Bo‘lim institutning rivojlanish strategiyasi, iqtisodiy va moliyaviy siyosati, hamda resurslardan samarali foydalanish bo‘yicha boshqaruv qarorlarini ishlab chiqadi, tahlil qiladi va ularning ijrosini muvofiqlashtiradi.
Strategik rejalashtirish va moliya bo‘limining asosiy maqsadi — Toshkent kimyo-texnologiya institutining uzoq muddatli strategik rivojlanishini, moliyaviy barqarorligini, iqtisodiy samaradorligini va raqobatbardoshligini ta’minlashga qaratilgan kompleks strategik boshqaruv tizimini shakllantirish va amalga oshirishdan iborat.
Bo‘limning faoliyati institutning uzoq muddatli strategik rivojlanish maqsadlariga, barqaror moliyaviy siyosatini shakllantirishga, resurslardan samarali va shaffof foydalanishni ta’minlashga qaratilgan. Bo‘lim o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 24-dekabrdagi “Davlat oliy taʼlim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar” toʻgʻrisidagi 60-son, “Davlat oliy taʼlim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari” toʻgʻrisida 61-sonli qarorlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi me’yoriy hujjatlari hamda bo‘lim Nizomga amal qiladi.

Department of Strategic Planning and Finance
The department develops the institute’s development strategy, economic and financial policy, formulates management decisions aimed at the efficient use of resources, analyzes them, and coordinates their implementation.
The main objective of the Department of Strategic Planning and Finance is to develop and implement a comprehensive strategic management system aimed at ensuring the long-term strategic development, financial stability, economic efficiency, and competitiveness of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
Hayradarov Ozodjon Po’latjonovich | tkti.uz
• Hayradarov Ozodjon Po’latjonovich
• rejamoliya@tkti.uz
• +998712440573
The activities of the Department are aimed at achieving the long-term strategic development goals of the institute, forming a sustainable financial policy, and ensuring the efficient and transparent use of resources.
In its activities, the Department follows the Constitution of the Republic of Uzbekistan, Presidential Decree No. 60 of December 24, 2021 “On additional measures to ensure the academic and organizational-managerial independence of state higher education institutions”, Presidential Decree No. 61 “On measures to grant financial independence to state higher education institutions”, the regulatory documents of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, as well as the Department’s own Charter.