12 fevral.  “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” Forumi
“Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuq va muammolar” xalqaro ilmiy forumining yalpi majlisi.
Format: gibrid (oflayn/onlayn*)
O'tkazilish joyi: Toshkent. Toshkent kimyo-texnologiya instituti.
13 fevral. "Kelajak STEM yulduzlari " Davra suhbati va seminar-trening
“Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbati va seminar-trening.
Ishtirokchilar: TKTI qoshidagi Akademik litsey, Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi umumta’lim maktablar, kollej o‘quvchilari, o‘qituvchilar, professor-o‘qituvchilar va olimlar.
“Women in STEM” xalqaro haftaligining maqsadi
“Women in STEM” xalqaro festivalining maqsadi fan, texnologiya, muhandislik va matematika (STEM) sohasidagi ayollarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishdan iborat.
“Women in STEM” festivali doirasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti yosh olimlari va talabalari ishtirokida “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” ilmiy forumi, davra suhbatlari va o‘quv seminarlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Hamda STEM kurslarini o‘rganishga qiziqqan o‘rta va kasb-hunar maktab o‘quvchilari ishtirokida “Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbati tashkil etishdan iborat.
Forum fikr almashish, tarmoq yaratish va ayollarning STEMdagi ishtiroki bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish uchun platforma yaratishga qaratilgan. Shuningdek, u ushbu sohalarda xilma-xillik va inklyuziya muhimligini ta'kidlash, hamda STEM sohalarida ayollar duch keladigan to'siqlarni aniqlashga qaratilgan. Forum doirasida muhokama panellari, seminarlar, mahorat darslari va olima ayol tomonidan taqdim etilgan ilmiy maqolalar sho’balari bo‘lib o‘tadi. Forumning maqsadi olim va muhandis ayollarning keyingi avlodini ilhomlantirish va qo'llab-quvvatlashdir.
FORUM TASHKILOTCHILARI:
- O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi;
- Toshkent kimyo-texnologiya instituti;
- Oila va xotin-qizlar qo'mitasi;
- O‘zbekiston ixtirochi ayollar markazi
- Integral universiteti (Hindiston)
- Janubiy-G'arbiy Neofit Rilski Universiteti (Bolgariya)
“Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuqlar va muammolar” xalqaro forumi sho’balari:
1-sho’ba. “Yashil gorizontlar: fanda innovatsiyalar va barqaror rivojlanish” (kimyo va kimyoviy texnologiya, oziq-ovqat texnologiyasi va xavfsizligi, biotexnologiya, neft va gazni qayta ishlash, energetika, astronomiya, geologiya, matematika, fizika, informatika, robototexnika va IT, texnika).
2-sho’ba. “Nexus Impact: mas’uliyatli dunyoqarashni shakllantirish” (tarix, sotsiologiya, siyosatshunoslik, falsafa, iqtisod, pedagogika).
3-sho’ba. “Muhandis ayollar: porloq kelajakni loyihalash” (ayollarning texnika va texnologiya, ta’lim, pedagogika, psixologiya, falsafa rivojiga qo‘shgan hissasi).
Roʻyxatdan oʻtish (shartli): festival ishtirokchilari 02.02.2025 yilgacha havola orqali roʻyxatdan oʻtishlari kerak: https://forms.gle/o3cNauJkc3q2ogJZ7
Ma’ruza matnlarini rasmiylashtirishga qo‘yiladigan talablar:
Tezis matni (1 yoki 2 to‘liq bet) konferensiya kotibiga elektron shaklda yuborilishi kerak: tkti.conference@gmail.com.
Tezislar yuborilish muddati: 2025-yil 4-fevralgacha.
Forum ish tillari: Tezislar o'zbek, ingliz, rus tillarida qabul qilinadi.
Rasmiylashtirish: Tezis hajmi A4 formatida to‘liq 1 yoki 2 to‘liq betdan iborat bo‘lib, WORD redaktorini 6.0 va undan yuqori versiyasida, Times New Roman, 12 shrift, qatorlar orasi 1 intervalda, to‘rt tomonidan 20 mm qoldirilgan bo‘lishi lozim. Rasmlar jamlashtirilgan holda bo‘lishi kerak.
Sarlavha katta harflar bilan, o'rtada, keyingi qatorda - mualliflarning to'liq ismlari, elektron pochta va aloqa uchun telefon raqami yoziladi, so'ngra - ta'lim muassasasining nomi (universitet va kafedra nomi), mamlakat, 1 intervaldan keyin matnning o'zi yoziladi.
Tezisdagi material yangi va ilmiy bo'lishi kerak:
- forum doirasida e’lon qilingan ma’ruzalar to‘plamiga kiritiladigan matn mazmuni fan va ishlab chiqarishning dolzarb muammolarini hal etishga qaratilganligiga, shuningdek, ma’ruzaga qo‘yiladigan talablarning muvofiqligiga e’tibor qaratish lozim. Maqolalar Scopus, Web of Science, Springer va shunga o'xshash ma'lumotlar bazalariga kiritilgan jurnallardan olingan (mas'ul shaxslar ma'ruza mualliflari hisoblanadi) xalqaro standartlarga muvofiq tayyorlanadi (IMRAD).
- fayl nomi “sho‘ba raqami - tashkilot nomi - muallifning familiyasi” (masalan, muallif Toshkent kimyo-texnologiya institutidan bo‘lsa, “1 sh-TKTI-X. Po'latov").
Ishtirokchi, shuningdek, alohida ism, familiya, ish joyi, lavozimi, telefon va telegram raqamlari, elektron pochta manzilini yozishi kerak.
Tezislar 4-fevralgacha pochta orqali qabul qilinadi. tkti.conference@gmail.com.
Tahririyat ilmiy ishingizni qabul qilgandan so'ng, tashkiliy badal to'lovini amalga oshirish kerak:
Online/offline ishtirokchi (xorijiy), $ 20
Online/offline ishtirokchi (O'zbekiston), Uzb.som 250 000
Online/offline ishtirokchisi (ТКТИ), Uzb.som 150 000
Konferensiyaning tashkiliy xarajatlariga quyidagilar kiradi: har bir tezisni Google Scholar platformasiga joylashtirish, 1 ta maqola uchun 1 ta sertifikat, Forum tezislari toʻplami (elektron shakl), https://doi.org saytida Forum tezislarini roʻyxatdan oʻtkazish, onlayn/oflayn ishtirok etish, kofe-breyk.
Ikki tomonlama ekspertizadan o‘tgan ilmiy maqolalarning to‘liq matnlari (6-12 bet) “Central Asian Journal of Food Science and Technology” xalqaro ilmiy jurnalining maxsus sonida chop etiladi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi ro‘yxatiga kiritilgan (tkti.conference@gmail.com). Ilmiy maqolalarning to‘liq matnlari 28.02.2025 yilgacha qabul qilinadi.
Konferentsiyaga onlayn ishtirok etish uchun Zoom havolasi ro'yxatdan o'tgan ishtirokchilarga yuboriladi.
Tashkiliy qo‘mita manzili va aloqalari: 100011, Toshkent sh., A.Navoiy ko‘chasi, 32. Toshkent kimyo-texnologiya instituti.
Konferensiya ilmiy kotibi: Vasila Umarova, tel. +998 97 431-89-77 (Telegram), tkti.conference@gmail.com
Konferensiya materiallari 28-fevraldan keyin TKTI rasmiy veb-saytida joylashtiriladi: https://tkti.uz/uz/posts/navbar/konferensiya/
“Women in STEM” festivali doirasida “Xotin-qizlarni STEM sohasiga jalb qilish: yutuq va muammolar” ilmiy forumi, Toshkent kimyo-texnologiya instituti yosh olimlari va talabalari ishtirokida “Kelajak STEM yulduzlari” kurslarini o‘rganishga qiziqqan o‘rta va kasb-hunar maktabi o‘quvchilari uchun xorijiy va mahalliy olim va mutaxassislar tomonidan motivatsion ma’ruzalar va amaliy mashg‘ulotlar, Osiyo, Afrika, Markaziy, Janubiy va Shimoliy Amerika, Yevropa mamlakatlari yetakchi ekspert va olimlarining mahorat darslarini tashkil etish, shuningdek, kimyo va muhandislik fanlari bo‘yicha malaka oshirish; talabalarning badiiy-musiqiy chiqishlari, institut iqtidorli talabalarining yutuqlari haqida hikoyalar, maktab, litsey va kollej o‘quvchilarining savollariga javoblardan iborat bo‘ladi.
