“Vinochilik sohasi mutaxassislarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash markazi” (Vinochilik markazi) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 28 maydagi ”Malakali pedagog kadrlar tayyorlash hamda o‘rta maxsus, kasb-hunar taʼlimi muassasalarini shunday kadrlar bilan taʼminlash tizimini yanada takomillashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-1761-son qarori, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 28 fevraldagi ”Vinochilik sohasini va alkogolli mahsulotlarni realizatsiya qilishni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3573 sonli qarorlari asosida Toshkent kimyo — texnologiya instituti huzurida tashkil etilgan. O‘tgan yillar mobaynida ushbu Markazga D.O’. Turdiboyev faoliyat yuritgan.
Hozirgi kunda Vinochilik markaziga Abduraximov Akmal Xodjiakbarovich vaqtinchalik direktor vazifasini bajarmoqda.
Vinochilik markazi bevosita o‘z faoliyatini alkogolli mahsulotlarni qayta ishlovchi, ishlab chiqaruvchi va sotuvchi korxona hamda tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshirgan holda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektoriga bo‘ysunadi.
Oziq-ovqat va alkogolli mahsulotlarni qayta ishlash, ishlab chiqarish va saqlash hamda sotishdagi texnologiyalarni, shuningdek, biotexnologiya, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi, oziq-ovqat texnologiyasi yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha soha mutaxassislarini malakasini oshirish va qayta tayyorlash kurslarini ikki tomonlama tuzilgan shartnoma asosida amalga oshirish.
Suningdek, o‘quv jarayonlarida zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarni qo‘llash orqali taʼlim sifatini yaxshilash, muhandis-texnik va texnologlarning malakasini oshirish, ta’lim servisi xizmatlarini tashkil etish, pedagog kadrlarning bilimlari va kasbiy mahoratini aniq yo‘nalishlar (mutaxassisliklar) bo‘yicha kimyo-texnologiya sohalarining tezkor rivojlanib borishiga uyg‘unlashtirish, tizimdagi innovatsiyalarni taʼlim jarayoniga joriy qilish, pedagog mutaxassislarga tegishli sohalar bo‘yicha yangi texnika va texnologiyalarni o‘zlashtirishlariga ko‘maklashishdan iborat.
Oliy taʼlimning tegishli yo‘nalishlari bo‘yicha fanlarning umumkasbiy va maxsus bloklari bo‘yicha qayta tayyorlash va malaka oshirishni amalga oshirish hamda ular bo‘yicha zamonaviy metodik, axborot maʼlumotnoma bazasini yaratish; xorijiy mutaxassislarni shartnoma asosida, shuningdek malakaviy texnologik muassasalar va respublikadagi yirik korxonalar rahbarlarini taklif etgan holda, eng avvalo, yuqori va innovatsiya texnologiyalari sohasida alkogolli mahsulotlar ishlab chiqaruvchi korxona mutaxassislarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish taʼlim dasturlarini amalga oshirish; taʼlimning ishlab chiqarish bilan samarali o‘zaro hamkorligini, mutaxassislarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish jarayoniga ko‘chma mashg‘ulotlar, zamonaviy texnika va texnologiyalar bilan jihozlangan korxonalarga tashriflar joriy etilishini taʼminlash; vinochilik markazida, shu jumladan ishlab chiqarish, tadqiqot, loyihalash tuzilmalarining moddiy-texnikaviy bazasidan foydalangan holda mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun zarur o‘quv va moddiy-texnikaviy bazani yaratish; mutaxassislarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishda innovatsion ilmiy yutuqlarni, zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llashni, masofadan o‘qitishni, mustaqil taʼlim olishni kengaytirishni nazarda tutuvchi texnika va texnologiyalarning istiqbolda rivojlanishini hisobga oluvchi dasturlarni ishlab chiqish va joriy etish.

Центр повышения квалификации и переподготовки специалистов в области виноделия
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 мая 2012 года № ПП-1761 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки квалифицированных педагогических кадров и обеспечения ими средних специальных, профессиональных образовательных учреждений» и Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 2018 года № ПП-3573 «О мерах по коренному совершенствованию винодельческой отрасли и реализации алкогольной продукции» при Ташкентском химико-технологическом институте создан «Центр повышения квалификации и переподготовки специалистов виноделия» (Центр виноделия). В течение последних лет в данном Центре работал Д.О.Турдибаев.
В настоящее время Центр виноделия возглавляет временно исполняющий обязанности директора Абдурахимов Акмал Ходжиакбарович.
Центр виноделия подчиняется непосредственно ректору Ташкентского химико-технологического института и осуществляет свою деятельность во взаимодействии с предприятиями и организациями, осуществляющими переработку, производство и реализацию алкогольной продукции.
Осуществление курсов повышения квалификации и переподготовки специалистов по направлениям и специальностям биотехнологии, безопасности пищевых продуктов, технологии пищевых продуктов, а также технологии переработки, производства, хранения и реализации пищевой и алкогольной продукции на основе двустороннего соглашения.
В этой связи целью Центра является повышение качества образования за счет использования современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе, повышение квалификации инженеров, техников и технологов, организация образовательных услуг, адаптация знаний и профессиональных навыков педагогических кадров к динамичному развитию химико-технологических направлений по конкретным направлениям (специальностям), внедрение системных инноваций в образовательный процесс, а также содействие педагогическим специалистам в освоении новых методик и технологий по соответствующим направлениям.
Акмал Кҳодзҳиакбарович Абдуракҳимов. | tkti.uz
• Акмал Кҳодзҳиакбарович Абдуракҳимов.
• abduraximovakmal92@gmail.com
• +99897 470-18-97
Осуществление переподготовки и повышения квалификации специалистов по общеобразовательным и специальным блокам дисциплин соответствующих направлений высшего образования и создание по ним современной методической, информационно-справочной базы; реализация образовательных программ переподготовки и повышения квалификации специалистов предприятий алкогольной отрасли, прежде всего в области высоких и инновационных технологий, с приглашением на договорной основе иностранных специалистов, а также руководителей квалифицированных технологических вузов и крупных предприятий республики; обеспечение эффективного взаимодействия образования с производством, внедрение в процесс переподготовки и повышения квалификации специалистов мобильного обучения и выездных занятий на предприятия, оснащенные современным оборудованием и технологиями; создание необходимой учебной и материально-технической базы для проведения обучения в Центре виноделия, в том числе с использованием материально-технической базы производственных, научно-исследовательских и проектно-конструкторских структур; разработка и реализация программ, учитывающих перспективное развитие техники и технологий, в том числе с использованием инновационных научных достижений, современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий, дистанционного обучения, а также расширение самостоятельной работы в системе переподготовки и повышения квалификации специалистов.