtirishga qo‘yiladigan talablar:
Tezis matni (1 yoki 2 to‘liq bet) konferensiya kotibiga elektron shaklda yuborilishi kerak: tkti.conference@gmail.com.
Tezislar yuborilish muddati: 2025-yil 4-fevralgacha.
Forum ish tillari: Tezislar o'zbek, ingliz, rus tillarida qabul qilinadi.
Rasmiylashtirish: Tezis hajmi A4 formatida to‘liq 1 yoki 2 to‘liq betdan iborat bo‘lib, WORD redaktorini 6.0 va undan yuqori versiyasida, Times New Roman, 12 shrift, qatorlar orasi 1 intervalda, to‘rt tomonidan 20 mm qoldirilgan bo‘lishi lozim. Rasmlar jamlashtirilgan holda bo‘lishi kerak.
Sarlavha katta harflar bilan, o'rtada, keyingi qatorda - mualliflarning to'liq ismlari, elektron pochta va aloqa uchun telefon raqami yoziladi, so'ngra - ta'lim muassasasining nomi (universitet va kafedra nomi), mamlakat, 1 intervaldan keyin matnning o'zi yoziladi.
Tezisdagi material yangi va ilmiy bo'lishi kerak:
- forum doirasida e’lon qilingan ma’ruzalar to‘plamiga kiritiladigan matn mazmuni fan va ishlab chiqarishning dolzarb muammolarini hal etishga qaratilganligiga, shuningdek, ma’ruzaga qo‘yiladigan talablarning muvofiqligiga e’tibor qaratish lozim. Maqolalar Scopus, Web of Science, Springer va shunga o'xshash ma'lumotlar bazalariga kiritilgan jurnallardan olingan (mas'ul shaxslar ma'ruza mualliflari hisoblanadi) xalqaro standartlarga muvofiq tayyorlanadi (IMRAD).
- fayl nomi “sho‘ba raqami - tashkilot nomi - muallifning familiyasi” (masalan, muallif Toshkent kimyo-texnologiya institutidan bo‘lsa, “1 sh-TKTI-X. Po'latov").
Ishtirokchi, shuningdek, alohida ism, familiya, ish joyi, lavozimi, telefon va telegram raqamlari, elektron pochta manzilini yozishi kerak.
Tezislar 4-fevralgacha pochta orqali qabul qilinadi. tkti.conference@gmail.com.
Tahririyat ilmiy ishingizni qabul qilgandan so'ng, tashkiliy badal to'lovini amalga oshirish kerak:
Online/offline ishtirokchi (xorijiy), $ 20
Online/offline ishtirokchi (O'zbekiston), Uzb.som 250 000
Online/offline ishtirokchisi (ТКТИ), Uzb.som 150 000
Konferensiyaning tashkiliy xarajatlariga quyidagilar kiradi: har bir tezisni Google Scholar platformasiga joylashtirish, 1 ta maqola uchun 1 ta sertifikat, Forum tezislari toʻplami (elektron shakl), https://doi.org saytida Forum tezislarini roʻyxatdan oʻtkazish, onlayn/oflayn ishtirok etish, kofe-breyk.
Ikki tomonlama ekspertizadan o‘tgan ilmiy maqolalarning to‘liq matnlari (6-12 bet) “Central Asian Journal of Food Science and Technology” xalqaro ilmiy jurnalining maxsus sonida chop etiladi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi ro‘yxatiga kiritilgan (tkti.conference@gmail.com). Ilmiy maqolalarning to‘liq matnlari 28.02.2025 yilgacha qabul qilinadi.
Konferentsiyaga onlayn ishtirok etish uchun Zoom havolasi ro'yxatdan o'tgan ishtirokchilarga yuboriladi.
Tashkiliy qo‘mita manzili va aloqalari: 100011, Toshkent sh., A.Navoiy ko‘chasi, 32. Toshkent kimyo-texnologiya instituti.
Konferensiya ilmiy kotibi: Vasila Umarova, tel. +998 97 431-89-77 (Telegram), tkti.conference@gmail.com
Konferensiya materiallari 28-fevraldan keyin TKTI rasmiy veb-saytida joylashtiriladi: https://tkti.uz/uz/posts/navbar/konferensiya/
“Women in STEM” festivali doirasida “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuq va muammolar” ilmiy forumi, Toshkent kimyo-texnologiya instituti yosh olimlari va talabalari ishtirokida “Kelajak STEM yulduzlari” kurslarini o‘rganishga qiziqqan o‘rta va kasb-hunar maktabi o‘quvchilari uchun xorijiy va mahalliy olim va mutaxassislar tomonidan motivatsion ma’ruzalar va amaliy mashg‘ulotlar, Osiyo, Afrika, Markaziy, Janubiy va Shimoliy Amerika, Yevropa mamlakatlari yetakchi ekspert va olimlarining mahorat darslarini tashkil etish, shuningdek, kimyo va muhandislik fanlari bo‘yicha malaka oshirish; talabalarning badiiy-musiqiy chiqishlari, institut iqtidorli talabalarining yutuqlari haqida hikoyalar, maktab, litsey va kollej o‘quvchilarining savollariga javoblardan iborat bo‘ladi.
