Akademik litseylar, kasb-hunar maktablari va texnikumlarni rivojlantirish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshiradi. Institut oʻz oldiga oʻqituvchilarni oʻquv fanlari boʻyicha bilim va malaka bilan taʼminlash, oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlimi kafedralarining oʻquv adabiyotlari va metodik ishlanmalaridan foydalanish imkoniyatlarini yaratish, oʻquv adabiyotlari, oʻquv-uslubiy qoʻllanmalar, pedagogik texnologiyalarni hamkorlikda yaratish hamda oʻqituvchilarning salohiyatini jalb etish vazifasini qoʻyadi. institut professor-o‘qituvchilari akademik litseylar, kasb-hunar bilim yurtlari va texnikumlarda ta’lim sifatini oshirish.
Akademik litseylar, kasb-hunar maktablari va texnikumlar bilan hamkorlik qilish;
Kasb-hunar ta’limi muassasalarining o‘quv rejalari, ilmiy dasturlari va imtihonlarini tayyorlashda institut professor-o‘qituvchilarining doimiy ishtirokini ta’minlash;
professor-o‘qituvchilar tarkibi tomonidan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari uchun yangi avlod o‘quv adabiyotlari institutini yaratishni ta’minlash;
akademik litsey, texnikum va kasb-hunar maktablarining iqtidorli o‘quvchilarini aniqlash, ularni ilmiy-tadqiqot faoliyatiga jalb etish;
Akademik litsey va kasb-hunar maktablari o‘qituvchilarining kompyuter va internet savodxonligini oshirish, chet tilini puxta egallash va undan amaliy foydalanish ko‘nikmalarini, ilg‘or ta’lim texnologiyalari va o‘quv jarayonida axborot-kommunikatsiya vositalaridan samarali foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirishda amaliy yordam ko‘rsatish. ;
akademik litsey, texnikum va kasb-hunar maktablari o‘qituvchilarini, ayniqsa, yosh iqtidorli o‘qituvchilarni ilmiy-tadqiqot jarayoniga faol jalb etish, akademik litsey, texnikum va kasb-hunar maktablarida (shu jumladan, maqsadli asosda) o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha fan doktorlarini tayyorlashga ko‘maklashish;
Turli davra suhbatlari, tadbirlar, tanlovlar, o'quv seminarlar o'tkazish;
institut qoshidagi akademik litsey o‘quvchilarini oliy ta’lim muassasalariga jalb etish, shuningdek, universitetga o‘qishga kirmagan o‘quvchilarning “Abituriyentlar shtab”iga bandligini ta’minlash;
Akademik litsey, texnikum va kasb-hunar maktablari o‘qituvchilari ishtirokida institutda uslubiy seminarlar tashkil etish;
Akademik litsey va kasb-hunar ta’limi muassasalariga sirtqi va masofaviy ta’lim bo‘yicha dars berish uchun institutning tajribali professor-o‘qituvchilarini jalb etish;
institut professor-o‘qituvchilarining ochiq darslarida akademik litsey, texnikum va kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘qituvchilarining ishtirokini ta’minlash;
akademik litsey, texnikum va kasb-hunar bilim yurtlari o‘qituvchilari va o‘quvchilarining institut axborot-resurs markazi va uning o‘quv xonalaridan foydalanishlari uchun shart-sharoit yaratish;
akademik litsey, texnikum va kasb-hunar ta’limi muassasalari bitiruvchilarini mutaxassislikka yo‘naltirish va ularni ishga joylashtirish masalalari bilan o‘zaro hamkorlik chora-tadbirlarini amalga oshirish;
Institut bitiruvchilarini akademik litseylar, texnikumlar va kasb-hunar bilim yurtlari ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda ishga yuborish;
Akademik litsey, texnikum va kasb-hunar maktablarida ilmiy-uslubiy va ilmiy-amaliy konferensiya va seminarlar tashkil etish, akademik litsey va kasb-hunar maktablari o‘rtasida xalqaro ta’lim va ilmiy aloqalarni shakllantirish va rivojlantirishga ko‘maklashish, o‘qituvchilar va o‘quvchilarning xalqaro ilmiy va ta'lim grantlari;
Akademik litsey va texnikumlarda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tashkil etish, o‘quvchilarning bo‘sh vaqtini unumli tashkil etish, o‘quvchilarda Vatanga muhabbat va sadoqat, xalqimizga xos bo‘lgan turli illatlarga qarshi mustahkam immunitetni shakllantirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirishda amaliy yordam ko‘rsatish. odamlar, din va tarix;
Institut bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash maqsadida akademik litsey va kasb-hunar ta’limi muassasalari rahbarlarini “Karyera haftaligi”ga taklif etish va ularga institutda tahsil olayotgan kadrlar to‘g‘risida ma’lumot berish, mehnat shartnomalarini tuzishda amaliy yordam ko‘rsatish.