“Women in STEM” festivali 2015-yilda BMT tomonidan e’lon qilingan 11-fevral – Fanda ayollar va qizlarning xalqaro kunini nishonlash doirasida tashkil etilgan. Tadbir IUPAC xalqaro tadbirlari ro‘yxatiga kiritilgan: https://iupac.org/gwb/2025/women-and-girls-in-stem/
2013-yil 20-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Taraqqiyot uchun fan, texnologiya va innovatsiyalar” rezolyutsiyasida “barcha yoshdagi ayollar va qizlarning ilm-fan, texnologiya va innovatsiyalardan teng va to‘liq foydalanishi gender tengligining kafolatidir” deb ta’kidlangan. 2009-yil 22-dekabrda BMT Bosh Assambleyasining yalpi majlisida 11-fevralni “Xalqaro fandagi ayollar va qizlar kuni” deb e’lon qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiya qabul qilindi. Shunday qilib, bu kun BMTning xalqaro kunlaridan biriga aylandi.
“STEMda Xotin-qizlar” festivali tadbirlari (Women in STEM Science Week 2025) “barcha ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va gender tengligiga erishish”ga hissa qo‘shadi (5-maqsad: Gender tengligi), o‘tgan davrdagi 17 Barqaror rivojlanish maqsadlaridan biri. BMT tomonidan 2030 yilgacha qabul qilingan.
Xalqaro sof va amaliy kimyo ittifoqi IUPAC tashabbusi bilan butun dunyo bo‘ylab keng nishonlanadigan “Global Women’s Breakfast” tadbiri doirasida “Kelajak STEM yulduzlari” davra suhbatlari tashkil etiladi.
“Global Ayollar nonushtasi” g‘oyasi 2011-yil 18-yanvar kuni tongda dunyoning 44 mamlakatidan kelgan innovatsion ayollar uchrashib, birga nonushta qilganda tug‘ilgan. Shuningdek, ular 27-28 yanvar kunlari Parijda Xalqaro kimyo yilining rasmiy ochilishiga bag‘ishlangan xalqaro tarmoq tadbirida ishtirok etishdi. Bugungi kunga qadar butun dunyo bo'ylab 100 ga yaqin nonushta tashkil etilgan bo'lib, ularda 500 ga yaqin muhandis ayollar ishtirok etgan bo'lib, bu tadbir dunyodagi olima ayollarning eng yirik yig'inlaridan biriga aylandi.

Уважаемые коллеги, студенты и исследователи!
Приглашаем Вас принять участие в Международном Фестивале, организуемом Ташкентским химико-технологическим институтом в г. Ташкенте
МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНЫЙ ФОРУМ
12 февраля. "Участие женщин и девушек в STEM: достижения и проблемы"
Открытие научной недели «ЖЕНЩИНЫ В STEM (Женщины-инженеры)» в рамках празднования «11 февраля – Международного дня ООН женщин и девушек в науке».
Пленарное заседание Международного научного форума «Участие женщин и девушек в STEM: достижения и проблемы».
Формат: гибридный (оффлайн/онлайн*)
Место проведения: г. Ташкент. Ташкентский химико-технологический институт.
КРУГЛЫЙ СТОЛ И СЕМИНАР-ТРЕНИНГ
13 февраля. "Будущие звезды STEM"
Круглый стол и семинар-тренинг «Будущие звезды STEM».
Участники: ученицы Академического лицея при ТХТИ, общеобразовательных школ, колледжей г.Ташкента и Ташкентской области, преподаватели, профессора и ученые.
