Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limi institut jamoasi, ayniqsa talaba-yoshlar o‘rtasida milliy va umumbashariy qadriyatlarga asoslangan demokratik tamoyillarni qaror toptirish orqali inson huquqlari va qadr-qimmatlarini ulug‘lashga, jismonan sog‘lom, aqlan yetuk, dunyoqarashi teran va mustaqil fikrlovchi barkamol yoshlarni tarbiyalashga yo‘naltirilgan uzoq muddatli, keng ko‘lamli ma'naviy-axloqiy tarbiya dasturini amalga oshiradi.
Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limi O‘zbekiston Respublikasining Konstitusiyasi va qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmon, Qaror va Farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarorlari, Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi buyruqlari hamda universitet ichki tartib-qoidasi va ushbu bo‘lim Nizomiga binoan faoliyat ko‘rsatadi.
Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limining asosiy maqsadi - talaba-yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlik ruhida tarbiyalash, ularning ma'naviy, estetik, axloqiy dunyoqarashini kengaytirish, tafakkurini turli xil yot g‘oyalar ta'siridan himoya qilish hamda mustaqil O‘zbekistonning chinakam fidoiy, vatanparvar shaxsi sifatida tarbiyalashdan iborat.
Oliy, o‘rta va maxsus ta’lim vazirligining 2016-yil 6-apreldagi “Oliy, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarini takomillashtirilgan normativ hujjatlar bilan ta’minlash to‘g‘risida”gi 137-son buyrug‘iga 6-ilovada o‘quv adabiyotlari qo‘lyozmalarini yaratishni ta’minlash maqsadida va uslubiy hujjatlar hamda davlat ta’lim standartlariga muvofiq zamonaviy o‘quv adabiyotlari”, malaka talablariga muvofiq va ilg‘or jahon tajribasi, metodlari, texnologiyalari va xorijiy adabiyotlar asosida tayyorlangan o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanishi o‘quv rejasiga muvofiq.

Working with young people, spirituality and enlightenment department aims to honor human rights and dignity, to be physically healthy, mentally implements a long-term, large-scale spiritual and moral education program aimed at raising mature, worldview-minded and independent-thinking well-rounded young people.
Department of work with youth, spirituality and enlightenment Constitution and laws of the Republic of Uzbekistan, Decrees, Decisions and Orders of the President of the Republic of Uzbekistan, Decisions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, Higher and secondary special education operates according to the orders of the Ministry and the internal procedure of the university and the Regulations of this department.
The main goal of the Department of Work with Youth, Spirituality and Enlightenment is to educate students in the spirit of loyalty to national and universal values, to expand their spiritual, aesthetic, moral worldview, to protect their thinking from the influence of various foreign ideas. and education as a truly selfless, patriotic person of independent Uzbekistan.
In order to ensure the creation of manuscripts of educational literature in Appendix 6 to Order No. 137 of the Ministry of Higher, Secondary and Special Education dated April 6, 2016 “On providing educational institutions of higher and secondary specialized and vocational education with improved normative and methodological documentation and modern educational literature in accordance with state educational standards”, in accordance with qualification requirements and the provision of educational literature, prepared on the basis of advanced world experience, methods, technologies and foreign literature in accordance with the curriculum