O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 iyundagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ -3775-son qaroriga muvofiq har
bir oliy ta’lim muassasasida 1-kurs davomida saralab olingan eng iqtidorli talabalar uchun alohida guruhlar tashkil etish (mazkur guruhlardagi talabalar soni oliy ta’lim muassasasi tomonidan belgilanadi), 2-kursdan ularni o‘qitishni alohida o‘quv reja va dasturlar asosida amalga oshirish, ushbu toifadagi talabalarni magistraturaga maqsadli qabul qilish va bu orqali oliy ta’lim muassasalari kafedralari uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini joriy etish, institutda iqtidorli talabalarni maqsadli ilmiy faoliyatga jalb qilish va yo‘naltirish, kafedralar hamda fakultetlarda bu borada olib
borilayotgan ishlarni muvofiqlashtirishdan iborat.
-Mutaxassislik kafedralardagi iqtidorli talabalarni aniqlash, ularni ilmiy-tadqiqot ishlariga jalb qilish;
-Kafedra to‘garaklarda, professor-o‘qituvchilari tomonidan olib borilayotgan ilg‘or ilmiy-tadqiqot ishlarini nazorat qilish;
-Institutda iqtidorli talabalarning intellektual salohiyati, chuqur bilim olishga va qobiliyatlarini rivojlantirishga shart-sharoit yaratish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
-Institutning yuqori bilim va malakaga ega professor-o‘qituvchilarini iqtidorli talabalar bilan individual ishlashga jalb etish;
-Iqtidorli talabalarni ilm-fan taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlariga keng jalb etish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
-Ilmiy tadqiqot ishlarida yuqori natijalarga erishgan iqtidorli talabalar va ularga biriktirilgan -professor-o‘qituvchilarni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
-O‘zbekiston respublikasi Prezidenti va Nomdor stipendiyalarga ilmiy raxbarlari bilan birgalikda iqtidorli talabalarni tayyorlash va to‘g‘ri yo‘nalish ko‘rsatib borish;
Iqtidorli talabalar uchun turli ko‘rgazmalar, konferensiyalar va Star-up loyixalar tanlovini tashkil etish;

"В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-3775 от 5 июня 2018 года «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в комплексных реформах, реализуемых в стране» создать в каждом высшем учебном заведении отдельные группы для наиболее одаренных студентов, отобранных в течение 1-го курса (количество обучающихся в этих группах определяется ВУЗом), со 2-го курса осуществлять их обучение на основе отдельных учебных планов и программ, целевого приема студентов данной категории в магистратуру и тем самым внедрить систему подготовки квалифицированных кадров для кафедр ВУЗов, привлекать и направлять талантливых студентов к целевой научной деятельности в институт, координировать работу, проводимую в этом направлении на кафедрах и факультетах.
-Выявление талантливых студентов специализированных кафедр, и привлечение их к научно-исследовательской работе;
-Обеспечение постоянного участия талантливой молодежи в научно-исследовательских работах и кружках, действующих на кафедрах.
-Создания условии раскрытия интеллектуального потенциала талантливых студентов для получения качественных знаний и развития их способностей;
-Привлечение квалифицированных профессорско-преподавательского состава к индивидуальной работе с одаренными студентами;
-Рекомендация по привлечению талантливых студентов к научно-исследовательской работе по направлениям развития науки;
-Поощрение талантливой молодежи и их руководителей, достигших результатов, в научных исследованиях;
-Рекомендация по привлечению одаренных студентов на государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и именные государственные стипендии;
-Организация и обеспечение постоянного участия талантливой молодежи в научно-практических конференциях, семинарах, научных олимпиадах и конкурсных проектов Start-Up, проводимых на международном и национальном масштабе;
-Обеспечение опубликования информации о талантливых студентах и их деятельности на официальном сайте института;