Цель Международного фестиваля “Women in STEM”
Целью проведения Международного фестиваля “Women in STEM” является поддержка и продвижение женщин в области науки, технологий, инженерии и математики (STEM).
В рамках фестиваля “Women in STEM” запланировано проведение научного форума «Участие женщин и девушек в STEM: достижения и проблемы», круглые столы и семинары-тренинги с участием молодых ученых и студентов Ташкентского химико-технологического института «Будущие звезды STEM» с участием школьниц среднего и профессионального образования, заинтересованных в изучении STEM курсов.
Форум стремится создать платформу для обмена идеями, налаживания связей и обсуждения вопросов, связанных с участием женщин в STEM. Он также призван обратить внимание на важность разнообразия и инклюзивности в этих областях, а также выявить препятствия, с которыми сталкиваются женщины в областях STEM. Форум будет включать в себя дискуссионные панели, семинары, мастер-классы и сессии научных докладов, представленных учеными-женщинами. В конечном итоге, цель форума - вдохновить и поддержать следующее поколение женщин-ученых и инженеров.
ОРГАНИЗАТОРЫ ФОРУМА:
-  Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан;
-  Ташкентский химико-технологический институт;
-  Комитет семьи и женщин Республики Узбекистан;
-  Научно-исследовательский институт «Семья и гендер»
-  Центр женщин-изобретателей Узбекистана
-  Университет Интеграл (Индия)
-  Юго-Западный Университет Неофит Рильски (Болгария)
Секции форума «Участие женщин и девушек в STEM: достижения и проблемы»:
1-секция. «Зеленые горизонты: инновации в науке и устойчивое развитие» (химия и химическая технология, пищевая технология и безопасность, биотехнология, переработка нефти и газа, энергетика, астрономия, геология, математика, физика, информатика, робототехника и IT, техника)
2-секция. «Нексус импакт: формирование социально ответственного мировоззрения» (история, социология, политология, философия, экономика, педагогика).
3-секция. «Женщины-инженеры: Проектирование светлого будущего» (вклад женщин в развитие техники и технологий, образование, педагогика, психология, философия).
Регистрация (обязательная): Участникам форума необходимо зарегистрироваться до 1.02.2025 г. по ссылке: https://forms.gle/o3cNauJkc3q2ogJZ7
Требования к оформлению тезисов доклада форума:
Тексты тезисов в 1 экз. должны быть в электронном варианте отправлены секретаю конференции: tkti.conference@gmail.com.
Тезисы принимаются: до 4 февраля 2025 г.
Рабочие языки форума: узбекский, английский, русский.
Объем тезиса - 1 или 2 полные страницы формата А4, редактор WORD версии 6.0 и выше, шрифт -Times New Roman, 12 кегль, межстрочный интервал- 1, все поля по 20 мм со всех четырех сторон. Рисунки должны быть объединены.
Название пишется прописными буквами, выравнение по центру, со следующей строки - полные фамилии и имена авторов, e-mail и телефон для связи, далее - название учебного заведения (название ВУЗа и кафедры), страна, через 1 интервал пишется собственно текст.
Материал в докладе должен быть новым и научным:
- следует обратить внимание на то, чтобы содержание доклада, подлежащего включению в сборник докладов, публикуемых в рамках форума, было направлено на решение актуальных проблем науки и производства, а также на то, чтобы требования, предъявляемые к докладу, соответствовали международным стандартам, что ссылки на статьи взяты из журналов, входящих в Scopus, Web of Science, Springer и аналогичные базы данных (ответственные - авторы докладов).
- название файла должно быть названо с «номером секции-название организации-фамилия автора» (например, если автор из Ташкентского химико-технологического института, с именем «Секция-1-ТKTI- Х.Pulatov»).
Также участник должен отдельно написать свое имя, фамилию, место работы, должность, номера телефонов и телеграмм и адрес электронной почты.
Тезисы принимаются по почте до 4 февраля на адрес tkti.conference@gmail.com.
