Qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘limi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” 2019-yil 8-oktabrdagi PF-5847-son Farmoni hamda “Oliy va oʻrta maxsus taʼlim tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2019-yil 11-iyuldagi PQ-4391-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent kimyo-texnologiya institutida Qoʻshma taʼlim dasturlari boʻlimi faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Ushbu boʻlimning faoliyati Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 06.07.2021-yildagi 421-son “Oʻzbekiston Respublikasi va xorijiy hamkor oliy taʼlim tashkilotlarining qoʻshma taʼlim dasturlari asosida taʼlim faoliyatini tashkil etish taritibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash xaqida”gi qarori asosida amalga oshiriladi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining tegishli buyrugʻiga asosan Qoʻshma taʼlim dasturlari boʻlimi boshligʻi lavozimiga iqtisodiyot fanlari falsafa doktori PhD Nasiba Xakimova tayinlangan.
- respublika iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha muhim vazifalarni hal etishga qodir boʻlgan yuqori malakali kadrlarni xalqaro taʼlim standartlari darajasida tayyorlash;
- mutaxassislar hamda ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash tizimini taʼlim va ilm-fanning uzviyligi hamda uzluksizligi, shuningdek, jahon taʼlim hamjamiyatiga integratsiyasini kengaytirish hisobiga rivojlantirish;
- kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va modernizatsiya qilishga yoʻnaltirilgan yangi taʼlim dasturlari hamda oʻqitish shakllarini ishlab chiqish va joriy etish;
- qoʻshma taʼlim dasturlari boʻyicha tahsil olayotgan talabalarning amaliyotini xorijiy hamkor oliy taʼlim tashkilotlarda, ular joylashgan davlatlarda va boshqa mamlakatlardagi tashkilotlarda tashkil etish;
- pedagogik salohiyatni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, pedagogik texnologiyalarni va oʻqitish uslublarini faol takomillashtirish;
- taʼlim va ilm-fan sohalarida xorijiy mamlakatlarning yetakchi taʼlim tashkilotlari, ilmiy-tadqiqot markazlari hamda biznes-hamjamiyatlari bilan uzoq muddatli aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash hamda Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tashkilotlarining salohiyatini oshirish;
-  hamkorlikda ilmiy konferensiyalar va seminarlar oʻtkazish, stajirovkalar tashkil etish hamda xalqaro ilmiy va taʼlim loyihalarini amalga oshirish.
Uzakov Aziz To’lqin o’gli | tkti.uz
• Uzakov Aziz To’lqin o’gli
• a.uzakov@tkti.uz
• +998936165343
2019-2020 o‘quv yilidan boshlab Toshkent kimyo-texnologiya instituti va xorijiy hamkor oliy ta’lim muassasalarining o‘zaro kelishuvi asosida qo‘shma ta’lim dasturlarida talabalarni o‘qitishni tashkil etish va ikki tomonlama tan olinadigan diplom berish amaliyoti joriy etilgan.
Bugungi kunda xorijiy hamkor OTMlaridan Belorussiyaning Belorussiya davlat texnologiya universiteti, Belorussiya davlat oziq-ovqat va kimyoviy texnologiyalar universiteti, “Yanki Kupala” nomidagi Grodno davlat universiteti, Belarus Respublikasi Polotsk davlat universiteti, Ozarbaijon Respublikasi Boku Oliy neft maktabi, Italiya Respublikasi Ka Foskari Venetsiya universiteti, Bolgariya, Janubiy-Gʻarbiy universitet Neofit Rilski bilan 7 ta bakalavr ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 56 nafar talaba va 9 ta magistratura ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 20 nafar magistrlar tahsil olib kelmoqdalar.
Bugungi kundan bakalavr ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha “2+2” kunduzgi ta’lim va magistratura bo‘yicha “1+1” kunduzgi va “1+1” masofaviy ta’lim shaklida qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash amalga oshiriladi.