“Women in STEM” festivali 2015-yilda BMT tomonidan e’lon qilingan 11-fevral – Fanda ayollar va qizlarning xalqaro kunini nishonlash doirasida tashkil etilgan. Tadbir IUPAC xalqaro tadbirlari ro‘yxatiga kiritilgan: https://iupac.org/gwb/2025/women-and-girls-in-stem/
2013-yil 20-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Taraqqiyot uchun fan, texnologiya va innovatsiyalar” rezolyutsiyasida “barcha yoshdagi ayollar va qizlarning ilm-fan, texnologiya va innovatsiyalardan teng va to‘liq foydalanishi gender tengligining kafolatidir” deb ta’kidlangan. 2009-yil 22-dekabrda BMT Bosh Assambleyasining yalpi majlisida 11-fevralni “Xalqaro fandagi ayollar va qizlar kuni” deb e’lon qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiya qabul qilindi. Shunday qilib, bu kun BMTning xalqaro kunlaridan biriga aylandi.
“STEMda Xotin-qizlar” festivali tadbirlari (Women in STEM Science Week 2025) “barcha ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligiga erishish”ga hissa qo‘shadi (5-maqsad: Gender tengligi), o‘tgan davrdagi 17 Barqaror rivojlanish maqsadlaridan biri. BMT tomonidan 2030 yilgacha qabul qilingan.
Xalqaro sof va amaliy kimyo ittifoqi IUPAC tashabbusi bilan butun dunyo bo‘ylab keng nishonlanadigan “Global Women’s Breakfast” tadbiri doirasida “Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbatlari tashkil etiladi.
“Global Ayollar nonushtasi” g‘oyasi 2011-yil 18-yanvar kuni tongda dunyoning 44 mamlakatidan kelgan innovatsion ayollar uchrashib, birga nonushta qilganda tug‘ilgan. Shuningdek, ular 27-28 yanvar kunlari Parijda Xalqaro kimyo yilining rasmiy ochilishiga bag‘ishlangan xalqaro tarmoq tadbirida ishtirok etishdi. Bugungi kunga qadar butun dunyo bo'ylab 100 ga yaqin nonushta tashkil etilgan bo'lib, ularda 500 ga yaqin muhandis ayollar ishtirok etgan bo'lib, bu tadbir dunyodagi olima ayollarning eng yirik yig'inlaridan biriga aylandi.

We kindly invite you to take part in the International Forum “WOMEN IN STEM”, organized by Tashkent Institute of Chemical Technology
INTERNATIONAL SCIENTIFIC FORUM "INVOLVEMENT OF WOMEN AND GIRLS IN STEM: ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS ".
Opening ceremony as a part of the celebration of "International Day of Women and Girls in Science" of UN.
Plenary session of the International Scientific Forum "Involvement of women and girls in STEM: achievements and problems ".
Format: hybrid (direct/online*)
Venue: Tashkent city.
ROUND TABLE "RISING STEM STARS "
Meeting – round table " Rising STEM Stars ".
Participants: pupils of the Academic Lyceums, high and technical schools, teachers, professors and scientists.
Venue: Tashkent city. Tashkent Institute of Chemical Technology.
The aim of the International Science Week “Women in STEM”
The aim of the Women in STEM International Science Week is to support and promote active participation of women in science, technology, engineering and mathematics (STEM).
Within the framework of the “Women in STEM” festival, it is planned to hold a scientific forum “Attracting women and girls to STEM: achievements and problems”, round tables and training seminars with the participation of young scientists and students of the Tashkent Chemical-Technological Institute “Rising STEM Stars” for schoolgirls of secondary and vocational education interested in studying STEM courses.
The Forum provide a platform for the exchange of ideas, networking and discussion of role of women in STEM. It also aims to highlight the importance of diversity and inclusion in these fields, and to identify and overcome barriers faced by women in STEM. The forum will include discussion panels, seminars, workshops, masterclasses and sessions of research papers presented by female academics. Ultimately, the goal of the forum is to inspire and support the next generation of women scientists and engineers.
