Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti Toshkent kimyo-texnologiya instituti tarkibiy tuzilmasi bo‘lib, institutning halqarolashtirish va horijiy tajribaga asoslanib transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti maqsadi - Toshkent kimyo-texnologiya institutining xalqaro ta’lim maydonida keng tanitish va xalqaro ilmiy - ta’lim makoniga integratsiya qilish, institutining xalqarolashuvi, milliy va jahon institutlari reytingida yuqori oʻrinlarni egallagan xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi sifatida muvaffaqiyatli joylashishini ta’minlashdir.
Maqsadli xususiyatlar:
− xalqaro ta’lim va ilmiy-tadqiqot markazi;
− talabalar umumiy sonida chet el fuqarolarining ulushi;
− shartnoma munosabatlari doirasida xorijiy oliy oʻquv yurtlari, ilmiy tashkilotlar va yuqori texnologiyali korxonalar bilan faol hamkorlikni yoʻlga qoʻyish;
− professor-oʻqituvchilarning umumiy sonida xorijiy professor-oʻqituvchilar va tadqiqotchilar ulushiga ega boʻlgan koʻp tilli ta’lim muhiti;
− xalqaro stajirovka va akademik dasturlarda ishtirok etuvchi talaba va hodimlar soni;
− keng xalqaro ishtirokida turli profildagi rezonansli tadbirlarni muntazam oʻtkazish;
− xalqaro institut tarmoqlari va uyushmalariga keng a'zolik;
− institutni dunyoning eng nufuzli Times Higher Education, Quacquarelli Symonds, UI GreenMetric va boshqa xalqaro reyting tashkilotlarning “TOP-1000” oliy ta’lim tashkilotlari reytingiga kiritish;
− institut va ta’lim yo’nalishlarini xalqaro akkreditatsiyadan o’tkazish.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti tuzilmasiga Xalqaro hamkorlik va protokol bo‘limi va Xalqaro reyting, akkreditatsiya va transformatsiya bo'limi kiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti institut va uning tarkibiy bo‘linmalari, professor-o‘qituvchilari, xodimlari va talabalarining xorijiy davlatlar, shu jumladan xorijiy oliy ta’lim muassasalari, markazlari bilan hamkorlik faoliyatini muvofiqlashtiradi, shuningdek horijiy talabalar va professor-o‘qituvchilarning institutda o’quv-ilmiy va mehnat faoliyatini tashkillashtiradi.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasining faoliyatga doir qarorlarini amalga oshirishni ta’minlash; oliy taʼlim muassasasining xalqaro hamkorlik faoliyatiga doir belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash va nazoratini olib borish, tuzilmasiga kiruvchi bo‘linmalar faoliyatini muvofiqlashtirish, xodimlari bo‘yicha moddiy va maʼnaviy rag‘batlantirish, ijtimoiy muhofazasini taʼminlash, intizomiy choralar qo‘llash yuzasidan takliflar kiritish; oliy taʼlim muassasasining xalqaro hamkorlik ishlarini mustahkamlash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va boshqalar uchun mas’uldir.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti ustuvor tartibda o’z faoliyatida quyidagi ustuvor vazifalarni belgilaydi:
1) xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ta’lim dasturlari va loyihalari, jumladan, ilmiy-tijoratlashtirish, ikkita diplomli ta’lim dasturlari va tarmoq ta’lim dasturlari sonini koʻpaytirish;
2) TKTIda tahsil olayotgan chet el fuqarolari kontingentining oʻsishini ta'minlash; ta’lim xizmatlarining xalqaro bozorida institut mavqeini mustahkamlash, shu jumladan xorijdagi yangi geografik bozorlarga chiqish;
3) fundamental va amaliy tadqiqotlar sohasida xalqaro hamkorlikni, shu jumladan, olimlarni oʻzaro almashish, xorijiy hamkorlar bilan qoʻshma laboratoriyalar va markazlar tashkil etish orqali rivojlantirish; ilmiy-texnika vositalaridan jamoaviy foydalanish; umumiy grantlarni amalga oshirish;
4) ilmiy va pedagogik xodimlarning stajirovka, malaka oshirish, kasbiy qayta tayyorlash va boshqa shakllarda xalqaro akademik harakatchanligi dasturlari sonini kengaytirish;
5) Institutni xalqaro e’tirof etilgan QS, THE, ARWU, GreenMetric va boshqa xalqaro reytinglarni TOP 1000 talikka kirishini rejalashtirish va uni amalga oshirish.