После принятия редколлегией научной работы необходимо оплатить регистрационный взнос:
Online/offline участник (зарубежный), $ 20
Online/offline участник из Узбекистана, узб.сум. 250 000
Online/offline участник из ТХТИ, узб.сум. 150 000
В организационную стоимость конференции входит: размещение каждого тезиса на платформе google scholar, 1 сертификат за 1 статью, Сборник тезисов Форума (электронная форма), регистрация тезисов форума на https://doi.org, онлайн/оффлайн участие, кофе-брейк.
По желанию авторов полные тексты научных статей (6-12 страниц), прошедшие двухкратное рецензирование, будут опубликованы в специальном выпуске международного научного журнала «Central Asian Journal of Food Science and Technology», который включен в список ВАК РУз (обращаться к секретарю tkti.conference@gmail.com).  Полные тексты научных статей принимаются до 28.02.2025 г.
Zoom ссылка для подключения к конференции будет отправлена зраегистрировавшимся участникам.
Адрес и контакты оргкомитета:100011, г.Ташкент, ул.А.Навои, 32. Ташкентский химико-технологический институт.
Ученый секретарь конференции: Васила Умарова, тел. +998 97 431-89-77 (Телеграмм), tkti.conference@gmail.com
Материалы конференции будут размещены на официальном сайте ТХТИ после 28 февраля: https://tkti.uz/uz/posts/navbar/konferensiya/
Немного из истории фестиваля “Women in STEM”:
В рамках фестиваля “Women in STEM” пройдет научный форум «Участие женщин и девушек в STEM: достижения и проблемы», круглые столы и семинары-тренинги с участием молодых ученых и студентов Ташкентского химико-технологического института «Будущие звезды STEM» с участием школьниц среднего и профессионального образования, заинтересованных в изучении STEM курсов. Организация мотивирующих лекций и практических занятий для участников зарубежными и отечественными учеными и специалистами, мастер-классы ведущих экспертов и ученых стран Азии, Африки, Центральной, Южной и Северной Америки, Европы, а также обучение по химии и технике, а также художественно-музыкальные выступления обучающихся, рассказы о достижениях одаренных студентов института, ответы на вопросы учащихся школ, лицеев и колледжей.
Фестиваль «Women in STEM» организуется в рамках празднования «11 февраля – Международного дня женщин и девочек в науке», объявленного ООН в 2015 году. Мероприятие включено в список международных мероприятий IUPAC 2025 года: https://iupac.org/gwb/2025/women-and-girls-in-stem/
В резолюции «Наука, технологии и инновации в целях развития», принятой Генеральной Ассамблеей ООН 20 декабря 2013 года, говорится, что «равный и полный доступ к науке, технологиям и инновациям для женщин и девочек всех возрастов является гарантией гендерного равенства». 22 декабря 2009 года пленарное заседание Генеральной Ассамблеи ООН приняло резолюцию об объявлении 11 февраля «Международным днем женщин и девочек в науке». Таким образом, этот день стал одним из международных дней ООН.
Мероприятия фестиваля Women in STEM (Неделя науки женщин-новаторов 2025 года) способствуют “расширению прав и возможностей всех женщин и девочек и обеспечению гендерного равенства”(цель 5: гендерное равенство), одной из 17 Целей устойчивого развития на период до 2030 года, принятых ООН.
Круглые столы «Будущие звезды STEM» организуются в ТХТИ в рамках широко отмечаемого во всем мире мероприятия «Глобальный женский завтрак» по инициативе Международного союза теоретической и прикладной химии IUPAC.
Идея "глобального завтрака для женщин" родилась на рассвете 18 января 2011 года, когда женщины-новаторы из 44 стран мира целенаправленно встречались и завтракали вместе. Они также приняли участие в международном сетевом мероприятии, которое проходило 27-28 января в Париже и было приурочено к официальному открытию Международного года химии. На сегодняшний день во всем мире было организовано около 100 завтраков с участием около 500 женщин-инженеров, и это мероприятие стало одним из крупнейших собраний женщин-ученых в мире.