Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti Toshkent kimyo-texnologiya instituti tarkibiy tuzilmasi bo‘lib, institutning halqarolashtirish va horijiy tajribaga asoslanib transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti maqsadi - Toshkent kimyo-texnologiya institutining xalqaro ta’lim maydonida keng tanitish va xalqaro ilmiy - ta’lim makoniga integratsiya qilish, institutining xalqarolashuvi, milliy va jahon institutlari reytingida yuqori oʻrinlarni egallagan xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi sifatida muvaffaqiyatli joylashishini ta’minlashdir.
Maqsadli xususiyatlar:
− xalqaro ta’lim va ilmiy-tadqiqot markazi;
− talabalar umumiy sonida chet el fuqarolarining ulushi;
− shartnoma munosabatlari doirasida xorijiy oliy oʻquv yurtlari, ilmiy tashkilotlar va yuqori texnologiyali korxonalar bilan faol hamkorlikni yoʻlga qoʻyish;
− professor-oʻqituvchilarning umumiy sonida xorijiy professor-oʻqituvchilar va tadqiqotchilar ulushiga ega boʻlgan koʻp tilli ta’lim muhiti;
− xalqaro stajirovka va akademik dasturlarda ishtirok etuvchi talaba va hodimlar soni;
− keng xalqaro ishtirokida turli profildagi rezonansli tadbirlarni muntazam oʻtkazish;
− xalqaro institut tarmoqlari va uyushmalariga keng a'zolik;
− institutni dunyoning eng nufuzli Times Higher Education, Quacquarelli Symonds, UI GreenMetric va boshqa xalqaro reyting tashkilotlarning “TOP-1000” oliy ta’lim tashkilotlari reytingiga kiritish;
− institut va ta’lim yo’nalishlarini xalqaro akkreditatsiyadan o’tkazish.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti tuzilmasiga Xalqaro hamkorlik va protokol bo‘limi va Xalqaro reyting, akkreditatsiya va transformatsiya bo'limi kiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti institut va uning tarkibiy bo‘linmalari, professor-o‘qituvchilari, xodimlari va talabalarining xorijiy davlatlar, shu jumladan xorijiy oliy ta’lim muassasalari, markazlari bilan hamkorlik faoliyatini muvofiqlashtiradi, shuningdek horijiy talabalar va professor-o‘qituvchilarning institutda o’quv-ilmiy va mehnat faoliyatini tashkillashtiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasining faoliyatga doir qarorlarini amalga oshirishni ta’minlash; oliy taʼlim muassasasining xalqaro hamkorlik faoliyatiga doir belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash va nazoratini olib borish, tuzilmasiga kiruvchi bo‘linmalar faoliyatini muvofiqlashtirish, xodimlari bo‘yicha moddiy va maʼnaviy rag‘batlantirish, ijtimoiy muhofazasini taʼminlash, intizomiy choralar qo‘llash yuzasidan takliflar kiritish; oliy taʼlim muassasasining xalqaro hamkorlik ishlarini mustahkamlash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va boshqalar uchun mas’uldir.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti ustuvor tartibda o’z faoliyatida quyidagi ustuvor vazifalarni belgilaydi:
1) xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ta’lim dasturlari va loyihalari, jumladan, ilmiy-tijoratlashtirish, ikkita diplomli ta’lim dasturlari va tarmoq ta’lim dasturlari sonini koʻpaytirish;
2) TKTIda tahsil olayotgan chet el fuqarolari kontingentining oʻsishini ta'minlash; ta’lim xizmatlarining xalqaro bozorida institut mavqeini mustahkamlash, shu jumladan xorijdagi yangi geografik bozorlarga chiqish;
3) fundamental va amaliy tadqiqotlar sohasida xalqaro hamkorlikni, shu jumladan, olimlarni oʻzaro almashish, xorijiy hamkorlar bilan qoʻshma laboratoriyalar va markazlar tashkil etish orqali rivojlantirish; ilmiy-texnika vositalaridan jamoaviy foydalanish; umumiy grantlarni amalga oshirish;
4) ilmiy va pedagogik xodimlarning stajirovka, malaka oshirish, kasbiy qayta tayyorlash va boshqa shakllarda xalqaro akademik harakatchanligi dasturlari sonini kengaytirish;
5) Institutni xalqaro e’tirof etilgan QS, THE, ARWU, GreenMetric va boshqa xalqaro reytinglarni TOP 1000 talikka kirishini rejalashtirish va uni amalga oshirish.