6) Xalqaro reyting kompaniyalari uchun Institut ma’lumotlarini to’plash, tahlil qilish va talab qilingan ma’lumotlarni taqdim qilish. Ma’lumotlar bazasini shakllantirish uchun takliflar berish va tashabbus ko’rsatish.
7) Taqdim qilingan ma’lumotlarni doimiy yangilab turish hamda reyting kompaniyalaridagi ma’lumotlarga solishtirish va zaruriy hollarda yangilangan ma’lumotlarni reyting agentliklariga taqdim qilish.
8) Nufuzli xalqaro reyting agentliklari tomonidan tan olingan jurnallar bilan aloqalar o’rnatish.
9) Institut ilmiy xodimlari tomonidan xalqaro tan olingan jurnallarda chop etilgan maqolalar statistikasini o’rganish, tahlil qilish va xalqaro reyting kompaniyalariga taqdim qilish.
10) Institut fakultet va kafedralariga Xalqaro reyting agentligi haqida ma’lumot yetkazish va bu orqali reytingda yuqorilash uchun ularning faolliklaridan foydalanish.
11) Institut reytingida fakultet va kafedralarining tutgan o’rnini aniqlash.
12) Xalqaro reyting agentliklari tomonidan tashkil qilingan turli xil webinar, seminar va konferensiyalarda faol qatnashish.
Xalqarolashtirish va transformatsiya departamenti o‘z faoliyatini amalga oshirishda institutning barcha tarkibiy bo‘linmalari, fakultetlari, kafedralari hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari va markazlari bilan o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtiradi:
· Xalqaro aloqalar jarayonini ta’minlaydigan bo’limlar, institut miqyosida xalqaro hamkorlik ishlarini muvofiqlashtirish, tashkil etish va nazorat qilish;
· Xalqaro konferensiyalar, simpozimlar va anjumanlarni tashkil etish, xalqaro loyiha va ilmiy ishlarga rahbarlik qilish, ilg’or uslubiy tajribalarni umumlashtirish va natijalarni tatbiq etish boyicha tavsiyalar ishlab chiqish;
· Ta’lim mazmunini takomillashtirish, mutaxassis-kadrlarni xalqaro talablar asosida tayyorlashni ta’minlash maqsadida xorijiy mamlakatlarning turdosh oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda fakul’tet, kafedralar tashkil etish bo’yicha takliflarni tayyorlash;
· Institutda magistratura, oliy ta’limdan keyingi ta’lim orqali yuqori malakali ilmiy-pedagog kadrlarni tayyorlashni ta’minlash hamda universitetning xorijiy xodimlarni o’z vaqtida ilmiy unvonlarini olishga va ixtisoslashgan kengashlarni ochishga ko’maklashish;
· Xorijiy iqtidorli yoshlarni qidirish, saralash va ular bilan ishlash jarayonlarini boshqarish va ularga ko‘maklashish;
· Xalqaro bo’lim bilan hamkorlikda chet el grantlarining mavzusini, mazmunini shakllantirishda hamda tasdiqlashda qatnashish, barcha halqaro loyihalari va grantlarni muvofiqlashtirish, ilmiy anjumanlarni ot‘kazish va monitoringini olib borish;
· Xorijda va O’zbekistonda xalqaro taʼlim ko‘rgazma va simpoziumlarni tashkil etish, ularda faol ishtirok etish.

The Department of Internationalization and Transformation is a structural unit of the Tashkent Institute of Chemical Technology, which coordinates the processes of internationalization and transformation of the institute based on foreign experience.
The Department of Internationalization and Transformation ensures the promotion and recognition of the Tashkent Chemical-Technological Institute in the international educational arena , the integration of the institute into the international scientific and educational space, and assists in the internationalization of the institute and its successful positioning as an international scientific research and educational institution.