2025-2026 o‘quv yili uchun qabul kvotalari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan bakalavr “2+2” kunduzgi ta’lim yonalishi uchun 100 ta kvota, va magistratura “1+1” kunduzgi va masofaviy ta’lim yonalishi uchun 120 ta kvota ajratildi. Qabul komissiyasi tomonidan tashkil etilgan qabul.tkti.uz platforma orqali onlayn tartibda abituriyentlardan hujjatlar qabul qilinadi. Barcha qabul jarayonlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 6-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy hamkor oliy ta’lim tashkilotlarining qo‘shma ta’lim dasturlari asosida ta’lim faoliyatini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi Nizomni tasdiqlash haqidagi” 421-sonli Qarorida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Bugungi kunda, Belorussiya davlat texnologiya universiteti bilan oldindan tuzilgan “2+2”, “3+2”, “4+1” va “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida kunduzgi va sirtqi bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi boyicha 65 nafar talaba o‘qishni tamomlab bitirdi va 41 nafar talaba tahsil olib kelmoqda hamda “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qabul davom etayapti.
Belorussiya davlat oziq-ovqat va kimyoviy texnologiyalar universiteti bilan oldindan tuzilgan va “2+2”, “3+2” va “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida kunduzgi va sirtqi bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha 22 nafar talaba o‘qishni tamomlab bitirdi va 22 nafar talaba tahsil olib kelmoqda hamda “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
“Yanki Kupala” nomidagi Grodno davlat universiteti bilan tuzilgan “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida magistratura kunduzgi ta’lim yonalishi bo‘yicha 3 nafar magistr o‘qishni tamomlab bitirdi va “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturi asosida qabul davom etayapyi.
Belarus Respublikasi Polotsk davlat universiteti bilan tuzilgan “1+1”, magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha 3 nafar magistr tahsil olib kelmoqda va “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
Ozarbayjon Respublikasi, Boku Oliy neft maktabi bilan tuzilgan magistratura “1+1” kunduzgi ta’lim yoʻnalishi boʻyicha 9 nafar magistr tahsil olib kelmoqda va “1+1” magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
Italiya Respublikasi Ka Foskari Venetsiya universiteti bilan tuzilgan magistratura “1+1” kunduzgi ta’lim yoʻnalishi boʻyicha qabul davom etayapti.
Bolgariya, Janubiy-Gʻarbiy universitet Neofit Rilski bilan tuzilgan magistratura “1+1” masofaviy ta’lim yoʻnalishi boʻyicha qabul davom etayapti.

Department of joint educational programs
In order to ensure the implementation of the tasks set out in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On approval of the Concept for the development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030” No. PF-5847 dated October 8, 2019 and the Resolution “On measures to introduce new principles of management in the system of higher and secondary specialized education” No. PQ-4391 dated July 11, 2019, the Department of Joint Educational Programs has been established at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
The activities of this department are carried out on the basis of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 421 dated 06.07.2021 "On the approval of the Regulation on the procedure for organizing educational activities based on joint educational programs of higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan and foreign partners."
In accordance with the relevant order of the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, PhD Nasiba Khakimova, Doctor of Philosophy in Economics, was appointed to the position of Head of the Joint Educational Programs Department.
- training highly qualified personnel capable of solving important tasks for the development of the republic's economic sectors at the level of international educational standards;
- developing the system of training specialists and scientific and pedagogical personnel at the expense of the continuity and continuity of education and science, as well as expanding their integration into the global educational community;
- developing and introducing new educational programs and forms of training aimed at improving and modernizing the personnel training system;
- organizing the practice of students studying under joint educational programs in foreign partner higher educational institutions, in the countries where they are located and in organizations in other countries;
- supporting the development of pedagogical potential, actively improving pedagogical technologies and teaching methods;
- developing and strengthening long-term relations with leading educational institutions, research centers and business communities of foreign countries in the fields of education and science, and increasing the potential of higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan;
- jointly hold scientific conferences and seminars, organize internships, and implement international scientific and educational projects.
