Markaz o’zining faoliyatini va rivojlanishini yaratilayotgan dasturiy va multimediya mahsulotlari va boshqa mahsulotlar, ko’rsatilayotgan xizmat va ish turlari bo’yicha rivojlanish istiqbollarni rejalashtiradi, hamda markazning ishlab-chiqarish, ijtimoiy va material-texnik bazasini kengaytirishni belgilaydi.
Ko’rsatiladigan xizmat va ish turlari bo’yicha buyurtmachilar, hamda texnikaviy resurslarni va qurilmalarni yetkazib beruvchilar bilan munosabatlarni shartnoma asosida olib boradi.
Markaz xo’jalik sub’ektlari va fizik shaxslar buyurtmalarini O’zbekiston Respublikasi qonunlarida va TKTI Nizomida ko’rsatilgan tartibda shartnoma asosida bajarishi mumkin.
Markazning boshqa tashkilotlar, korxonalar, fizik va yuridik shaxslar bilan xo’jalik faoliyati barcha sohalar bo’yicha shartnoma asosidagi o’zaro munosabatlar yordamida o’rnatiladi. Markaz O’zbekiston Respublikasi qonuniga va TKTI Nizomiga zid bo’lmasa, shartnoma predmetini, majburiyatlarni va xo’jalik munosabatlarini boshqa shartlarini aniqlashda erkin tanlash huquqiga ega.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limi universitetda o`quv jarayoniga yangi axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilish bo`yicha asosiy bo`linma hisoblanadi va ilmiy ishlar prorektoriga bo`ysunadi.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limining faoliyati «Ta’lim to`g`risidagi» qonunga, Oliy va o`rta maxsus ta’lim vazirligining me’yoriy hujjatlari va buyruqlariga, institut ustaviga va mazkur nizomga muvofiq ravishda o`quv ishlari prorektori tomonidan tasdiqlangan reja asosida tashkil qilinadi.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta'minot bo`limining boshlig`i ilmiy ishlar prorektori taklifiga binoan, o`rnatilgan tartibda, rektor tomonidan lavozimiga tayinlanadi va undan ozod qilinadi.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limi o`z faoliyati yuzasidan institut rektoriga, o’quv ishlar prorektoriga, shuningdek, institut ilmiy kengashiga yilda bir marta hisobot beradi.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limi strukturasi va shtatlari ilmiy ishlar prorektorining taklifiga binoan va OO`MTV bilan Moliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan «O`zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muasassalarining boshqaruv, xizmatchi va texnik xodimlarining namunaviy shtatlari»ga muvofiq rektor tomonidan tasdiqlanadi.
Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limi xodimlari orasida vazifalar bo`lim boshlig`i tomonidan taqsimlanadi. Axborotlashtirish va texnikaviy ta’minot bo`limi xodimlarining huquq va vazifalari bo`lim maqsadlari va vazifalariga, shuningdek amaldagi qonuniyatga muvofiq ishlab chiqilgan va o’quv ishlar prorektori tomonidan tasdiqlangan xizmat instruktsiyalari bilan belgilanadi.
axborot marketingni tashkil etish;
Axborot texnologiyalar va multimedia tizimlari sohasidagi ishlarni oliy ta’lim va fani sohalariga tadbiq qilish;
masofaviy ta’lim va o‘qitishni rivojlantirish, uning didaktik va metodik ta’minotini tashkil etish, ma’ruzalarning elektron versiyalarini yaratish;
horijiy mamlakatlar va respublikadagi tashkilotlar, kutubxonalar, ilmiy tadqiqot institutlari, korxonalar va oliy o‘quv yurtlari bilan o‘zaro axborot aloqalarni ta’minlash;
Internet tarmog‘i va elektron pochta xizmatlarini ko‘rsatish, aniq mavzular bo‘yicha ma’lumotlarni qidirish va ular joylashgan adreslarni taklif etish;
Hisoblash texnikasi vositalariga, kompyuterlarga servis xizmatini tashkil etish, ularni ta’mirlash va modernizatsiyalash;
axborot-kompyuter tarmoqlari va tizimlarini loyihalashtirish, ishga tushirish va sozlash.