Target characteristics:
- international educational and research center;
- the share of foreign citizens in the total number of students;
- establishing active cooperation with foreign universities, scientific organizations and high-tech enterprises within the framework of contractual relations;
- a multilingual educational environment with a high proportion of foreign professors and researchers in the total number of professors;
- the number of students and staff participating in international internships and academic programs;
- regular holding of events of various profiles with broad international participation;
- broad membership in international institutional networks and associations ;
- inclusion of the institute in prestigious international academic rankings Times Higher Education, Quacquarelli Symonds, UI GreenMetric and others , inclusion in the “TOP-1000” in the rankings of higher education organizations;
- international accreditation of institutes and educational areas.
The Department of Internationalization and Transformation consists of the Department of International Cooperation and Protocol and the Department of International Ranking, Accreditation and Transformation.
The Department of Internationalization and Transformation coordinates the activities of the Institute and its structural divisions, professors, teachers, staff and students with foreign countries, including foreign higher education institutions and centers, as well as the educational and work activities of foreign students and teachers at the Institute.
The Department of Internationalization and Transformation operates in accordance with the laws of the Republic of Uzbekistan, decrees of the President, resolutions and orders , resolutions of the Oliy Majlis and the Cabinet of Ministers; ensures and coordinates the implementation of the tasks of international cooperation of the higher educational institution, as well as coordinates the activities of the divisions included in its structure, provides material and moral incentives for its employees, ensures social protection, makes proposals for the application of disciplinary measures; is responsible for the development of proposals for strengthening international cooperation of the higher educational institution, etc.
The Department of Internationalization and Transformation defines the following priority tasks in order of priority:
1) an increase in the number of educational programs and projects implemented jointly with foreign partners, including scientific and commercialization projects, double-degree and network educational programs;
2) ensuring growth in the number of foreign citizens studying at TKTI; strengthening the institution’s position in the international educational services market, including entering new geographic markets abroad;
3) development of international cooperation in the field of fundamental and applied research, including cooperation between scientists, creation of joint laboratories and centers with foreign partners; collective use of scientific and technical resources , implementation of joint grant projects ;
4) expansion of the number of international academic mobility programs for scientific and pedagogical staff in the form of internships, advanced training, professional retraining and other forms;
5) Planning and implementation of the Institute’s entry into the TOP-1000 internationally recognized rankings of QS, THE, ARWU, GreenMetric and other international rankings.
6) Collection, analysis and provision of requested information about the institute to international ranking companies. Submission of proposals and initiatives for the formation of a database.
7) Constant updating of the information provided , comparison with information from rating companies and, if necessary, provision of updated information to rating agencies .
8) Establishing relationships with journals recognized by authoritative international rating agencies.
9) Research, analysis and presentation of statistics of articles published in internationally recognized scientific journals by the Institute’s staff in accordance with the recommendations of international ranking companies .
10) Providing information about the International Ranking Agency to the faculties and departments of the Institute , using their activities to improve the rating of the Institute .
11) Determining the position of faculties and departments in the institute’s ranking.
12) Active participation in various webinars, seminars and conferences organized by international ranking agencies.
Department of Internationalization and Transformation coordinates cooperation with all structural divisions, faculties, departments of the institute and foreign higher education institutions and centers , and in carrying out its activities carries out :
· Coordination, organization and control of international cooperation at the level of departments and institutions that ensure the process of international relations;
· Organization of international conferences, symposia and meetings, management of international projects and scientific works, generalization of advanced methodological experience and development of recommendations for the implementation of results;
· In order to improve the content of education, ensure the training of specialists based on international requirements, prepare proposals for the creation of faculties and departments in cooperation with similar higher educational institutions in foreign countries;
· Ensure the training of highly qualified scientific and pedagogical personnel through master's and postgraduate education at the institute, provide assistance to foreign employees of the university in the timely receipt of academic titles and the opening of specialized councils;
· Management and facilitation of the processes of searching, selecting and working with foreign talented youth;
· Participation in the formation and approval of the topic, the content of foreign grants together with the international department, coordination of all international projects and grants , holding and monitoring scientific conferences ;
· Organization of international educational exhibitions and symposiums abroad and in Uzbekistan, active participation in them.