Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limi institut jamoasi, ayniqsa talaba-yoshlar o‘rtasida milliy va umumbashariy qadriyatlarga asoslangan demokratik tamoyillarni qaror toptirish orqali inson huquqlari va qadr-qimmatlarini ulug‘lashga, jismonan sog‘lom, aqlan yetuk, dunyoqarashi teran va mustaqil fikrlovchi barkamol yoshlarni tarbiyalashga yo‘naltirilgan uzoq muddatli, keng ko‘lamli ma'naviy-axloqiy tarbiya dasturini amalga oshiradi.
Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limi O‘zbekiston Respublikasining Konstitusiyasi va qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmon, Qaror va Farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarorlari, Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi buyruqlari hamda universitet ichki tartib-qoidasi va ushbu bo‘lim Nizomiga binoan faoliyat ko‘rsatadi.
Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo‘limining asosiy maqsadi - talaba-yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlik ruhida tarbiyalash, ularning ma'naviy, estetik, axloqiy dunyoqarashini kengaytirish, tafakkurini turli xil yot g‘oyalar ta'siridan himoya qilish hamda mustaqil O‘zbekistonning chinakam fidoiy, vatanparvar shaxsi sifatida tarbiyalashdan iborat.
Oliy, o‘rta va maxsus ta’lim vazirligining 2016-yil 6-apreldagi “Oliy, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarini takomillashtirilgan normativ hujjatlar bilan ta’minlash to‘g‘risida”gi 137-son buyrug‘iga 6-ilovada o‘quv adabiyotlari qo‘lyozmalarini yaratishni ta’minlash maqsadida va uslubiy hujjatlar hamda davlat ta’lim standartlariga muvofiq zamonaviy o‘quv adabiyotlari”, malaka talablariga muvofiq va ilg‘or jahon tajribasi, metodlari, texnologiyalari va xorijiy adabiyotlar asosida tayyorlangan o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanishi o‘quv rejasiga muvofiq.

Работая с молодежью, отдел духовности и просвещения стремится соблюдать права и достоинство человека, быть физически здоровым, психически реализует долгосрочную, масштабную программу духовно-нравственного воспитания, направленную на воспитание зрелых, мировоззренчески мыслящих и самостоятельно мыслящих людей. - округлые молодые люди.
Действует отдел по работе с молодежью, духовности и просвещения Конституции и законов Республики Узбекистан, Указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан, Постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан, Высшего и среднего специального образования. согласно приказам Министерства и внутреннему распорядку университета и Положению об этом ведомстве.
Основная цель кафедры по работе с молодежью, духовности и просвещения – воспитание студентов в духе верности национальным и общечеловеческим ценностям, расширение их духовного, эстетического, нравственного мировоззрения, защита их мышления от влияния различных иностранных идей. .и воспитание истинно самоотверженного, патриотичного человека независимого Узбекистана.
В целях обеспечения создания рукописей учебной литературы в приложении-6 к Приказу №137 Министерства высшего, среднего и специального образования от 6 апреля 2016 года “Об обеспечении образовательных учреждений высшего и среднего специального, профессионального образования усовершенствованной нормативно- методической документацией и современной учебной литературой в соответствии с государственными образовательными стандартами”, в соответствии с квалификационными требованиями и обеспечением учебной литературой, подготовленную на основе передового мирового опыта, методик, технологий и зарубежной литературы в соответствии с учебными планами