6) Xalqaro reyting kompaniyalari uchun Institut ma’lumotlarini to’plash, tahlil qilish va talab qilingan ma’lumotlarni taqdim qilish. Ma’lumotlar bazasini shakllantirish uchun takliflar berish va tashabbus ko’rsatish.
7) Taqdim qilingan ma’lumotlarni doimiy yangilab turish hamda reyting kompaniyalaridagi ma’lumotlarga solishtirish va zaruriy hollarda yangilangan ma’lumotlarni reyting agentliklariga taqdim qilish.
8) Nufuzli xalqaro reyting agentliklari tomonidan tan olingan jurnallar bilan aloqalar o’rnatish.
9) Institut ilmiy xodimlari tomonidan xalqaro tan olingan jurnallarda chop etilgan maqolalar statistikasini o’rganish, tahlil qilish va xalqaro reyting kompaniyalariga taqdim qilish.
10) Institut fakultet va kafedralariga Xalqaro reyting agentligi haqida ma’lumot yetkazish va bu orqali reytingda yuqorilash uchun ularning faolliklaridan foydalanish.
11) Institut reytingida fakultet va kafedralarining tutgan o’rnini aniqlash.
12) Xalqaro reyting agentliklari tomonidan tashkil qilingan turli xil webinar, seminar va konferensiyalarda faol qatnashish.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti o‘z faoliyatini amalga oshirishda institutning barcha tarkibiy bo‘linmalari, fakultetlari, kafedralari hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari va markazlari bilan o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtiradi:
· Xalqaro aloqalar jarayonini ta’minlaydigan bo’limlar, institut miqyosida xalqaro hamkorlik ishlarini muvofiqlashtirish, tashkil etish va nazorat qilish;
· Xalqaro konferensiyalar, simpozimlar va anjumanlarni tashkil etish, xalqaro loyiha va ilmiy ishlarga rahbarlik qilish, ilg’or uslubiy tajribalarni umumlashtirish va natijalarni tatbiq etish boyicha tavsiyalar ishlab chiqish;
· Ta’lim mazmunini takomillashtirish, mutaxassis-kadrlarni xalqaro talablar asosida tayyorlashni ta’minlash maqsadida xorijiy mamlakatlarning turdosh oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda fakul’tet, kafedralar tashkil etish bo’yicha takliflarni tayyorlash;
· Institutda magistratura, oliy ta’limdan keyingi ta’lim orqali yuqori malakali ilmiy-pedagog kadrlarni tayyorlashni ta’minlash hamda universitetning xorijiy xodimlarni o’z vaqtida ilmiy unvonlarini olishga va ixtisoslashgan kengashlarni ochishga ko’maklashish;
· Xorijiy iqtidorli yoshlarni qidirish, saralash va ular bilan ishlash jarayonlarini boshqarish va ularga ko‘maklashish;
· Xalqaro bo’lim bilan hamkorlikda chet el grantlarining mavzusini, mazmunini shakllantirishda hamda tasdiqlashda qatnashish, barcha halqaro loyihalari va grantlarni muvofiqlashtirish, ilmiy anjumanlarni ot‘kazish va monitoringini olib borish;
· Xorijda va O’zbekistonda xalqaro taʼlim ko‘rgazma va simpoziumlarni tashkil etish, ularda faol ishtirok etish.

Департамент интернационализации и трансформации является структурной единицей Ташкентского химико-технологического института, который координирует процессы интернационализации и трансформации института на основе зарубежного опыта.
Департамент интернационализации и трансформации обеспечивает продвижение и узнаваемость Ташкентского химико-технологического института на международной образовательной арене, интеграцию института в международное научно-образовательное пространство, оказывает содействие интернационализации института и его успешному позиционированию как международного научно-исследовательского образовательного учреждения.
Целевые характеристики:
- международный образовательный и исследовательский центр;
- доля иностранных граждан в общем количестве обучающихся;
- налаживание активного сотрудничества с зарубежными университетами, научными организациями и высокотехнологичными предприятиями в рамках договорных отношений;
- многоязычная образовательная среда с высокой долей иностранных профессоров и исследователей в общем числе профессоров;
- количество студентов и сотрудников, участвующих в международных стажировках и академических программах;
- регулярное проведение мероприятий различного профиля с широким международным участием;
- широкое членство в международных институтских сетях и ассоциациях ;
- включение института в престижные международные академические рейтинги Times Higher Education, Quacquarelli Symonds, UI GreenMetric и другие, введение в «ТОП-1000» в рейтингах организаций высшего образования;
- международная аккредитация институтов и образовательных направлений.