Осуществляет деятельность по развитию академических лицеев, профессиональных училищ и техникумов. Институт ставит перед собой задачи по обеспечению преподавателей знаниями и квалификацией по учебным предметам, создания возможностей использования учебной литературы и методических разработок кафедр среднего специального и профессионального образования, совместного создания учебной литературы, методических пособий, педагогических технологий и привлечения потенциала профессоров и преподавателей института для повышения качества образования в академических лицеях, профессиональных училищах и техникумах.
Сотрудничество с академическими лицеями, профессиональными училищами и техникумами;
Обеспечение постоянного участия профессоров и преподавателей института в подготовке учебных планов, научных программ и экспертиз профессиональных училищ;
Обеспечение создания профессорско-преподавательским составом института учебной литературы нового поколения для учреждений среднего специального и профессионального образования;
выявление талантливых учащихся академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ, привлечение их к научно-исследовательской деятельности;
Оказание практической поддержки в развитии у преподавателей академического лицея, профессиональных училищ навыков компьютерной и интернет - грамотности, овладении иностранным языком и навыками его практического использования, передовыми образовательными технологиями и эффективном использовании информационно-коммуникационными средствами в образовательном процессе;
Активное привлечение преподавателей академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ, особенно молодых талантливых педагогов, к научно-исследовательскому процессу, поддержка подготовки докторов наук по предметам, преподаваемым в академических лицеях, техникумах и профессиональных училищах (в том числе на адресной основе);
Проведение различных круглых столов, мероприятий, конкурсов, семинаров-тренингов;
Привлечение учащихся академического лицея при институте в высшие учебные заведения, а также обеспечение занятости учащихся, не поступивших в вуз, в «Штаб абитуриентов»;
Организация в институте методических семинаров с участием преподавателей академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ;
Привлечение опытных профессоров и преподавателей института к преподаванию в академических лицеях и профессиональных училищах на условиях неполного и заочного обучения;
Обеспечение участия преподавателей академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ в открытых занятиях профессорско-преподавательского состава института;
Создание условий для использования педагогами и учащимися академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ информационно-ресурсного центра института и его аудиторий;
Реализация мероприятий по взаимодействию с вопросами направления выпускников академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ к специальности и их трудоустройства;
Направление выпускников института на работу в соответствии с потребностями академических лицеев, техникумов и профессиональных училищ;
Организация научно-методических и научно-практических конференций и семинаров в академических лицеях, техникумах и профессиональных училищах, содействие формированию и развитию международных образовательных и научно-исследовательских связей академических лицеев и профессиональных училищ, участие преподавателей и студентов в международных научных и образовательных грантах;
Организация духовно-воспитательной работы в академических лицеях и техникумах, продуктивная организация свободного времени учащихся, оказание практической поддержки в реализации мероприятий, направленных на формирование у учащихся любви и верности Родине, крепкого иммунитета против различных пороков, присущих нашему народу, религии и истории;
Приглашение руководителей академических лицеев и профессионально-технических училищ на «Неделю карьеры» для трудоустройства выпускников института и предоставление им информации о кадрах, обучающихся в институте, а также оказание практической помощи в заключении трудовых договоров.