Texnikum bitiruvchilarini o’qishga qabul qilish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi l7-son qarori bilan tasdiqlangan "Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta'lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom" asosida amalga oshiriladi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi:
- Texnikumni muvaffaqiyatli tamomlagan shaxslar toifasi (texnikumdagi butun o‘qish davrida o‘quv semestrlari yakuniga ko‘ra o‘zlashtirish baholari “5 (a’lo)” va “4 (yaxshi)”, biroq o‘zlashtirish baholarining kamida 50 foizi (tibbiyot oliy ta’lim muassasalari uchun kamida 85 foizi) “5 (a’lo)” bo‘lgan bitiruvchilar) xujjattopshiraoladi;
- Oliyta’lim, fanva innovatsiyalar vazirligining rasmiy veb-sayti orqali bitiruvchilarni onlayn ro‘yxatdan o‘tkaziladi;
- Oliy ta’lim muassasalari qabul komissiyalari tomonidan bitiruvchilarning tizimga yuklangan hujjatlari o‘rganiladiva o‘rganish natijalari bo‘yicha bitiruvchiga xabar beriladi;
- Oliy ta’lim muassasalari rektorlari (filial direktorlari) tomonidan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha 9 nafardan kam bo‘lmagan tarkibda Suhbat komissiyasini tuziladi;
- Bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha o‘tkaziladigan suhbat jarayonlari oliy ta’lim muassasalari qabul komissiyalari hamda Suhbat komissiyalari tomonidan tashkil etiladi;
- Talabalikka tavsiya etilgan bitiruvchilar ro‘yxati oliy ta’lim muassasasining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadihamda ularga to‘lov-kontrakt blankalari beriladi;
- To‘lov-kontrakt shartlarini to‘liq bajargan bitiruvchilarning oliy ta’lim muassasalari rektorlari (filial direktorlari) tomonidan tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishining 2-bosqichiga talabalikka o‘qishga qabul qilinadi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Toshkent kimyo-texnologiya institutining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish bo‘yicha imtixonlar 2024-yilning 14-avgust kuni bo‘lib o‘tadi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Toshkent kimyo-texnologiya institutining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish bo‘yicha imtixonlar
2024-yilning 14-avgust kuni bo‘lib o‘tadi.
Manzil: Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Navoiy ko‘chasi, 32-uy.
Mo‘ljal: O'zbek Milliy akademik drama teatri.
Ro‘yxatga olishni boshlanish vaqti: soat 8-00.
Suhbat boshlanish vaqti: soat 9-00.
Suxbat o‘tkaziladigan joy: Toshkent kimyo-texnologiya instituti bosh binosi, kompyuter zali.
Izoh: Abiturientlar suxbatga kechikmasdan, belgilangan vaqtda kelishlari, o'zlari bilan shaxsini tasdiqlovchi hujjatni (fuqarolik pasporti yoki ID karta) olib kelishlari shart.

Admission of graduates of technical schools, approved by Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 17 dated January 11, 2022 "Regulations on the procedure for admission of successfully graduated graduates of technical schools to study in the areas of undergraduate education of higher educational institutions on the basis of an interview".
The procedure for admission of graduates who have successfully graduated from technical schools to bachelor's degree courses of higher educational institutions on the basis of an interview:
- The category of persons who have successfully graduated from the technical school (at the end of the semesters at the technical school, the development scores are "5 (excellent)" and "4 (good)", but not less than 50% with academic performance (not less than 85 percent for medical universities), graduates with a grade of "5 (excellent)" can submit documents;
- Graduates register online through the official website of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation;
- Admissions committees of higher educational institutions study the documents of graduates uploaded to the system and inform the graduate about the results of their studies;
- Rectors of higher educational institutions (branch directors) form a rehearsal commission consisting of at least 9 people on bachelor's degree issues;
- Interviews for the admission of graduates to higher education institutions are organized by admission commissions and commissions for interviews of higher educational institutions;
- The list of graduates recommended for training is published on the official website of the university and they are given forms of wage agreements;
- Graduates who have fully fulfilled the terms of the payment agreement are accepted to the 2nd stage of the relevant bachelor's degree program by rectors of higher educational institutions (branch directors).
Exams for the admission of graduates who have successfully completed the technical schools to undergraduate courses of the Tashkent Institute of Chemical Technology will be held on August 14, 2024.
Address: Navoi street, 32, Shaikhontohur district, Tashkent city.
Destination: Uzbek National Academic Drama Theater.
Registration starts at 8:00 am.
Interview start time: 9:00.
The place of the interview: the main building of the Tashkent Institute of Chemical Technology, computer hall.
Note: Applicants must come to the interview on time, without delay, and bring an identity document (citizen passport or ID card) with them.
Graduates who have successfully completed technical courses submit the following documents to the admissions committee of the educational institution: