Texnikum bitiruvchilarini o’qishga qabul qilish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi l7-son qarori bilan tasdiqlangan "Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta'lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom" asosida amalga oshiriladi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi:
- Texnikumni muvaffaqiyatli tamomlagan shaxslar toifasi (texnikumdagi butun o‘qish davrida o‘quv semestrlari yakuniga ko‘ra o‘zlashtirish baholari “5 (a’lo)” va “4 (yaxshi)”, biroq o‘zlashtirish baholarining kamida 50 foizi (tibbiyot oliy ta’lim muassasalari uchun kamida 85 foizi) “5 (a’lo)” bo‘lgan bitiruvchilar) xujjattopshiraoladi;
- Oliyta’lim, fanva innovatsiyalar vazirligining rasmiy veb-sayti orqali bitiruvchilarni onlayn ro‘yxatdan o‘tkaziladi;
- Oliy ta’lim muassasalari qabul komissiyalari tomonidan bitiruvchilarning tizimga yuklangan hujjatlari o‘rganiladiva o‘rganish natijalari bo‘yicha bitiruvchiga xabar beriladi;
- Oliy ta’lim muassasalari rektorlari (filial direktorlari) tomonidan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha 9 nafardan kam bo‘lmagan tarkibda Suhbat komissiyasini tuziladi;
- Bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha o‘tkaziladigan suhbat jarayonlari oliy ta’lim muassasalari qabul komissiyalari hamda Suhbat komissiyalari tomonidan tashkil etiladi;
- Talabalikka tavsiya etilgan bitiruvchilar ro‘yxati oliy ta’lim muassasasining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadihamda ularga to‘lov-kontrakt blankalari beriladi;
- To‘lov-kontrakt shartlarini to‘liq bajargan bitiruvchilarning oliy ta’lim muassasalari rektorlari (filial direktorlari) tomonidan tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishining 2-bosqichiga talabalikka o‘qishga qabul qilinadi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Toshkent kimyo-texnologiya institutining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish bo‘yicha imtixonlar 2024-yilning 14-avgust kuni bo‘lib o‘tadi.
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Toshkent kimyo-texnologiya institutining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish bo‘yicha imtixonlar
2024-yilning 14-avgust kuni bo‘lib o‘tadi.
Manzil: Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Navoiy ko‘chasi, 32-uy.
Mo‘ljal: O'zbek Milliy akademik drama teatri.
Ro‘yxatga olishni boshlanish vaqti: soat 8-00.
Suhbat boshlanish vaqti: soat 9-00.
Suxbat o‘tkaziladigan joy: Toshkent kimyo-texnologiya instituti bosh binosi, kompyuter zali.
Izoh: Abiturientlar suxbatga kechikmasdan, belgilangan vaqtda kelishlari, o'zlari bilan shaxsini tasdiqlovchi hujjatni (fuqarolik pasporti yoki ID karta) olib kelishlari shart.

Прием выпускников техникумов, утвержденный постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 17 от 11 января 2022 года «Положения о порядке приема успешно окончивших выпускников техникумов на обучение по направлениям бакалавриата высших образовательных учреждений на основе собеседования»
Порядок приема выпускников, успешно окончивших техникумы, на курсы бакалавриата высших учебных заведений на основании собеседования:
- Категория лиц, успешно окончивших техникум (по итогам академических семестров в течение всего периода обучения в техникуме) оценки освоения «5 (отлично)» и «4 (хорошо)», при этом могут сдать документы выпускники, имеющие не менее 50% (не менее 85% для медицинских вузов) оценок «5 (отлично)»;
- Выпускники регистрируются онлайн через официальный сайт Министерства высшего образования, науки и инноваций;
- Приемные комиссии высших учебных заведений изучают загруженные в систему документы выпускников и информируют выпускника о результатах;
- Ректоры высших учебных заведений (директора филиалов) формируют комиссию по собеседованию в составе не менее 9 человек по вопросам бакалавриата;
- Проведение собеседований при приеме выпускников в высшие учебные заведения организуется приемными комиссиями и комиссиями по собеседованиям высших учебных заведений;
- Список рекомендованных к обучению выпускников публикуется на официальном сайте вуза и им выдаются бланки - договоров для оплаты контракта;
- Выпускники, полностью выполнившие условия договора об оплате, принимаются на 2-ю ступень соответствующей образовательной программы бакалавриата ректорами высших учебных заведений (директорами филиалов).
Экзамены для приема выпускников, успешно окончивших техникумы, на курсы бакалавриата Ташкентского химико-технологического института состоятся 14 августа 2024 года.
Адрес: г. Ташкент, Шайхантахурский район, ул. Навои, д. 32.
Ориентир: Узбекский национальный академический драматический театр.
Время начала регистрации: 8-00.
Время начала собеседования: 9:00.
Место собеседования: главное здание Ташкентского химико-технологического института, компьютерный зал.
Примечание: абитуриенты обязаны явиться на вступительные экзамены не позднее, чем в установленное время, принести с собой документы, удостоверяющий личность (гражданский паспорт или идентификационную карту).
Выпускники, успешно окончившие технические курсы, представляют в приемную комиссию учебного заведения следующие документы: