Neft va gaz texnologiyalari fakulteti
1991-yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidentinig PF-203-sonli Farmoni bilan Toshkent kimyo-texnologiya instituti tashkil etildi va unga Respublikamiz kimyo, oziq-ovqat va neft-gazni qayta ishlash sanoatlarini rivojlantirish uchun yetuk kadrlar yetkazish yuklatildi va Toshkent kimyo-texnologiya instituti tarkibida dastlab 1991-yil 6-mayda “Organik moddalar ishlab chiqarish texnololgiyasi” fakulteti tashkil etilgan va hozirda “Yoqilg‘i va organik birikmalar kimyoviy texnologiyasi” fakulteti nomi bilan ataladi.
Fakultetda quyidagi kafedralar mavjud:
• «Neftni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi»
• «Gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi»
• «Asosiy organik sintez texnologiyasi»
• «Sellyuloza va yog‘ochsozlik texnologiyasi»
• «Fizika va elektrotexnika»
Maqsadi
Fakultet ayni paytda kimyo sanoatida dolzarb boʻlib borayotgan yoʻnalishlar, xususan yashil iqtisodiyot kabi yoʻnalishlarni tashkil etib, malakali kadrlar tayyorlashda zamonaviy uslublar va texnologiyalardan foydalanishni rejalashtirgan.

Faculty of Oil and Gas Technologies
In 1991, the Tashkent Institute of Chemical Technology was established by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-203 and was assigned to provide mature personnel for the development of the chemical, food, and oil and gas processing industries. On May 6, 1991, a Faculty of "Organic Substances Production Technology" was established as part of the Tashkent Institute of Chemical Technology. And now it is called the Faculty of "Chemical Technology of Fuel and Organic Compounds".
The faculty has the following departments:
• « Chemical technology of oil refining »
• « Chemical technology of gas processing »
• « Basic organic synthesis technology »
• « Cellulose and woodworking technology »
• « Physics and electrical engineering »
Aim
At the same time, the faculty plans to use modern methods and technologies in the training of qualified personnel by organizing directions that are becoming relevant in the chemical industry, in particular, such as green economy.