Markaz o‘z faoliyati va rivojlanishini dasturiy ta’minot, multimedia va boshqa mahsulotlar, ko‘rsatilayotgan xizmatlar va ish turlarini ishlab chiqish va yaratish, shuningdek, markazning ishlab chiqarish, ijtimoiy va moddiy-texnik bazasini kengaytirish nuqtai nazaridan rejalashtiradi.
Ko'rsatilayotgan xizmatlar turlari va texnik jihozlar va qurilmalarning mijozlari va yetkazib beruvchilari bilan ishlash bo'yicha barcha munosabatlar shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Markaz O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va TKTI to‘g‘risidagi nizomda belgilangan tartibda shartnomalar asosida tadbirkorlik sub’ektlari va jismoniy shaxslarning buyurtmalarini bajarishi mumkin.
Barcha sohalarda xo‘jalik faoliyati boshqa tashkilotlar, korxonalar, jismoniy va yuridik shaxslar bilan shartnomaviy cheklovlar asosida amalga oshiriladi. Markaz shartnoma predmetini, majburiyatlarni va xo‘jalik munosabatlarining boshqa shartlarini, agar bu O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga va TKTI to‘g‘risidagi nizomga zid bo‘lmasa, erkin tanlash huquqiga ega.

Отдел цифровизации и образовательных технологий
Центр планирует свою деятельность и развитие в части разработки и создания программных, мультимедийных и других продуктов, предоставляемых услуг и видов работ, а также расширении производственной, социальной и материально-технической базы центра.
По видам предоставляемых услуг и работ с заказчиками и поставщиками технических средств и устройств все отношения ведутся на договорной основе.
Центр может выполнять заказы хозяйствующих субъектов и физических лиц на основании договоров в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан и Положением о ТХТИ.
Хозяйственная деятельность во всех сферах осуществляется с другими организациями, предприятиями, физическими и юридическими лицами на основе договорных ограничений. Центр имеет право свободно выбрать предмет договора, обязанности и другие условия хозяйственных отношений, если это не противоречит законодательству Республики Узбекистан и Положению о ТХТИ.
Отдел информационно-технического обеспечения является главным подразделением по внедрению новых информационно-коммуникационных технологий в учебный процесс в университете и подчиняется проректору по научной работе.
Деятельность центра информационно-технического обеспечения организовывается на основании Закона «Об образовании», в соответствии с нормативными документами и приказами Министерства высшего и среднего специального образования, устава института, положения о ТХТИ и плана, утвержденного проректором по учебной работе.
Руководитель отдела информационно-технического обеспечения назначается на должность и освобождается от должности ректором по представлению проректора по научной работе в установленном порядке.
Отдел информационно-технического обеспечения один раз в год отчитывается о своей деятельности перед ректором института, проректором по учебной работе, а также перед ученым советом института.
Структура и штатный состав отдела информационно-технического обеспечения утверждаются ректором по представлению проректора по научной работе и в соответствии с «Примерным составом руководящего, обслуживающего и технического персонала высших учебных заведений Российской Федерации». Республика Узбекистан» утвержден Министерством финансов совместно с ОО`МТВ.
Задачи распределяет между сотрудниками отдела информационно-технического обеспечения руководитель отдела. Права и обязанности сотрудников отдела информационно-технического обеспечения определяются служебными инструкциями, разрабатываемыми в соответствии с целями и задачами отдела, а также действующим законодательством и утверждаемыми проректором по воспитательной работе.
Организация информационного маркетинга;
Применение работ в области информационных технологий и мультимедийных систем в сфере высшего образования и науки;
Развитие дистанционного образования и обучения, организация его дидактического и методического обеспечения, создание электронных версий лекций;
Обеспечение взаимных информационных связей с зарубежными странами и организациями, библиотеками, научно-исследовательскими институтами, предприятиями и высшими учебными заведениями республики;
Предоставление услуг Интернета и электронной почты, поиск информации по конкретным темам и предложение адресов их расположения;
Организация обслуживания вычислительной техники, компьютеров, их ремонт и модернизация;
Проектирование, внедрение и наладка информационно-вычислительных сетей и систем.
Axmedov Jamol Muminjon o'g'li | tkti.uz
• Axmedov Jamol Muminjon o'g'li
• rttm@tkti.uz
• +998933373335
Включает разделы:
1. Отдел внедрения информационных систем
2. Отдел обеспечения информационной безопасности
3. Отдел технической поддержки
4. Отдел сетевого управления