FORUM ORGANIZERS:
- Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan;
- Tashkent Institute of Chemical Technology;
- Family and Women's Committee of the Republic of Uzbekistan;
- Research Institute "Family and Gender"
- Center of Women Inventors of Uzbekistan
- Integral University (India)
- South-West University Neofit Rilski (Bulgaria)
Sessions and science areas of the forum:
Session 1. "Green Horizons: Innovations in Science and Sustainability" (chemistry and chemical engineering, food technology and safety, biotechnology, oil and gas processing, energy, astronomy, geology, mathematics, physics, computer science, robotics and IT, technology).
Session 2. "Impact Nexus: Shaping Society's Future" (history, sociology, political science, philosophy, economics, pedagogy).
Session 3. SHEngineers: Designing a Brighter Tomorrow (women in engineering and technology, education, pedagogy, psychology, philosophy).
Registration (mandatory): Forum participants should register before February 1, 2025 on https://forms.gle/o3cNauJkc3q2ogJZ7
Requirements for formatting report abstracts:
Volume of the report – 1 or 2 full pages of A4 format, WORD editor version 6.0 and higher, font - Times New Roman, 12 pt, line spacing - 1, all margins are 20 mm on all four sides. The title is written in capital letters, centered, from the next line - the full names and names of the authors, e-mail and telephone number for contact, then - the name of the educational institution (name of the university and department), country, after 1 interval the text itself is written.
The material in the report must be new and scientific.
- attention should be paid to ensuring that the content of the report to be included in the collection of reports published within the forum is aimed at solving current problems of science and production, as well as that the requirements for the report comply with international standards, references are taken from journals included in Scopus, Web of Science, Springer and similar databases (responsible - the authors of the reports).
- the name of the file must be named with the name of the organization and the surname of the author (for example, if the author is from the Tashkent State Technical University, with the name “TSTU - Kh. Pulatova”).
Also, the participant must separately write his first name, last name, place of work, position, telephone and telegram numbers and email address.
Abstracts are accepted until February 4, 2025 on e-mail: tkti.conference@gmail.com. After the editorial board accepts the scientific work, it is necessary to pay a registration fee of 250 000 soums (for citizens of Uzbekistan), 150 000 (authors from TICT) or 20 USD (for foreign participants).
The conference fee includes: submission of each abstract to the google scholar platform, 1 certificate for 1 article, Proceedings of forum (electronic form) and its posting on https://doi.org, online/offline participation, coffee break.
Full texts of scientific articles (6-12 pages) by authors that have undergone double review will be published in special issues of international scientific journal “Central Asian Journal of Food Science and Technology”, which are included in the list of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan (contact to the secretary conference@tkti.uz). Full texts of scientific articles will be accepted until February 4, 2025.
Conference materials will be posted on the official website of TCTI after February 28: https://tkti.uz/uz/posts/navbar/konferensiya/
Address and contacts of the organizing committee:
100011, Tashkent, A. Navoi St., 32. Tashkent Institute of Chemical Technology.
Scientific secretary of the conference: Vasila Umarova, tel. +998 97 431-89-77 (Telegram), e-mail: tkti.conference@gmail.com.
The Women in STEM Festival will include a scientific forum "Involvement of women and girls in STEM: achievements and problems" and round tables "Rising STEM Stars" with the participation of young women scientists, master classes of leading experts and scientists from Asia, Africa, Central and South America, Europe, North America, as well as training in chemistry and technology, artistic and musical performances of students, success stories of talented students of the Institute, answer-question section for pupil of schools and technical schools.
The festival “Women in STEM”" is organised as part of the celebration of  “11 February - International Day of Women and Girls in Science” declared by the UN in 2015. The event is included in the list of IUPAC international events: https://iupac.org/gwb/2025/women-and-girls-in-stem/
.The resolution on “Science, Technology and Innovation for Development” adopted by the UN General Assembly on 20 December 2013 states that “equal and full access to science, technology and innovation for women and girls of all ages is a guarantee of gender equality”. On 22 December 2009, the UN General Assembly plenary adopted a resolution declaring 11 February as the "International Day of Women and Girls in Science". Thus, this day became one of the UN's international days.
The activities of the Women in STEM Festival (Women in Science Week 2024) contribute to "empowering all women and girls and achieving gender equality" (Goal 5: Gender Equality), one of the 17 Sustainable Development Goals 2030 adopted by the United Nations.
The roundtables "Rising STEM Stars" will be organised at TICT as part of the “Global Women's Breakfast” event widely celebrated around the world on the initiative of the International Union of Pure and Applied Chemistry IUPAC.
The idea of the "Global Women's Breakfast" was born at dawn on 18 January 2011, when women innovators from 44 countries of the world purposefully met and had breakfast together. They also took part in an international networking event in Paris on 27-28 January to mark the official launch of the International Year of Chemistry. To date, around 100 breakfasts have been organised around the world with around 500 women engineers, and the event has become one of the largest gatherings of women scientists in the world.