Uzakov Aziz To’lqin o’gli | tkti.uz
• Uzakov Aziz To’lqin o’gli
• a.uzakov@tkti.uz
• +998936165343
Starting from the 2018-2019 academic year, the practice of organizing the training of students in joint educational programs and issuing bilaterally recognized diplomas was introduced based on the mutual agreement of the Tashkent Institute of Chemical Technology and foreign partner higher education institutions.
Today, there are 14 undergraduate education programs from the foreign partner higher education institutions of Belarus with the Belarusian State University of Technology, the Belarusian State University of Food and Chemical Technologies, the Grodno State University named after "Yanki Kupala", the OSTIM Technical University of the Republic of Turkey, and the Latvian University of Natural Sciences and Technology. A total of 218 students and 15 masters are studying in 6 master's specialties.
The department offers "2+2" full-time education for undergraduates, "4+1", "3+2" part-time education and "1+1" full-time education for masters. training of specialists on joint educational programs has been launched.
Currently, 22 bachelor's students and 8 master's students, who are studying full-time on the basis of the "2+2" joint education program, have completed the first stage of their studies and are continuing the second stage of their studies at partner universities abroad. Students are regularly provided with discounted air tickets.
Admission quotas for the academic year 2023-2024 The Ministry of Higher Education, Science and Innovation has allocated 35 quotas for master's degrees. Documents were received from applicants online through a newly established platform by the Admissions Committee. All admission processes are approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 6, 2021 "On the procedure for organizing educational activities based on joint educational programs of the Republic of Uzbekistan and foreign partner higher education organizations on" is carried out in accordance with the procedure established in Resolution No. 421.
Applications for personnel training were received from about 10 large production enterprises of economic sectors for the admission quotas, and 7 students were accepted for the master's degree.
Today, on the basis of the "2+2", "3+2" and "4+1" joint educational program concluded with the Belarusian State University of Technology, there are a total of 165 full-time and part-time undergraduate students, of which 16 are in the 2nd year, 3 - 37 students in the 4th year, 63 in the 4th year, 49 in the 5th year and a total of 4 students in the "1+1" joint master's education program, including 2 in the 1st year and 2 in the 2nd year they bring education.
A total of 38 full-time and part-time undergraduates, including 8 in the 2nd year and 12 in the 3rd year, on the basis of the "2+2" and "3+2" joint educational program concluded with the Belarusian State University of Food and Chemical Technologies , 18 students in the 4th year and a total of 4 students in the "1+1" joint education program of the master's degree, of which 4 students are studying in the 2nd year.
A total of 2 people in the "1+1" joint education program of the master's degree in the form of full-time education based on the "1+1" joint education program concluded with OSTIM Technical University of the Republic of Turkey, 2 of them in the 2nd year students are studying.
A total of 3 people, including 1 - 3 students are studying in the course.
A total of 2 students in full-time master's degree "1+1" joint educational program based on the "1+1" joint educational program concluded with the Latvian University of Natural Sciences and Technology, among them in the 1st year 2 students are studying.
The department has a head of the department, a deputy head of the department, a designer and 6.0 staff members in 3 main staff and 9 deputy professors, 2 of whom are foreign citizens. teachers are working.
The scientific potential of professors is 58%.
Research directions in the department:
- Material science in mechanical engineering, chemistry and technology of composite materials;
- Deformable solid mechanics;
- Life safety;
- Chemical and food processes and devices;
- Building materials;
- Food technology
International foreign higher education institutions in cooperation
- Belarusian State Technological University;
- Belarusian State University of Food and Chemical Technologies;
- Yanki Kupala Grodno State University of Belarus;
- OSTIM Technical University of the Republic of Turkey
- Latvian University of Natural Sciences and Technology
Partner research institutes
- DUK "Science and Development";
- Institute of Seismic Strength of Mechanics and Structures named after M.T. Orazboyev of the UzRFA;
- Tashkent Scientific Research Institute of Chemical Technology
- Institute of General Inorganic Chemistry of the Russian Federation
- BelFA Scientific Research Institute of Mechanics and Metallopolymer Systems named after Bely, Belarus