В состав Департамента интернационализации и трансформации входят Отдел международного сотрудничества и протокола и Отдел международного рейтинга, аккредитации и трансформации.
Департамент интернационализации и трансформации координирует деятельность по сотрудничеству института и его структурных подразделений, профессоров, преподавателей, сотрудников и студентов с зарубежными странами, в том числе зарубежными высшими учебными заведениями и центрами, а также учебную и трудовую деятельность иностранных студентов и преподавателей в институте.
Департамент интернационализации и трансформации работает в соответствии с законами Республики Узбекистан, указами Президента, постановлениями и распоряжениями, постановлениями Олий Мажлиса и Кабинета Министров; обеспечивает и координирует выполнение задач международного сотрудничества высшего учебного заведения, а также координирует деятельность подразделений, входящих в его структуру, обеспечивает материальное и моральное стимулирование его сотрудников, обеспечивает социальную защиту, вносит предложения по применению дисциплинарных мер; отвечает за разработку предложений по укреплению международного сотрудничества высшего учебного заведения и т.д.
Департамент интернационализации и трансформации определяет следующие приоритетные задачи в порядке приоритетности :
1) увеличение количества образовательных программ и проектов, реализуемых совместно с зарубежными партнерами, включая научно-коммерциализационные, образовательные программы двойного диплома, сетевые образовательные программы;
2) обеспечение роста контингента иностранных граждан, обучающихся в ТКТИ; укрепление позиций учреждения на международном рынке образовательных услуг, в том числе выход на новые географические рынки за рубежом;
3) развитие международного сотрудничества в области фундаментальных и прикладных исследований, включая сотрудничество между учеными, создание совместных лабораторий и центров с зарубежными партнерами; коллективное использование научно-технических средств, реализация совместных грантовых проектов;
4) расширение количества программ международной академической мобильности научно-педагогических кадров в форме стажировок, повышения квалификации, профессиональной переподготовки и других форм ;
5) Планирование и реализация вхождения института в ТОП-1000 международно признанных рейтингов QS, THE, ARWU, GreenMetric и других международных рейтингов.
6) Сбор, анализ и предоставление запрашиваемой информации об институте международным рейтинговым компаниям. Внесение предложений и инициатив по формированию базы данных.
7) Постоянное обновление предоставляемой информации, сравнение с информацией рейтинговых компаний и при необходимости предоставление обновленной информации рейтинговым агентствам.
8) Установление отношений с журналами, признанными авторитетными международными рейтинговыми агентствами.
9) Исследование, анализ и представление статистики статей, опубликованных в международно признанных научных журналах сотрудниками института в соответствии с рекомендациями международных рейтинговых компаний.
10) Предоставление информации о Международном рейтинговом агентстве факультетам и кафедрам института, использование их деятельности для повышения рейтинга института.
11) Определение позиции факультетов и кафедр в рейтинге института.
12) Активное участие в различных вебинарах, семинарах и конференциях, организуемых международными рейтинговыми агентствами.
Департамент интернационализации и трансформации координирует сотрудничество со всеми структурными подразделениями, факультетами, кафедрами института и зарубежными высшими учебными заведениями и центрами, при осуществлении своей деятельности осуществляет:
· Координация, организация и контроль международного сотрудничества на уровне ведомств и институтов, обеспечивающих процесс международных связей;
· Организация международных конференций, симпозиумов и совещаний, руководство международными проектами и научными работами, обобщение передового методического опыта и разработка рекомендаций по внедрению результатов;
· В целях совершенствования содержания образования, обеспечения подготовки специалистов на основе международных требований, подготовить предложения по созданию факультетов и кафедр во взаимодействии с аналогичными высшими учебными заведениями зарубежных стран;
· Обеспечить подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров через магистратуру и послевузовское образование в институте, оказать содействие иностранным работникам университета в своевременном получении ученых званий и открытии специализированных советов;
· Управление и содействие процессам поиска, отбора и работы с иностранной талантливой молодежью;
· Участие в формировании и утверждении темы, содержания иностранных грантов совместно с международным отделом, координация всех международных проектов и грантов , проведение и мониторинг научных конференций ;
· Организация международных образовательных выставок и симпозиумов за рубежом и в Узбекистане, активное участие в них.